להיות אמיץ
דף הבית  >> 
 >> 
הרשם  |  התחבר
מאמרים

להיות אמיץ 

מאת    [ 02/09/2009 ]
מילים במאמר: 958   [ נצפה 3536 פעמים ]

 
 
אומץ לב היינו מושג הקשור לרוב בנחישות, בהעזה, בהתגברות על אויב,- לאומץ לב קונוטציה של מלחמה, קרב, עמידה איתנה מול יריב. האמיץ אינו עושה חשבון נפש של סיכויים לנצח או האופציות להצליח. בעל אומץ הלב מנסה בכל מצב להילחם, לתקוף, לרוב אומץ הלב מסייעת לחלוף על פני מכשולים שבדרך.
קיים אומץ לב אחר, שונה, הקשור לשכל, לאינטלקטואליות לרגש, ללב.
אנו חיים בעולם מרתק, תקופה זו מאופיינת בתהליכי שינוי מתמידים רק אלה היודעים להתאים עצמם לדור זה, המסוגלים להתחדש כל הזמן להפעיל חשיבה יצירתית מסוגלים לעמוד בראש מערכות ומפעלים, התחרות הקשה בין הקבוצות והאנשים המצוינים דורשת מהרוצים להגיע לפסגה להיות אמיצים, להפעיל כל רעיון לכל דרך ותפיסת עולם כדי לחלוף על המכשולים לכיבוש היעד.
צריך אומץ כדי להתגבר על תקלות ובעיות אנושיות, צריך אומץ כדי להפעיל מוח חדשני וחושב אחרת, האומץ החכם האינטלקטואלי מטפח איכויות חשיבה אחרות שונות המתאימות להתפתחויות המתמידות בכל תחום.
מנהיג צריך להיות אמיץ כדי לאפשר שיתופיות חבריו בהעלאת דילמות ובטיפוח החשיבה של כל אחד מחברי הצוות, דרוש אומץ כדי להקשיב היטב לכל רעיון חדשני ולהקשיב מאוד לכל שאלה של חברי הקבוצה, שהרי שאלות חדשות היא המתכון לחכמה.
יהושע נתברך מספר פעמים ב"חזק ואמץ", שהרי הוא הדמות המנהיגה אשר אמורה להנחיל לעם ישראל את ארצנו הקדושה, הוא האיש עליו הוטלה המשימה ליישם הלכה למעשה ההבטחה של בורא עולם לאבותינו, עליו לשלב "אומץ" כדי להילחם באויבים ממש, אך באותה מידה עליו להיות אמיץ כדי לחלוף על פני מתנגדים מבית, עליו להיות אמיץ- כדי לבנות עם, עם החלטות ושיקולי דעת שלו. לחזק ואמץ יש כמה פירושים, הפשט- הייה חזק, איתן, אמיץ וחכם כנגד חבריך המתנגדים לך ולדרכך.
הרש"ר הירש מבהיר לנו כי "חזק" פירושו הייה חזק בלימודיך, המשך ללמוד להשכיל ולפתח האינטלקטואליות, שיקולי הדעת של אדם חכם ונבון טובים ואיכותיים יותר. אך הייה "אמיץ" כדי ליישם כל תפיסת עולמך. דרוש אומץ כדי להיות מנהיג מוביל ומשפיע על אחרים, שהרי מנהיגות שתניע אנשים, שתגביר בהם- את המוטיבציה לעשות, להילחם, לכבוש את הארץ, להתנחל, ליצור שבט, משפחה, בית, להתפתח מבחינה ייחודית תוך שמירה ואיזון על קהילה, באהבת אדם, בנתינה ובהתחשבות באחר.
צריך אדם להיות אמיץ כדי שהחלטותיו תהיינה חיוביות רצויות ויעילות.
ישנם היושבים מידי יום מספר שעות אל מול מרקע הטלוויזיה ומבזבזים זמנם לריק.
כדי "לברוח" ממכשיר שלילי זה אל ארון הספרים היהודי, אל שיעורי תורה, ללימוד בחברותא, ליצירת חיי חברה ולבניית דיאלוג עם משפחתך, ילדיך, וחבריך- יש צורך באומץ.עלינו לשלב בכל החלטה הגיונית ונבונה "אומץ" כדי לברוח מהשלילי להתגבר על יצר הרע לבחור בטוב ולהתמיד בו.
חשוב מאוד שאדם- מנהיג ילמד, ישכיל, יוסיף דעת, אך עליו לשלב אומץ כדי להנחיל תורה לדור הבא, כדי להוציא מן הכוח אל הפועל מטרות ויעדים, הלמידה וההשכלה האישית אינה מספיקה, יש צורך בתרגול וביישום נכון, בהוצאה לפועל, לזה צריך אומץ.
לעיתים קו המחשבה, היעדים מנוגדים לזרם, לתנועה המקובלת, לרוב העם, עליך להפעיל אומץ כדי לחשוב אחרת, כדי לנוע לנתיב שונה מכולם, לנתב כל עשייתך בכיוון הנראה בעיניך כנכון.
צריך להיזהר מפני אומץ שאינו משולב עם חכמה ותבונה, אומץ חייב להיות עם חכמה.
פעמים רבות אנו מוצאים מנהיגים לא חכמים בעלי אומץ לב, אומץ זה מעלה אותם לראש הפירמידה כמנהיגים משפיעים ומובילים. אלא שעשייתם נובעת מאומץ ללא שכל, ללא אינטלקטואליות- מסוכנים הם, ההיסטוריה גדושה בהם, קורה שאומץ זה גורמ למותם של אנשים חפים מפשע, ההורג הוא אמיץ אך חסר רגש ושכל והוא מסוכן במנהיגים.
אפשר ללמוד להיות אמיץ, כשם שאפשר ללמוד להיות מנהיג, אופטימי, מכובד, אוהב, נותן ומקשיב, כך ניתן ללמוד להיות אמיץ.
ראוי שאנו במערכת החינוך נרגיל את התלמידים להיות אמיצים, כך על ההורים לנהוג עם ילדיהם, שהרי תכונת האומץ נרכשת.
כמובן שהקניית האומץ צריכה להיעשות בשלבים, במתינות, בתהליך איטי, באשר האומץ נועד להתגבר על קשיים, לנסות להצליח, להוסיף, לחדש, להשתפר, לשנות, היינו לגרום לתוצאה בלתי צפויה לא ידועה.
אדם בכל גיל מרגיש בטחון בתחומים אותם הוא מכיר, בדרכים המביאות אותו לתוצאות ידועות מראש, אך דורנו דור המאופיין בחדשנות, ההצלחה תלויה בתהליכי שינוי מתמידים, היינו תהליכים שיובילו אותנו ל"משהו" חדש, אחר, כמובן איכותי ומצוין יותר, דרוש אומץ כדי לעמול קשה פיזית ונפשית, שכלית וגופנית.
האומץ קשור מאוד בעבותות ברזל לאמונה, אדם אמיץ מאמין שביכולתו שלו לנצח, להצליח במבחן התוצאות.
האומץ הוא אחר מתכונות המנהיג המצוין, כאשר מנהיג המוביל והמשפיע על אחרים צריך אומץ כדי לשנות תכונות אנשים, לשנות לעיתים אופי, לשכלל ולקדם יחס, אהבה, כבוד ועידוד.
לעיתים אדם משקיע מכספו הון רב כדי לנסות משהו חדש, חמו"פ- מחקר ופיתוח מהווה אחד מעמודי התווך במפעלי תעשיה רבים, כסף רב מושקע בכך כדי להיות הטובים ביותר, במדע, בטכנולוגיה, ברפואה ובחינוך, לכך צריך אומץ רב כדי להשקיע ולקוות שהעתיד יהא ורוד. שהתוצאות תהיינה חיוביות.
כדי לנסות משהו חדש- דרוש אומץ שהרי הסיכויים להצליח לעולם אינם בטוחים, אך בבדיקה יסודית של מנהיגי הדור בתחום העיסקי והחינוכי למדנו כי האמיצים מצליחים,
הרב קוק מתאר במאמרו- " להוסיף אומץ" את חשיבות האומץ לעשייה גם בתקופות קשות, החלוצים בני העלייה הראשונה והשניה, אלה שהגיעו ראשונים לארץ היו אמיצי לב,. היו בעיות ביטחוניות ואף חששות מפני מחלות, מלריה ועוד. לכבוש את הארץ להתיישב בה בכל אתר ואתר.
להאמין- כי הארץ המובטחת לנו שייכת לנו- ואנו יכולים, רשאים וחייבים לחיות בה, ליישם אמונה זו הלכה למעשה, דרוש אומץ.


ההישרדות של העם היהודי לדורותיו בכל אתר ואתר בעולם העוין, תוך שמירה על תורה ומצוות, על יהדותנו- הנובעת כולה מהתנ"ך לזה היה צורך באומץ. ההישרדות אל מול הרדיפות כנגד אחינו בכל מהלך ההיסטוריה היתה משולבת עם אומץ, הם בכל מאות ואלפי השנים האמינו באמונה שלימה בעשייתם היהודית. ארון הספרים היהודי הנפלא והמרתק שהותירו לנו הטובים והמצוינים שבקרב אחינו בגלויות השונות הוכיחו לנו כי היה בהם אומץ מרהיב, המה השכילו להבין כי גם בתקופות קשות נוכל לחלוף על כל מכשול אם נטמיע בתוכנו אומץ להמשיך לחיות, להשכיל ללמוד וללמד- שהרי את החומר הנספג למוח, את החכמה הנאגרת בתוכנו לא יכול היה אף אויב וצר לקחת מאתנו.
האומץ המשולב באמונת צדקנו הותיר את העם היהודי זקוף קומה ביהדותו ובחכמתו, כן... כן... החכמה הופנמה בנו ועברה מדור לדור שהרי 20% ממקבלי פרס נובל- יהודים הם. אין בעולם ארון ספרים מרשים כמו ארון הספרים - היהודי.
- תואר ראשון ושני במדעי הטבע-ביולוגיה

- תואר שלישי בחינוך במנהיגות

משרות במשרד החינוך:
- 3 שנים מפקח על מדעי הטבע
- 12 שנים מפקח כולל
- 10 שנים מפקח מחוזי

בכל תחום פיתח מנהלים כמנהיגים, אשר הגיעו להישגים הטובים בארץ באזורם

ב6 שנים האחרונות מרכז את הקורס המכשיר מנהלים בבר אילן, וכמובן מלמד חינוך ומנהיגות באוניברסיטה ובעוד 3 מכללות.
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב