יצירת קשר זוגי מלא ומשמעותי. חלק ב': בחירת המועמד המתאים
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

יצירת קשר זוגי מלא ומשמעותי. חלק ב': בחירת המועמד המתאים 

מאת    [ 31/08/2009 ]
מילים במאמר: 579   [ נצפה 3068 פעמים ]

 
 
יצירת קשר זוגי מלא ומשמעותי. חלק ב': בחירת המועמד המתאים
מאת ורדה צדיק
מאמנת אישית לזוגיות


בחירת המועמד המתאים

בחלק הראשון של המאמר התמקדנו במאפיינים של אנשים שאינם פנויים לקשר, או שהקשר אתם עלול להיות בעייתי, אנשים שאינם מתאימים ליצירת קשר בריא ומספק ובהם עדיף שלא להשקיע אנרגיה וזמן.
כבר בספר "משלי" כתב שלמה המלך, שאחד הדברים המופלאים והלא מובנים הוא "דרך גבר בעלמה".
"אז אתם מאוהבים. זה נפלא, אבל בשם אלוהים, אל תתחתנו רק בגלל אהבה. ההחלטה להינשא צריכה להתבסס על מניעים רציונליים. אהבה, גם אם משתגעים מאהבה, איננה סיבה מספקת" כותב סול גורדון בספרו "אהבה זה לא הכול". הוא מדגיש את החשיבות של ההתאמה. אין די באהבה ומשיכה כדי לקיים קשר זוגי ולהזין אותו לאורך זמן.
הפרק הזה מתמקד בחלק החשיבתי, ובבדיקת הקריטריונים להתאמה.

כיצד נבחן אדם שאיתו אנחנו נפגשים, כדי להחליט שיש בקשר איתו פוטנציאל לבניית קשר מלא ומשמעותי?
רשימת השאלות המוצעות להלן מבוססת על הרשימה של מקסוול קלייר ( בספרה "פנויים לקשר"), עם שינויים ותוספות, ועם אירגון השאלות לפי נושאים. רובן שאלות פתוחות, שאין עליהן תשובות "נכונות" . רצוי להקשיב ולשמוע אם התשובות נכונות עבורך. חשוב לברר אם הוא פנוי לקשר, האם יש לכם נקודת מבט דומה על החיים, תחומי עניין משותפים, וכל דבר אחר שהחלטת שחשוב לך. ניתן להעלות את השאלות בצורה טבעית במהלך כמה פגישות, ולא כראיון של מועמד לעבודה.

פעילות פנאי: מה אתה עושה בשביל הכיף, ומה תחומי העניין שלך. תחומי העניין שבהם משקיע האדם מלמדים הרבה עליו ועל אופיו (האם מדובר בפעילות שיש בה שיתוף פעולה עם אחרים, תחרותיות, עזרה לאחרים ועוד). זה נושא שאיננו מאיים, וניתן להתחיל בו בשיחה משמעותית.
עיסוק/עבודה: באיזה עבודה אתה עוסק, האם אתה אוהב את העיסוק שלך. לאדם שעוסק בעבודה שאוהב בדרך כלל שביעות רצון רבה יותר מחייו.
המשפחה שלך: אוירה, לכידות, סיפורים משפחתיים. אם יש ילדים - תאור הילדים והקשרים איתם. המשפחה היא מקור התמיכה המרכזי של האדם לאורך זמן. למשפחה יש חשיבות בעיצוב אופיו של האדם ודרכי ההתמודדות שלו.
חברים קרובים: ידועה האימרה "אמור לי מי חברך ואומר לך מי אתה".
אישיות: מה התכונה הטובה ביותר שלך, ומה התכונה הגרועה ביותר שלך, או החסרון שלך. ניתן להתרשם לגבי תכונות, אופי וגישה לחיים גם מדרך ההתייחסות לשאלות.
זוגיות: האם אתה פנוי לקשר; מה לדעתך הדברים הטובים והרעים בזוגיות; מתי היה הקשר האחרון שלך, כמה זמן נמשך הקשר הארוך ביותר שלך ומי סיים אותו ומדוע. שאלות לגבי קשרי עבר יש לשאול ברגישות. אפשר ללמוד מהתשובות איך הוא מתמודד עם עימותים בקשר.
עתיד: איפה אתה רואה את עצמך בעוד 5 שנים; מה הציפיות שלך ביחס לקשר בינינו.
ולסיום: האם יש עוד משהו חשוב שעלי לדעת בקשר אליך. חשובה התשובה וגם התגובה שלו לשאלה.

כאמור לרוב השאלות אין תשובות "נכונות", והתשובות מצטברות לכלל רושם מהאדם שאותו פוגשים, על מנת להעריך מידת התאמה והאם הוא פנוי ליצירת קשר מלא ומשמעותי. נושאים אלו ניתן לברר בהדרגה במהלך פגישות ההכרות, לפני שנוצרת מעורבות רגשית רבה. רצוי להעלות את הנושאים בהדרגה, ולא בצורה נוקשה כחלק מרשימת מיון. אחרי כל מפגש ניתן לבדוק איזו מן השאלות קיבלה התייחסות, ובפגישות הבאות להעלות נושאים שעדין לא עלו.
על חלק מהשאלות קשה יותר לענות, במיוחד אלה המתייחסות לחוויות שליליות בעבר, ודורשות חשיפה יותר אינטימית, ויש להתייחס לכך בהבנה וברגישות. הקושי לענות על שאלות מסויימות שונה מאדם לאדם. רצוי לשים לב גם לחשיפה מוגזמת ולא מתאימה בשלב מוקדם מדי.
אפשר ללמוד דברים רבים גם על פי שפת גוף. שפת גוף חיובית מעידה על ענין לעומת שפת גוף שלילית. צורת דיבור וסוג התבטאות, אופן ההתייחסות ותגובות, יכולת הקשבה והתעניינות.

קחו בחשבון שהנושאים שעליהם אתם שואלים יכולים להיות מופנים גם כלפיכם.


בפרק הבא אדון בפעילות להתקדמות ביצירת קשר משמעותי

ורדה צדיק: מאמנת אישית לזוגיות ולצמיחה אישית. חברת "לשכת המאמנים בישראל".
מדריכת אינטרנט במסגרת פרטנית וקבוצתית
תואר ראשון בהנדסה אזרחית, לימודי "ניהול תיירות", לימודי מידענות.
Practitioner NLP
vardavar@gmail.com
050-4051516

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב