לפעמים מותר גם לפרגן - בניגוד לפרסומים עסקת ישקר צפויה להניב מס אמיתי למדינת ישראל ולמשרד האוצר
דף הבית  >> 
 >> 
הרשם  |  התחבר
מאמרים

לפעמים מותר גם לפרגן - בניגוד לפרסומים עסקת ישקר צפויה להניב מס אמיתי למדינת ישראל ולמשרד האוצר 

מאת    [ 22/08/2006 ]
מילים במאמר: 567   [ נצפה 3430 פעמים ]

 
 
בימים האחרונים אנו עדים לפרסומים רבים סביב עסקת הענק בה רכש המיליארדר וורן באפט את הפעילות של חברת ישקר הישראלית. בין אם מחמת צרות עין ובין אם סתם מחוסר הבנה הודגש בכל הפרסומים הללו כי למעשה שוב, מתחמקים העשירים מתשלום מס וכאילו שוב כאשר מדובר במספרים גדולים (מיליארדים), האנשים הקטנים לא רואים מכך דבר, אז זהו שהדברים אינם נכונים.

עיון מדוקדק בתנאי העסקה כפי שפורסמו בעיתונות מלמד כי לא רק שהמדינה תרוויח מס באופן ישיר מן העסקה אלא, אף באופן עקיף - אך מהיר (בתוך שלושת השנים הקרובות) תביא העסקה האמורה להגדלת כמות המועסקים בישקר לכל הפחות במאות עובדים, הללו כפי שאנו יודעים ישלמו מס. בפועל מגלמת עסקת הענק את מטרת המחוקק באופן ישיר שהיא מתן הטבות למשקיע בתמורה להגדלת מספר מקומות העבודה, במיוחד כאשר המדובר באזורי פיתוח, נסביר.
בחלק מן הפרסומים נאמר כי ישקר ובאפט ייהנו מפטור גורף ממס הכנסה על הרווחים ועל משיכת הדיבידנדים. מצג הדברים שנוצר הינו כי מעתה אין האחרונים צריכים לקיים עם רשויות המס את השותפות אותה מקיים כל אזרח שומר חוק בישראל. אלא שהדברים אינם מדויקים. אכן, במסגרת הרפורמה בחוק לעידוד השקעות הון נקבע מסלול הטבות אסטרטגי להשקעות ענק. כך, חברה (דוגמת ישקר) שיש לה מפעל תעשייתי באזור פיתוח א' צפונית לקו רוחב 258 (צפונית לכרמיאל-עכו) אשר מבצעת השקעה בהיקף של 600 מיליוני - בנכסים יצרניים והיא חלק מקונצרן שמחזור עסקיו בשנה עולה על 13 מיליארד - תהא זכאית לפטור ממס למשך 10 שנים (במקרים מסוימים עשוי להגיע אף ל- 15 שנה). גם בעל המניות יהא זכאי לפטור מוחלט ממס במשיכת הדיבידנד מרווחים אלה, ללא קשר מתי ימשוך בפועל את הדיבידנד. בעניין באפט, לפי הפרסומים, הוא התחייב להשקיע סכום של 150 מיליוני דולרים בפריסה על פני שלוש שנים, משמע 50 מיליון דולר בשנה. לפיכך, במקרה זה יהיו ישקר ובעלי מניותיה זכאים לפטור מוחלט ממס בגין השקעה נוספת זו, וזאת החל משנת המס השלישית שבה בוצעה ההשקעה. אך שימו לב: הפטור הן לחברה והן לעניין הדיבידנד הינו אך ורק בגין הגידול במחזור שנגרם עקב ההשקעה הנוספת מעבר למחזור הבסיס של החברה טרם ביצוע ההשקעה. כלומר, בגין מחזור החברה טרם ביצוע ההשקעה תמשיך החברה לשלם מס לקופת המדינה בשיעורים הרגילים (בניגוד למה שפורסם בעיתונות בימים האחרונים) ואילו לגבי המחזור הנוסף שנצמח כתוצאה מביצוע ההשקעה החדשה ייהנו החברה ובעלי מניותיה מפטור גורף ממס הכנסה.
מכאן, שהחברה תמשיך בשנתיים הקרובות לשלם מיסים לקופת האוצר בשיעורים הרגילים מהכנסתה החייבת. גם החל מהשנה השלישית תשלם החברה מיסים בגין הכנסתה החייבת ותיהנה מפטור ממס אך ורק בגין ההכנסה הנוספת שתנבע כתוצאה מההשקעה הנוספת בנכסים יצרניים בהיקף של מעל 600 מיליוני ?.
טעות נוספת כפי שפורסמה בחלק מן העיתונים הינה כאילו ההשקעה של באפט לא תגדיל למעשה את מספר המועסקים בישקר, שהרי גם כך ישקר משקיעה במחקר ופיתוח סכום הקרוב ל-50 מיליון דולר בשנה. שוב טעות, לצורך קבלת הטבת המס על פי חוק עידוד השקעות הון, נדרש המשקיע האסטרטגי להשקיע ב"נכסים יצרניים" ולא "במחקר ופיתוח". מה הם "נכסים יצרניים": מכונות, בניינים, ואף מבנים וציוד המשמשים להכשרת עובדים בתחומי המפעל, וכדומה. נכסים אלו אינם עולים בגדר ה"מחקר והפיתוח" אותם מבצעת ישקר ועל פי טבעם הם מובילים להגדלת מס' העובדים על ידי הגדלת קווי הייצור בנייני המפעל וכדומה - ממש בהתאם לכוונת המחוקק.
לסיכום, לפעמים מותר גם לפרגן. נכון שהצדדים לעסקה יצליחו להפחית את מיסיהם בסכומים ניכרים בשיטות שונות בין השאר באמצעות מכירת מוניטין. יחד עם זאת פעולה זו נעשית על ידי מאות עסקים במשק מידי שנה במה שונים אלו מאלו? נראה כי עסקת ישקר - באפט תוביל להגשמת מטרות המחוקק: עידוד ויצירת תעסוקה באזורי פריפריה ועל כך יש לברך.
עורך דין אריה ליבוביץ - אודות כותב המאמר:
עוסק במיסוי בינלאומי, מיסוי נאמנויות, מיסוי מקרקעין, מע"מ, ירושת וצוואות - לרבות הלבנת הון, מיסוי יהלומנים, מיסוי ענף ההי-טק, רילוקיישן( relocation) ועוד.
מחבר הספרים: "אמנות מס - 111 טבלאות השוואה"; אנציקלופדיית אמנות מס כרך ב'; "נאמנויות ומיסוי נאמנויות" ; '"חוק מס הבולים"; סדרת ספרי מס ערך מוסף (כרכים א'-ד'); בעל מדור קבוע: לתכנוני מס בירחון "ידע למידע". ובעיתון "ליצואן" של מכון היצוא הישראלי, מחברם של עשרות פרסומים בירחונים מקצועיים; מרצה ב: לשכות עורכי הדין, רואי החשבון ומכון היצוא הישראלי. מ"מ יו"ר ועדת המיסים וסגן יו"ר ועדת הנאמנויות בלשכת עוה"ד בת"א.
ליצירת קשר - טל: 077-7051717; E- mail: aryetax@gmail.com; סלולרי: 599600 - 0544, מקור המאמר באתר המשרד - http://www.atax.co.ilמאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב