גירושין של בני זוג יהודיים
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

גירושין של בני זוג יהודיים 

מאת    [ 17/08/2009 ]
מילים במאמר: 351   [ נצפה 2108 פעמים ]

 
 
בני זוג יהודיים המעוניינים לסיים את קשר הנישואים שלהם, בין אם נישאו בנישואין כדת משה וישראל ובין אם בנישואין אזרחיים בחו"ל, צריכים להגיש את תביעת הגירושין שלהם לבית הדין הרבני וזאת כאמור לפי סעיף 2 לחוק שיפוט בתי דין רבניים הקובע, כי ענייני נישואין וגירושין בני זוג יהודים הינם בסמוכתו של בית הדין הרבני.

בני זוג המעוניים לסיים את קשר הנישואין שלהם יכולים לעשות זאת בשתי דרכים:

· הסכם גירושין;

· הגשת תביעה לגירושין בבתי הדין הרבני.

בעבר ניתנה האפשרות לגבר לגרש את אשתו בעל כורחה, אולם מאז חרם דרבנו גרשום, אין מגרשים אישה בעל כורחה אלא במקרים יוצאי דופן (אישה נואפת, אישה מורדת).

במידה ואחד מבני הזוג אינו מעוניין בגירושין, על בן הזוג השני חלה חובה להוכיח קיומה של עילת גירושין המצדיקה בקשתו להתגרש שכן אם לא יוכיח קיומה של עילת גירושין כאמור, בית הדין הרבני יסרב לגרשם.

משמעות הגירושין אינה רק סיום קשר הנישואין בין בני הזוג אלא גם סיומו של אורח החיים הנלווה להם, ולכן במסגרת הדיון בגירושין נדונים בין השאר נושאים כגון:

מזונות ילדים;
מזונות אישה;
הסדרי ראייה;
משמורת;
חלוקת רכוש;
אף על פי שסעיף 2 לחוק שיפוט בתי דין רבנים קובע סמכות שיפוט ייחודית בנושא גירושין לבית הדין הרבני, הרי שלצד ערכאה זו, קיימת ערכאה אזרחית אשר מוסמכת אף היא (בהתקיים תנאים שונים) לדון בעניינים הנלווים להליך הגירושין כפי שצוין לעיל, ערכאה זו הינה בית המשפט לענייני משפחה.

בית המשפט לענייני משפחה מוסמך לדון בכל עניין הנלווה לגירושין ובלבד שהעניין האמור לא נכרך לתביעת הגירושין אשר הוגשה בבית הדין.

לדוגמה, אם הוגשה על ידי הבעל, תביעה לגירושין לבית הדין, וזה לא כרך בה את נושא משמורת הילדים ומזונות הילדים, תוכל האישה להגיש תביעה למזונות ולמשמורת בבית המשפט לענייני משפחה, אומנם ככל שהבעל כרך את העניינים הללו לתביעת הגירושין בבית הדין הרבני, לא תוכל האישה להגיש תביעה למזונות ולמשמורת בבית המשפט לענייני משפחה, שכן בכריכה רכש בית הדין הרבני סמכות שיפוט יייחודית לדון בעניין.


דברי ההסבר פורטו במאמר זה בצורה חלקית, תמציתית וכללית. בשום מקרה אין לראות בהם את נוסח החוק. המאמר לא מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי, ובכל מקרה מומלץ לפנות לעורך דין המתמחה בדיני משפחה לצורך קבלת ייעוץ בדבר זכויותיכם ע"פ הדין.
שלי שוסטר, עורך דין גירושין
מאור-שוסטר משרד עורכי דין מתמחה ב הסכם ממון, הוצאה לפועל
טל': 077-500-63-63 פקס: 077-500-84-03
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב