חובותיו של עורך הדין כנאמן או כיוצר נאמנות בעקבות תיקוני החקיקה האחרונים (זהירות מתביעות רשלנות)
דף הבית  >> 
 >> 
הרשם  |  התחבר
מאמרים

חובותיו של עורך הדין כנאמן או כיוצר נאמנות בעקבות תיקוני החקיקה האחרונים (זהירות מתביעות רשלנות) 

מאת    [ 22/08/2006 ]
מילים במאמר: 528   [ נצפה 4462 פעמים ]

 
 
הנאמנות כגוף משפטי מוכרת זה כבר מאות שנים ובעשרות השנים האחרונות מאז קום מדינת ישראל לוקחים עורכי הדין כבעלי מקצוע חלק נכבד בהקמתן והפעלתם של מוסדות משפטיים אלו. פעמים רבות עורכי הדין הם היוצרים או הנאמנים באותן נאמנויות המוקמות על ידם או באמצעותם.
עד עתה כמעט ולא הצריכה הקמת הנאמנות ידע רחב ומעקב סבוך של עורכי הדין אחר התנהלות הנאמנות, ו/או אחר חקיקת המיסוי, וניתן היה להסתפק בניהול נכסי הנאמנות בהתאם להוראות כתב הנאמנות. העו"ד אם היה מתבקש לכך היה פותח חשבון בנק נפרד בהתאם למינויו בכתב הנאמנות ו/או מעביר את ניהול ורישום נכסי הנאמנות אל מתחת לשמו, בכובעו כנאמן. מקום בו המדובר היה בנאמנות בחו"ל (רבות מהן הוקמו במדינות אקזוטיות דומת נסיכות ליכטנשטיין, פנמה, ג'רזי ג'רנזי ועוד) היה אותו עו"ד נעזר בעו"ד זר או חברות המתמחות בכך לשם רישום והקמת נאמנות באותה מדינה זרה והוא כנאמן היה מעביר את הוראותיו בהתאם לסמכויות שנקבעו לו בכתב הנאמנות.
נראה שמעתה עם חקיקת ההסדרים החדשים למיסוי נאמנויות כפי שנקבעו בתיקון 147 לפקודת מס הכנסה, מחויב עורך הדין המשמש כיוצר או כנאמן בנאמנות לייתר תשומת לב. לעניין זה על אף שאנו עושים שימוש במונח "נאמנות" הרי שהדברים נכונים גם ביחס לגופים מוכרים אחרים שנהוג לכנותם כגופים "מעין נאמנותיים" ביניהם ניתן למנות את ה: פאונדיישן (Foundation), אנשטאלט (Anstalt) ועוד.
בעקבות תיקון 147 לפקודה ומבלי להיכנס לכלל חובות המיסוי שנקבעו במסגרת הוראות החקיקה החדשה וחלוקתם בהתאם לסוגי הנאמנויות, יהא על עו"ד המשמש כנאמן בנאמנות או כיוצר בנאמנות לעמוד על המשמר באופן מדוקדק יותר.
להלן נעמוד על שלוש נקודות מרכזיות בעלות חשיבות לעורכי הדין המשמשים כנאמנים או כיוצרי נאמנויות ואלו הן:
1. מעתה החייב במס או במילים אחרות "הנישום" לצורך מס הינו הנאמן עצמו. במילים אחרות הנאמן הוא בעל דינה של רשות המיסים לכל דרישותיה. במקביל הנאמנות מתחייבת במס על בסיס שנתי שוטף. משמע בכל שנה מוטל על הנאמנות תשלום מס בגין ההכנסה שנצמחה והופקה באותה שנה והנאמן הוא האחראי על העברת המס היות והוא בעל דינם של רשויות המס;
2. כיוצר או כנאמן עשויות להיות לעורך הדין חובות דיווח נוספות (כמובן שגם כנהנה בנאמנות). חובות הדיווח בגין נאמנויות שהוקמו עובר ל-1.1.2006 שונות מעט מחובות הדיווח הנוגעות לנאמנויות שהוקמו לאחר ה-1.1.2006 כמו גם ביחס להכנסות הנאמנות שנצטברו לאחר ה-1.1.2006.
3. נושא שלישי ואחרון אליו צריכים עורכי דין לשים לב הוא כמובן נושא הרשלנות. נושא הנאמנויות צפוי כמו נושא מיסוי המקרקעין להוות קרקע פורייה לתביעות רשלנות. נושא הנאמנות בכלל ומיסוי נאמנויות בפרט הינו נושא סבוך המצריך התמצאות ברזי המס השונים. כך לדוגמא, פירוק הנאמנות בשלב כזה או אחר בכדי להימנע מחובת הדיווח (כפי שכבר עשו לא מעט נאמנים) עשוי להביא למיסוי הכנסות הנאמנות כולה החל משנת 2003 (יראו אותה כנאמנות הדירה בהתאם להוראות סעיפים 82-84 לפקודה כנוסחם הישן). הותרת הנאמן כבעל דינם של רשויות המס (הנישום) מבלי לשנות את זהותו של הנישום ליוצר או לנהנה במקומות בהם הדבר אפשרי עשויה להשית על הנאמנות שיעורי מס גבוהים הרבה יותר מאלו בהם הייתה מתחייבת לו היה נערך השינוי הפרסונלי של זהות הנישום. כמובן שישנן דוגמאות נוספות.
הנאמן מחויב בדרך כלל בכתב הנאמנות לפעול במיטב יכולתו לטובתם של נכסי הנאמנות ויישום מטרותיה. נראה כי כדאי לכל בר דעת אשר לו נגיעה בתחום בין כנאמן ובין כיוצר נאמנות, ללמוד את הוראות החוק לאשורן או לחילופין להיוועץ במומחה. פעולות אלו צפויות להתגלות בעתיד כ"תריס מפני הפורענות" של תביעות רשלנות.
עוסק במיסוי: בינלאומי, מ"ה, מקרקעין, מע"מ, אופציות ויהלומנים, ירושות, צוואות, נאמנויות,relocation , קרנות גידור והון סיכון, הלבנת הון. מחבר הספרים: אמנות מס - 111 טבלאות; אנציקלופדית אמנות מס כרך ב'; נאמנויות ומיסוי נאמנויות; חוק מס הבולים; סדרת ספרי מע"מ; מ"מ יו"ר ועדות מסים ונאמנויות בלשכת עוה"ד בת"א; מרצה ב: לשכות עורכי הדין, רואי החשבון ומכון היצוא הישראלי. מ"מ יו"ר ועדת המיסים וסגן יו"ר ועדת הנאמנויות בלשכת עוה"ד בת"א.
ליצירת קשר - טל: 077-7051717; E- mail: aryetax@gmail.com; סלולרי: 599600 - 0544, מקור המאמר באתר המשרד - http://www.atax.co.il


מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב