עצמאי ? מזמיני עבודה או שירותים לא משלמים בזמן - ניתן לדחות את העברת המעמ (תכנון מס)
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

עצמאי ? מזמיני עבודה או שירותים לא משלמים בזמן - ניתן לדחות את העברת המעמ (תכנון מס) 

מאת    [ 22/08/2006 ]
מילים במאמר: 347   [ נצפה 2678 פעמים ]

 
 
פעמים רבות נתקלים עצמאיים קטנים בגופים גדולים יותר אשר מעכבים העברת תשלומים לאותם עצמאים לתקופות ארוכות. פעמים המדובר בגופים פרטיים כגון עוסקים אחרים עימם הם מקיימים קשרי מסחר ופעמים המדובר בזרועות שלטון וגופים הקשורים למדינה דוגמת עיריות, חשבים של משרדי ממשלה שונים ועוד.
בחלק גדול מן העסקאות מתחייב העוסק במע"מ עם השלמת העסקה וללא תלות בשאלה האם קיבל את תמורת העסקה. מע"מ משלם העוסק עם הגשת הדו"ח התקופתי ב-15 לחודש כאשר דו"ח זה כולל את כל העסקאות שנתחייבו במס בחודש הקודם אף אם תמורת העסקה לא נתקבלה.
במקרים כאלו במיוחד אם המדובר בהיה בעסקה יחסית גדולה, כאשר מצד אחד עומד עצמאי קטן ומנגד גוף גדול, צפוי העוסק הקטן לשאת על גבו את נטל המע"מ עד שיבה את תמורת העסקה דבר שאורך לפעמים חודשים ושנים. בפועל, ההנחה המקובלת אצל אותם עוסקים היא כי הדרך היחידה להימנע מנשיאה באותו נטל של מע"מ, בגין אותה עסקה שתמורתה לא נתקבלה בידיהם, הינה שימוש בהסדר ה"חובות האבודים" אותו קובעות תקנות מע"מ. אלא שהסדר זה קובע תנאים קשים ובכללם: חלוף שישה חודשים ממועד הוצאת החשבונית !! משמע חצי שנה (ומעלה) במהלכה על העוסק לשאת בנטל המס על כתפיו, על אף שלבסוף לא יתחייב בו !! בנוסף נדרש העוסק לנקוט בהליכים שונים כגון: הליכי פירוק או פשיטת רגל, הליכי הוצל"פ וכן על זו הדרך וכן פניה לערכאות משפטיות. לא תמיד יכול העוסק לחות שישה חודשים ולא תמיד יש ביכולתו תזרים מזומנים המאפשר לו לפנות לערכאות. דרך אחרת פחות מוכרת לדחיית תשלום המע"מ היא פניה למנהל בבקשה שידחהאת מועד הגשת הדו"ח התקופתי. כך היות ותשלום המע"מ נעשה עם הגשת הדו"ח , הרי שדחיית המועד הגשת הדו"ח מביאה גם לדחיית מועד תשלום המע"מ.
על פי המנגנון אותו קבע המחוקק, מע"מ משולם על ידי העוסק בהתאם למה שדווח על ידו בדו"ח התקופתי ובמועד הגשת הדו"ח. בסעיף 67(ג) לחוק מע"מ נקבע כי המנהל רשאי לפטור זמנית את החייב במס מהגשת הדו"ח, לתקופה ובתנאים שיקבע. באופן מקביל, קובע סעיף 73 לחוק מע"מ כי המנהל רשאי לדחות את מועד הגשתם של דו"חות, ובלבד שהדחייה תעשה מטעמים מיוחדים שירשמו. שימוש בדרך זו של פנית העוסק למנהל בבקשה לדחיית מועד הגשת הדו"חות, יאפשר לעוסק להימנע מתשלום סכומי המס שלא הועברו אליו בפועל.
עורך דין אריה ליבוביץ - אודות כותב המאמר:
עוסק במיסוי בינלאומי, מיסוי נאמנויות, מיסוי מקרקעין, מע"מ, ירושת וצוואות - לרבות הלבנת הון, מיסוי יהלומנים, מיסוי ענף ההי-טק, רילוקיישן( relocation) ועוד.
מחבר הספרים: "אמנות מס - 111 טבלאות השוואה"; אנציקלופדיית אמנות מס כרך ב'; "נאמנויות ומיסוי נאמנויות" ; '"חוק מס הבולים"; סדרת ספרי מס ערך מוסף (כרכים א'-ד'); בעל מדור קבוע: לתכנוני מס בירחון "ידע למידע". ובעיתון "ליצואן" של מכון היצוא הישראלי, מחברם של עשרות פרסומים בירחונים מקצועיים; מרצה ב: לשכות עורכי הדין, רואי החשבון ומכון היצוא הישראלי. מ"מ יו"ר ועדת המיסים וסגן יו"ר ועדת הנאמנויות בלשכת עוה"ד בת"א. ליצירת קשר - טל: 077-7051717; E- mail: aryetax@gmail.com; סלולרי: 599600 - 0544, מקור המאמר באתר המשרד - http://www.atax.co.il
עוסק במיסוי בינלאומי, מיסוי נאמנויות, מיסוי מקרקעין, מס ערך מוסף, תכנון מס בירושות וצוואות הכל לרבות הלבנת הון, מיסוי יהלומנים, מיסוי ענף ההי-טק, רילוקיישן( relocation) ועוד.
מחבר הספרים: "אמנות מס - 111 טבלאות השוואה"; אנציקלופדיית אמנות מס כרך ב'; "מיסוי נאמנויות" (עם אלתר); '"חוק מס הבולים"; סדרת ספרי מס ערך מוסף (כרכים א'-ד')(עם שרון); בעל מדור קבוע: לתכנוני מס בירחון "ידע למידע". ובעיתון "ליצואן" של מכון היצוא הישראלי, מחברם של עשרות פרסומים בירחונים מקצועיים; מרצה ב: לשכת עורכי הדין, לשכת רואי החשבון, מכון היצוא הישראלי ועוד. חבר בועדות: המיסים, המכס והמע"מ בלשכת עורכי הדין.
ליצירת קשר - טל: 077-7051717; E- mail: aryetax@gmail.com; סלולרי: 599600 - 0544
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב