היבטי המס בפעילות בהודו - רשימה שניה בסדרה
דף הבית  >> 
 >> 
הרשם  |  התחבר
מאמרים

היבטי המס בפעילות בהודו - רשימה שניה בסדרה 

מאת    [ 17/08/2006 ]
מילים במאמר: 741   [ נצפה 5253 פעמים ]

 
 
בשיתוף עם עו"ד מיכל רווה
כללי
בשל בקשתם והתעניינותם של רבים נפתח בסדרה של סקירות קצרות באשר להיבטי המס השונים בפעילות במדינות דוגמת סין (רשימה כאמור פורסמה על ידינו), הודו (רשימה זו),יפן הונג קונג, סינגפור ועוד.

פעילות במדינות אסיה ואפריקה - סוף מעשה במחשבה תחילה (הקדמה קבועה)
בטרם נפנה לעיקרה של רשימה זו, סקירת היבטי מס שונים בפעילות בהודו, נציין כי רבים מן הפעילים בארצות אסיה השונות כמו גם הפועלים במדינות אפריקה - פועלים באופן המביא ל"תאונות מס" הן ביחס לשיעור המס הסופי המוטל עליהם בישראל בגין פעילות זו וכמובן ביחס לשיעורי המס החלים על פעילותם במדינות הפעילות השונות.
קודם לתחילתה של פעילות חדשה במדינות אלו מומלץ לפנות למומחה ישראלי בתחום המס (עו"ד, רו"ח) אשר יטפל עבורכם בהיבטי המס בישראל כמו גם יעמוד בקשר רצוף עם מומחה מס מקומי. כדאי לזכור בכל פעילות בחו"ל מומלץ שלא להסתמך רק על הידע של מומחה המס הישראלי ולהיעזר גם במומחה מס מקומי אשר הינו ער לשינויים השונים בדין הפנימי כמו גם לתכנוני מס פנימיים, אשר עשויים להוריד את המס המקומי בשיעורים ניכרים.

היבטי המס המרכזיים בגין פעילות של ישראלים בהודו:
הודו מאפשרת ללתושבי חוץ להשקיע בתחומה אלא שהרשאה כללית זו מוגבלת ביחס לתחומים שונים כאשר קיימים סוגים שונים של השקעות אשר הינן בעלות חשביות מיוחדת לממשל ההודי ולכן מחייבות אישור מראש מן הרשויות בהודו (כך לדוגמא פעילות חקלאית וכן סוגים שונים של השקעות בנדל"ן).
שיעור מס החברות בהודו לחברה מקומית עומד על 30%, ולחברה זרה על כ-40%. בנוסף מוטל מס מוניציפלי בסך 10% ומס חינוך בסך 2%, המביאים את שיעור מס החברות האפקטיבי לחברות מקומיות ל-33.66%, ולחברות זרות ל-41.82%.
רווח הון המהווה רווח הון לטווח ארוך (long term) ממוסה בהודו בשיעור מס של 20%. המדובר ברווח הון בגין מכירה של נכס אשר הוחזק לכל הפחות במשך 3 שנים ומעלה.
רווח הון בגין נכס שהוחזק פחות מ-3 שנים לפני מכירתו מתווסף להכנסה החייבת של הנישום וממוסה בהתאם לשיעור המס הרגיל.
שיעור ניכוי המס במקור בגין תשלומי דיבידנד עומד על 10%. שיעור ניכוי מס במקור בגין תשלומי ריבית ותמלוגים עומד על 20%. שיעורי המס כאמור מופחתים בהתאם לאמנת המס הרלוונטית.

אמנות מס
הודו חתומה על אמנות למניעת כפל מס עם כ-80 מדינות, ביניהן ישראל (עוד חתומות עם הודו על אמנת מס מדינות דוגמת: אוזבקיסטאן, אוסטריה, אוסטרליה, אוקראינה, איטליה, אינדונזיה, אירלנד, ארמניה, ארצות הברית, בולגריה, בלגיה, בלרוס, בנגלדש, ברזיל, בריטניה, גרמניה, דנמרק, הונגריה, טורקיה, יוון, יפן, מאוריציוס, מונגוליה, מלזיה, מרוקו, נורווגיה, ניו זילנד, נפאל, פולין, פורטוגל, פיליפינים, פינלנד, סוריה, סין, סלובניה, ספרד, צרפת, קנדה, קניה, קפריסין, תאילנד, תימן ועוד).
בהתאם לאמנה למניעת כפל מס עם ישראל, שיעור ניכוי מס במקור בגין תשלומי דיבידנד, ריבית ותמלוגים מהודו לישראל או מישראל להודו עומד על 10%. האמנה גם קובעת כי ביחס להכנסות המופקות על ידי תושב מדינה אחת ממקרקעין הממוקמים במדינה האחרת, לרבות רווח הון ממכירת המקרקעין, קיימת זכות מיסוי מקבילה למדינת המקור (זכות מיסוי ראשונית) ולמדינת המושב.

איזורי Special Economic Zones - SEZ

בהודו קיימים מספר אזורים המוגדרים כאזורי פיתוח SEZ, כאשר חברות המוקמות באותם אזורים זכאיות, בכפוף לתנאים מסוימים, לפטור מלא ממס למשך 5 שנים ול-50% פטור ממס למשך 5 השנים הבאות. קבלת הפטור ממס מותנית בקבלת אישור מראש מרשויות המס בהודו.
כמו כן, קיימות הטבות במס ביחס לפרויקטים של בנייה למגורים, לפיהן, כפוף לקיומם של תנאים מסוימים זכאי נישום לדרוש בניכוי 100% מרווחי הפרויקט מהכנסתו החייבת.

דרכי השקעה בהודו
מבלי לסקור בפרוטרוט את דרכי ההשקעה המומלצות מבחינת מבנה המס, נאמר כי כיום מקובלות בעיקר שתי דרכים להשקעה בהודו. האחת הינה השקעה דרך סינגפור. השקעה בהודו באמצעות חברה הודית המוחזקת על ידי חברה תושבת סינגפור תקטין את שיעור ניכוי המס במקור בגין דיבידנד המחולק מהודו לסינגפור ל-10%, בהתאם לאמנת המס בין הודו לסינגפור. הדיבידנד המחולק חייב במס בשיעור של 20% בסינגפור, אך עם זאת, לאור אפשרות קבלת הזיכוי העקיף הן על מס החברות ששולם בגין הרווחים המחולקים (33.66%) והן על המס שנוכה במקור (10%), לא יוטל מס נוסף בסינגפור.
בגין חלוקת הרווחים מסינגפור לישראל לא מנוכה מס במקור בסינגפור בהתאם להוראות האמנה. על הדיבידנד המתקבל בישראל מוטל מס בשיעור של 25%, אך עם זאת, ניתן לקבל זיכוי עקיף בהתאם להוראות סעיף 126(ג) לפקודה, כך שבפועל לא יוטל מס נוסף בישראל. עוד נציין, כי בהתאם למידע המצוי בידינו, הודו וסינגפור חתומות משנת 2005 על הסכם שיתוף פעולה (Comprehensive Economic Cooperation Agreement) להסכם זה עשויים להיות יתרונות מיסויים משמעותיים להשקעה בהודו באמצעות חברה תושבת סינגפור,עוסבר להשקעה בדרך זו אכן מומלץ לבחון את כל היבטי המס האמורים הנובעים מן ההסכם הנ"ל.
נציין כי לתוצאות מס דומות ניתן להגיע גם באמצעות השקעה בהודו באמצעות חברה קפריסאית המחזיקה בחברה ההודית.
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב