רשלנות רפואית - על קצת המזלג
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

רשלנות רפואית - על קצת המזלג 

מילים במאמר: 472   [ נצפה 2376 פעמים ]

 
 

בארץ ובעולם אנו עדים לתופעה של גידול במספר התביעות שעניינן רשלנות רפואית. הסיבה לכך היא שילוב של עליית במודעותו הגוברת של הציבור בכלל לנושא רשלנות רפואית לאור חוק זכויות החולה ולאור המקרים הרבים המפורסמים בתקשורת ושל מודעותם של מטופלים אשר נגרם להם נזק עקב טיפול רשלני כזה או אחר בפרט.

רשלנות רפואית נמצאת בכל תחומי הרפואה והמקרים הבולטים ביותר הם בתחומים של: אחור / רשלנות באבחון, אי אבחון, איחור / רשלנות במתן טיפול מתאים, טעויות במתן טיפול רפואי, רשלנות בניתוחים, העדר "הסכמה מדעת", טעויות במתן תרופות ו/או במינונם, רשלנות במעקב הריון, רשלנות בלידה.

תביעות רשלנות רפואית הינן בגין טיפול רפואי כושל אשר גרם לנזק אולם חשוב להדגיש שלא כל אבחון או טעות במתן טיפול רפואי עולה בגדר רשלנות ומצדיק תביעה.

תביעות רשלנות יכולות להיות מופנות כנגד כל גורם מטפל אפשרי כגון רופא, קופת חולים, בית חולים, מרכז רפואי, מגן דוד אדום, אחות, חובש וכו'.

בתביעות רשלנות רפואית על התובע להוכיח את הדברים הבאים במצטבר:

- הגורם המטפל הפר את חובת הזהירות שהייתה לו כלפיו

- בעקבות ההפרה נגרם נזק

- קשר סיבתי בין הנזק הנטען לבין הפרת חובת הזהירות (רשלנות רפואית שבוצעה)

על מנת להוכיח את סוגיית הרשלנות יש לצרף לתביעה חוות דעת רפואית משפטית(אחת או כמה בהתאם למקרה) המבססת את עילת התביעה, את הקשר הסיבתי בין הרשלנות לנזק הנטען וכן את גובה הנזק. חוות דעת רפואית כזו נדרשת עפ"י החוק ובלעדיה אין ברוב המקרים טעם להגיש כלל תביעה לבית המשפט.

עלות חוות דעת רפואית תלויה בסוג המקרה, בתחום הרפואי אליו הוא משתייך וברופא אליו פונים ותוארו והיא יכולה לנוע בין כמה אלפי שקלים (ברוב המקרים) לכמה עשרות אלפי שקלים (במקרים נדירים). מדובר אומנם בעליות גבוהות אולם בד"כ הנתבעים הם אלו שנאלצים לספוג עלויות אלו בסוף ההליך.

חשוב לציין כי תשלום עבור חוות דעת מלאה מתבצע רק לאחר שהמומחה הרפואי בודק תמורת תשלום סמלי בלבד את כל החומר הרפואי הרלוונטי ובמידת הצורך את הנפגע וקובע האם יש בידיו לכתוב חוות דעת המבססת עילת רשלנות רפואית. במידה והמומחה סבור כי יוכל לכתוב חוות דעת המגנה על הנפגע, מקוזז התשלום עבור הבדיקה הראשונית מעלות חוות הדעת המלאה.

תביעות מהסוג של רשלנות רפואית מצריכות שיתוף פעולה מלא בין הלקוח לבין עורך דינו והטיפול בתיק מתנהל בשיתוף מלא עם הלקוח. על הלקוח מצידו לסייע ככל שיוכל לעורך הדין במתן מלוא המידע והפרטים הדרושים לניהול התיק, לשלם בזמן תשלומים בהם עליו לשאת (כגון: אגרת בית משפט, עליות איסוף תיעוד רפואי ותשלום שכר טרחת המומחים הרפואיים) ועל עורך הדין מצידו לעדכן את הלקוח מעת לעת בהתפתחויות השונות ובפרט בהצעות פשרה העומדות על הפרק.

האמור לעיל הינו מידע כללי בלבד, אינו בא להחליף ייעוץ משפטי ואין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ תחילה עם עורך דין .יודגש כי תביעות רשלנות רפואית הינן מורכבות ומסובכות ועשויות להמשך מספר שנים, על כן חשוב ומומלץ להיוועץ עם עורך דין מקצועי המתמחה בייצוג ובטיפול בתביעות בתחום רשלנות רפואית על מנת שהלקוח יקבל את הייצוג הטוב ביותר ויוכל לקבל פיצוי ההולם את הנזקים שנגרמו לו.

הכותבת הינה עו"ד בתחום דיני הנזיקין העוסקת בנזקי גוף שנגרמו כתוצאה מרשלנות רפואית, תאונות דרכים, תאונות עבודה, תאונות תלמידים, תאונות בצבא ותאונות שונות.

אורית פרלמן שמסיאן, עו"ד ומגשרת
נייד: 050-6722047, פקס: 077-7004766
דוא"ל: orit.lawoffice@gmail.com

אתר הבית: http://www.orit-lawoffice.comמאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב