שפר אמיר- הקשר בין שפעת החזירים לחרדה, דיכאון וטראומה
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

שפר אמיר- הקשר בין שפעת החזירים לחרדה, דיכאון וטראומה 

מאת    [ 29/07/2009 ]
מילים במאמר: 929   [ נצפה 2028 פעמים ]

 
 
לפני מספר ימים נפוצה שמועה כי אדם נפטר מאילת משפעת החזירים. לא חלף זמן רב ואנשים רבים החלו מסתובבים עם מסיכות על פניהם (מסיכות מנתחים), כהגנה מפני הנגיף וחלקם אף נמנעו לצאת החוצה.
מה קורה, כשלמרות כי המומחים מדווחים שמדובר בשפעת בעלת תסמינים רגילים (התמותה משפעת החזירים אינה שונה מתמותה משפעות אחרות, בשלב זה), האזרחים מגיבים בחרדה כה רבה.

מערכת החשיבה במוח, הנה מערכת מורכבת. למעשה רוב הזמן איננו ערים למחשבותינו, והן פועלות באופן אוטומאטי.
כולנו, מכירים את התחושה שפתאום ללא סיבה אנו מרגישים כועסים, עצובים ושמחים. לרוב, איננו יכולים להסביר, למשל, מדוע היום בעבודה, או בבית, חשתי עייף ומדוכדך, ולחלופין זמן מה לאחר מיכן, או ביום אחר חשנו אנרגיה ושמחה.
הסיבה לכך נעוצה במחשבות האוטומאטיות*. ברוב הזמן, על מנת שנוכל לקבל החלטות מהירות ויעילות המנגנון עובד ללא הפרעה (למשל, בלימת חירום ברכב אנו פועלים במהירות, ללא הפעלת חשיבה מאורגנת, אלא בשילוב של אינסטינקט ומחשבה אוטומאטית).
יחד עם זאת, מנגנון זה, אשר עוזר בביצוע פעולות מהירות, משפיע על מצבנו הנפשי.
אחד המרכיבים המרכזיים בחרדה, דיכאון וטראומה הנו מחשבות אוטומאטיות שליליות הכוללות מחשבות עם נטייה לסילוף המציאות והסקת מסקנות מוטעית על בסיס מידע מצומצם ושגוי.

מה הן מחשבות אוטומאטיות ומה קורה לנו בחרדה, דיכאון וטראומה:

*מחשבה אוטומאטית- הנה מחשבה אשר מביעה עמדה לגבי עצמי, העולם והעתיד, ללא תשומת לב לעובדות במציאות.
לדוגמא, אתם נמצאים במשרד ובזמן שאתם עוברים במסדרון, מספר עובדים מגחכים.
מהי המחשבה האוטומאטית שמלווה אתכם- "הם צוחקים עליי", או לחלופין "איזה כיף נראה שהם נהנים", או "הם לא עובדים רק צוחקים".

כל מחשבה כזו יוצרת סידרה שונה של תחושות ותגובות:
"הם צוחקים עליי"- תחושה של פגיעה או כעס והתגובה התרחקות, למשל.
"איזה כיף, נראה שהם נהנים"- תחושה של שמחה ותוביל לתגובה של השתתפות בשיחה, למשל.
"הם לא עובדים רק צוחקים"- תחושה של כעס, קנאה, שתוביל לתגובה של התרחקות.

אם כך, ניתן לראות כי כל מחשבה אוטומאטית מובילה לתחושה שונה ומשם לתגובה אחרת. המחשבה האוטומאטית תלויה באישיותו של האדם. ובחרדה, דיכאון וטראומה, יש עלייה במחשבות מסוג זה באופן שלילי.
עם זאת, באמצעות לימוד קצר, על פי הגישה של "קשיבות מחשבתית"- ניתן לבנות מחשבות תחליפיות אשר יצרו תחושה ותגובה מותאמת יותר.

לדוגמא, המחשבה האוטומאטית: "הם צוחקים עליי", תוחלף המחשבה של:" אני יודע כשאנשים צוחקים, אני נוטה לחשוב שזה עליי, אבל הם פשוט נהנים".

למשל, "הילד שלי עושה בכוונה, כאשר אינו מקשיב לי". מחשבה זו יוצרת תחושה של תסכול ותוביל לתגובה של כעס כלפי הילד.
ניתן להחליפה במחשבה "קשה לי כאשר ילדי מתקשה להקשיב לי, אבל זה לא קשור אליי, הוא בדרך כלל לא קשוב ואני צריך לשים לו גבולות בצורה ברורה".
מחשבה זו תוביל לתחושה של יכולת והתמודדות מול הילד.

אם כך, ניתן לראות כיצד לאחרונה, עקב המנגנון החשיבה האוטומאטי האזרחים, מתקשים להגיב בהתאם לעובדות בשטח ולאור זאת מתפתחת חרדה (מסיכות להגנה מפני חיידקים) והימנעות (אי יציאה החוצה כדי לא להידבק, למרות כי לא ברור האם אותו אדם אכן נפטר משפעת החזירים והאם היציאה החוצה תגרום להדבקה נוספת).


להבנת ההשפעה המשמעותית של מחשבותינו, אביא דוגמא נוספת-
כמה פעמים אמרתם לחבר/בן זוג "אני לא מסוגל", "אני פוחד","זה בטוח לא יילך".
והחבר ענה לכם:"זה קטן עליך","ברור שתצליח", "למה של יילך, עוד לא ניסת", או "בעבר ניסית וזה הלך, או "בעתיד תשתפר".
ובעקבות דברי חברכם, שינתם תגובתכם לאותו נושא.

מה למעשה קרה?

אותו אדם עבר שינוי במחשבותיו, וליתר דיוק במחשבותיו האוטומאטיות. בנוסף ניתן לראות כי הבחירה במחשבה מסוימת משפיעה על ביצוע או אי ביצוע של פעולה כלשהי וכן על הערכה העצמית שלנו וכיצד אנו רואים את האחרים.

לסיכום, מחשבה אוטומאטית -בהתייחסות למחשבות מסוג זה, אנו מדברים על תהליך טבעי, אשר אותו עובר כל אדם, עת מחשבות רבות ומהירות עוברות במוחנו, לעיתים ללא תשומת לב שלנו לכך.
חלק ניכר ממחשבות אלו, הנן בעלי אופי "שלילי" ("לא אוהבים אותי", "אף פעם לא מקשיבים לי", "אני בטוח אכשל","זה מאוד מסוכן" וכדומה).

מחשבות אוטומאטיות שליליות, אופייניות בעיקר לאנשים הסובלים מדיכאון, חרדה וטראומה. על כן, חלק ניכר מהעבודה הטיפולית יתמקד ראשית, בזיהוי המחשבות ובהמשך דרך שיטות שונות, המטופל ילמד להתמקד באותן מחשבות מהירות, אשר משפיעות על מצבו הרגשי ושינוין למחשבות מותאמות יותר (למשל, במקום לומר לעצמי כי אכשל- "אני חושש מביצוע הבחינה/מצגת, אבל אעשה ככל יכולתי", דוגמא אחרת- במקום המחשבה "אף אחד אינו אוהב אותי", נחשוב: "אני חש חוסר הערכה מצד הבוס, אך שאר העובדים מעריכים אותי מאוד", או "אשתי כועסת עליי לא פעם כאשר איני עוזר לה עם הילדים, אך אין זה אומר כי אינה אוהבת אותי").
כפי שהסברתי לעיל, שינוי במערכת האמונות (מחשבות אוטומאטיות) יוביל לשינוי בהרגשה ומכאן לשינוי בתגובה לגבי האדם עצמו ולסביבתו הקרובה.
למאמרים נוספים בנושא- http://www.web2all.co.il/therapy/Page5112.asp


###למעבר למאמר בנושא התמודדות עם לחץ ומחלות הלחץ (מחלות לב, מיגרנות, אסטמה, סוכרת,אולקוס,כולסטרול,קשיי שינה, דלקת פרקים ועוד):
http://www.web2all.co.il/therapy/Page6717.asp

**ניתן לקרוא עוד על הטיפול בילדים, במאמר אודות אימון משפחתי:
http://www.web2all.co.il/therapy/Page5118.asp

***המאמר הנו בגדר המלצה ואינו תחליף לאבחון רפואי ורגשי. התיאורים מבוססים על מקרים אמיתיים, אך השמות בדויים.### הקדמה למאמר- סכרת, לחץ דם, אולקוס, מיגרנות, מעי רגיז, סרטן, הפרעות קשב והתנהגות, דיכאון, חרדה, הפרעות בשינה, דלקת פרקים, אסטמה, כולסטרול ומחלות לב

הקדמה- דרך החיים המודרנית, גובה מאיתנו מחיר כבד. נראה כי ה"לחץ" (STRESS), הפך להיות חלק אינטגראלי מחיינו- בבית, בעבודה, בכביש.

כולנו מכירים, את הנוקשות של הגוף כאשר אנו, ממהרים ברכבנו. את כאב הראש אשר פתאום מגיח בבית, עת חזרנו מהעבודה.

כמה מאיתנו סובלים מכולסטרול, לחץ דם וסוכר גבוה. כמה מאיתנו בשנים הקרובות יסבלו מלחץ דם, מחלות לב, דלקות פרקים, מיגרנות ועוד. לצד מחלות אלו, אנו עדים לעליה דראסטית במחלות רגשיות, כגון חרדה ודיכאון.

זאת ועוד, בעשור האחרון ישנה עליה במחלות הלחץ אצל ילדים. אנו ערים לבעיות של הפרעות קשב והתנהגות, אסטמה של העור (אטופיק דרמטיטיס) ועוד. בנוסף, קיימת עליה בהפרעות של חרדה ואף דיכאון, לצד הפרעות אכילה.

הפיתרון- מצוי בידנו. כמומחה למחלות לחץ פיתחתי שיטה פשוטה, בשילוב הפסיכותרפיה הגופנית, הניתנת ליישום באופן מהיר ומיידי, אותה אני מלמד בטיפולים פרטניים, קבוצות הדרכה וסדנאות. על כך במאמר זה.

מכון שפר לטיפול פסיכולוגי קוגניטיבי התנהגותי בהנהלת אמיר שפר, מתמחה בטיפול CBT ממוקד בילדים, הורים, מבוגרים, זוגות ומשפחות.
שלוחות המכון- טיפול פסיכולוגי בחיפה, קריות, צפון, יוקנעם ומרכז הארץ.
בנוסף לטיפול הפסיכולוגי CBT, הדרכות, הרצאות, סדנאות והשתלמויות- חרדה (וחרדה חברתית), דיכאון, OCD, פוסט-טראומה, הפרעות אכילה, הפרעות קשב, בעיות התנהגות קשות, סמכות הורית, טיפול זוגי וטיפול משפחתי ממוקד.
לאתר המכון- www.shefercbt.co.il
יש לך שאלה?
מחכה לך מענה מאמיר מנהל המכון
לחץ כאן, ונעזור לך לפתור את הבעיה עכשיו-
http://www.sheffer-cbt.co.il/דף2.html?v=617918715
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב