די להנות מפירות פרי העץ המורעל
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

די להנות מפירות פרי העץ המורעל 

מאת    [ 27/07/2009 ]
מילים במאמר: 522   [ נצפה 2651 פעמים ]

 
 

די ליהנות מפירות "פרי העץ המורעל"

במהלך חודש ינואר השנה ניתן בבית משפט השלום בת"א ע"י כבוד השופט דן מור פסק דין מעניין ביותר אשר פסל ראייה שהמשטרה השיגה ובגינה הוגש כתב אישום.
כתב האישום ייחס לנאשם החזקת סכין מבלי שהוכיח כי החזקת הסכין הייתה למטרה כשרה כאשר בתאריך 28/05/07 התהלך לתומו בשעה 0815 ברח' נווה שאנן בת"א ואז נתקל בסיור שיגרתי של 3 שוטרים אשר ביקשו ממנו להזדהות והוברר כי אינו דרוש לחקירה או עומד נגדו כל צו.
השוטרים שהבחינו כי לנאשם יש רישום כלשהוא במחשב המשטרה החליטו השוטרים לבצע חיפוש בבגדיו של הנאשם ואז נמצא אותו סכין נשוא כתב האישום.
בית המשפט מנתח בהרחבה את סמכויות החיפוש של שוטרים מכוח פקודת סדר הדין הפלילי (מעצר וחיפוש)(נוסח חדש) תשכ"ט - 1969, את חוק החזקת תעודת זהות והצגתה, תשמ"ג - 1982 וכן את הוראות חוק הגנת הפרטיות, תשמ"א - 1981 .
מסקנתו החד משמעית היא שאין לבצע חיפוש סתמי על אדם ההולך ברחוב מבלי שמתקיים חשד סביר להניח כי אותו אדם מחזיק עליו חפץ הקשור לעבירה על החוק ועל המדינה להרים את הנטל להוכחת אותו חשד סביר.
בית המשפט גם קובע כי אין משמעות להסכמתו של האדם לחיפוש וכי הדבר הראשוני והיחידי הוא אותו חשד סביר.
כך עולה כי אדם ההולך לתומו ברחוב לא בכניסה למקום בילוי בשעת לילה מאוחרת ואו ליד חלון דירה בנסיבות חשודות, שמורה לא הזכות כי לא יבצעו עליו כל חיפוש והוא זכאי ליהנות מההגנה המופיעה בחוק הגנת הפרטיות.

משקבע בית המשפט כי המשטרה הפרה את פרטיותו של האדם ועברה עבירה לכאורית נגדו, הכיל השופט את הלכת יששכרוב על הראיה הזו ופסל את הסכין כראיה כשרה דבר שהביא לזיכוי הנאשם.

פסק דין זה מהווה ציון דרך בהגנה על פרטיותנו כאזרחים, לא אחת המהירות בה מחוקקים חוקים המצמצמים את פרטיותם של האזרחים היא בלתי נסבלת וכל זאת תחת הכסות של החובה להלחם בפשיעה העולה, כך חוקק חוק "האח הגדול" המאפשר לרשויות החוק הגישה למאגרי מידע אדירים הכוללים: מספרי טלפון, כולל חסויים, שמות בעלי מנוי ואפשרות לחיפוש לפי שם ולפי מספר, מספרי ברזל של מכשירי הטלפון (המספרים החקוקים במכשיר) ומיפוי אנטנות הטלפונים הניידים.
חוק שאין לו אח ורע בכל העולם המערבי.

ראוי לציין כי בסעיף 7 בחוק יסוד כבוד האדם וחירותו קיימת הגנה משמעותית על פרטיותו של אדם:
7. (א) כל אדם זכאי לפרטיות ולצנעת חייו.
(ב) אין נכנסים לרשות היחיד של אדם שלא בהסכמתו.
(ג) אין עורכים חיפוש ברשות היחיד של אדם, על גופו, בגופו או בכליו.
(ד) אין פוגעים בסוד שיחו של אדם, בכתביו או ברשומותיו.

ולכן דווקא כאשר אדם נוסע ברכבו או הולך לתומו ברחוב בשעות היום ללא שום חשד סביר, שמורה לו הזכות ליהנות מההגנות הקבועות בחוק הגנת הפרטיות וחוק יסוד כבוד האדם וחירותו לא בכל מחיר ובכל מצב הרשות המבצעת צריכה לחדור לכיסיו ולדבריו האישים של האזרח במיוחד שלא עולה שום חשד סביר לביצוע עבירה כל שהיא.
גם כיום הסמכויות של רשויות אכיפת החוק הן חסרי תקדים בהקיפם ביחס לכל העולם המערבי ויש מקום לשים את קו הגבול בין אכיפה ובין זכויות אזרח בסיסיות במדינה דמוקרטית, כך שבמידה ומופרים זכויותיו של האזרח שלא לצורך המדינה לא תוכל ליהנות "מפרי העץ המורעל".
דבר זה יביא לעבודה מסודרת יותר של רשויות אכיפת החוק תוך ידיעה שהפרה של החוק לא תביא כלל לתוצאה מכל סוג שהיא.תומר גונן עו"ד נייד 0546435502
דיני תעבורה

http://www.taavura4u.co.il/
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב