ביטוח לאומי - וועדות רפואיות- מאמר 2 - כיצד קובעים את הנכות הרפואית
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

ביטוח לאומי - וועדות רפואיות- מאמר 2 - כיצד קובעים את הנכות הרפואית 

מאת    [ 24/07/2009 ]
מילים במאמר: 491   [ נצפה 3264 פעמים ]

 
 

הקדמה -

מאמר זה הינו אחד מסדרה של עשרות מאמרים שכתבתי, שמטרתם לתת מידע מקצועי לחולים ונפגעים, כיצד לממש את המגיע להם, כצעד חשוב בשיקום ובחזרה לחיים. חלק מהמאמרים דן בפרוצדורות השונות, כיצד לגשת לוועדות רפואיות בביטוח הלאומי, מס הכנסה, משרד הביטחון, קרן הפנסיה, חברת הביטוח. מאמרים אחרים, חשובים אף יותר, מתארים את התהליך האפשרי של חזרה לחיים, מתוך כוחות פנימיים. כיצד להפוך את המצוקה הבריאותית, לנקודת הזדמנות?

הנני רופא ומשפטן. לאחר שחליתי מאד בעצמי; ולאחר שאחד מילדי נפגע קשה בפיגוע התאבדות, כחייל - הבנתי מקרוב את עולמם של החולים והנפגעים. הבנתי עד כמה יש צורך בהקטנת הנזק הכלכלי, שמתלווה תמיד לנזק הבריאותי. עד כמה קשה לחולה להשתקם, כאשר יש לו אי נוחות, או אפילו מצוקה כספית. הבנתי גם עד כמה קשה להתמודד מול הוועדות הרפואיות השונות, המנוכרות ולעיתים אף מזלזלות.  נרתמתי לעניין, שכן כרופא ומשפטן יש לי את כל הכלים הדרושים על מנת להצליח לקבל את מה שמגיע בוועדות הרפואיות. לקבל את מה שמגיע לפי החוק והדין. מה שמגיע כדי לסייע לו להשתקם, או לפחות לא להידרדר. לאחרונה התחלתי לכתוב את הידע שלי ולפרסמו באינטרנט, כשירות עבורך. בנוסף הנני פועל בחברת בר מדיקס - למימוש זכויות רפואיות  http://www.barmedics.co.il , הפועלת מתוך הבנת החולה והנפגע, בצורה מקצועית ובגישה מאד אכפתית.

 

תהליך קביעת הנכות הרפואית

*       הוועדה הרפואית קובעת את דרגת הנכות מעבודה לפי רשימת המבחנים הרפואיים לדרגות הנכות שבתקנות הביטוח הלאומי. כיצד? קיימות תקנות לקביעת נכות. הן מחולקות לפי מערכות הגוף והאיברים השונים. ברשימה שבתקנות מצוין אחוז נכות לצד כל ליקוי רפואי.

 *       הרשימה מכסה חלק קטן מהאפשרויות ברפואה. לכן הרופאים מבצעים קירוב במצבים בהם הליקוי = הבעיה הרפואית של הנבדק לא זהים לגמרי עם רשימת הליקויים שבתקנות. זו אחת מהסיבות לשונות הרבה בין קביעת וועדות שונות.

*       קביעת נכות לפי כל ליקוי / מחלה   הרופא בוועדה שומע את דברי הנבדק )לצערנו לא תמיד), מעיין במסמכים ובצילומים, ובודק בדיקה גופנית (לא תמיד). לפי ממצאיו, כלומר לפי התמונה שהתקבלה, הוא מתאים את דרגת הנכות לסעיף הקרוב ביותר. הוא אמור לקבוע נכות נפרדת לכל בעיה ולכל מצב לגביו יש סעיף נפרד. פעמים רבות הנכות הנקבעת הינה גלובלית ולא לכל סעיף בנפרד.

*       מהי נכות משוקללת - -  שיטת הצרוף של הנכויות מסעיפים שונים נקראת שקלול. אין מחברים את הנכויות, אלא מחשבים כדלקמן: כל נכות מחושבת מתוך השארית ואז מצורפת. להמחשה –נקבעה בסעיף אחד, למשל הפרעה בתנועת הגב התחתון, נכות של 30%/.  הסעיף שני, מצב אחרי אוטם שריר הלב והפרעה בתפקוד הלב, נקבעה נכות של 50%.  סך הנכות הוא לא 80% , אלא 65%. כיצד? -  כל פעם מחשבים את הנכות מתוך מה שנותר, במקרה הזה 30% ועוד 50% מהנותר, (שהם 70% = 100% פחות 30% בגין הגב). 50% מהנותר במקרה זה הם 35%.  צרוף השניים נותן 65%.

*       בעת קביעת נכות לצרכי נכות כללית יש לדעת שחלק מהסעיפים מנופים ואינם קובעים לעניין קביעת הנכות הרפואית, או הנכות התפקודית.

דרגת נכות לא יציבה

במקרים שהוועדה מתרשמת כי מצבו של הנכה אינו יציב, היא מוסמכת לקבוע לו דרגת נכות זמנית, לתקופה שלא תעלה על שנה.   בתום התקופה, יוזמן שוב להתייצב לפני ועדה רפואית.

 

עודד שראל - רופא, פיזיולוג ומשפטן.
משמש כמנהל רפואי בחברת
בר מדיקס - החברה הראשונה למימוש זכויות רפואיות
המסייעת לחולים ונפגעים לקבל מה את מה שמגיע להם בוועדות הרפואיות - ביטוח לאומי, מס הכנסה, משרד הביטחון (קצין התגמולים), קרן הפנסיה, חברת הביטוח.
בר מדיקס מסייעת בהצלחה מרובה בהליכים לקביעת זכאות כספית, כתוצאה מהבעיה הרפואית - כושר עבודה, נכות רפואית, נכות תפקודית, נכות כללית, שירותים מיוחדים, תקנה 15, נכות מעבודה, מחלת מקצוע, נפגעי איבה, ניידות, פנסיית נכות, פנסיה מוקדמת, מחלות קשות, פגיעה בשירות ביטחון, החמרת מצב, נכות נובעת
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב