גיל היקום
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

גיל היקום 

מאת    [ 01/08/2006 ]
מילים במאמר: 317   [ נצפה 8071 פעמים ]

 
 
קבוע של קצב התפשטות היקום שאמור להיות כנובע משמו מספר אחיד בכל מקום היקום ,אך מסתבר שקבוע זה משתנה עם הזמן בשל התפשטות היקום שאינה אחידה ומשתנה.

היה מקובל לחשוב כי קצב התפשטות היקום הולכת ופוחתת בשל כח המשיכה ההדדי של המסה שביקום,אך בסוף המאה ה-20 התברר כי ישנה האצה בקצב ההתפשטות.

ראשית התהוותו של הקבוע בתצפיות של אדווין האבל שהקבוע נקרא על שמו. בסוף שנות העשרים של המאה ה-20 הוא מצא בספקטרום של גלקסיה הסחה לאדום שמשמעותה היתה כי הגלקסיה נעה מאתנו.בהעמיקו את תצפיותיו הגיע לתמונת מצב כי זו תופעה כלל-יקומית וכאילו יש בריחה הדדית של גלקסיות אלו מאלו ומשמעות הדבר היא-התפשטות היקום.(כשמדובר ביקום במימדים גדולים ולא מקומיים שם יש השפעה של גרויטציה הדדית של גלקסיות שבאה לידי בטוי בצורת צבירי גלקסיות. האבל קבע כי מהירות בריחה של גלקסיה מהצופה עומדת ביחס ישר למרקחה מהצופה. למשל:אם גלקסיה שמרחקה מהצופה הוא מיליון שנות אור,תתרחק ממנו במהירות של 100 ק"מ בשנייה אזי גלקסיה שמרחקה מהצופה 200 מיליון שנות אור תנוע ממנו במהירות של 200 ק"מ בשנייה. את הקבוע שלו סימן האבל באותיות H0


העלאה לסדר היום של הדיון בקרב האסטרונומים בדבר גיל היקום החלה עם ראשית התגבשות המודעות שליקום היתה ראשית בצורת המפץ הגדול. הערכותיהם נעו בין 10 ל-20 מיליארד שנה, פער גילאים רחב מדי שהיה צורך לצמצמו. הפתח לקביעת הגיל היה יצירת קבוע האבל מדוייק עד כמה שניתן, כלומר קביעה עד כמה קצב התרחקות הגלקסיות זו מזו יחסי למרחק שלהן. שיגור טלסקופ האבל, הקרוי על שם האסטרונום אדווין האבל נטע את התקווה שבין יתר ממצאי הטלסקום יתן גם קבוע מדוייק שיאפשר לקבוע סדר גיל רלוונטי ליקום,(בהסתמך על תאוריית המפץ הגדול).

קצב ההתפשטות קבוע האבל הפך למעשה להיות המפתח לחישוב גילו וכפועל יוצא גם גודלו של היקום הנראה. כדי לדייק עד כמה שניתן בקבוע יש צורך במדידות מדויקות של הגלקסיות המרוחקות ביותר, וטלסקופ האבל היה אמור לעשות זאת ביתר טיב מאשר הטלסקופים המשוכללים הארציים, שכן בהיותו באטמוספירה הוא לא מופרע על ידה מה שמשפר מאוד את תצפיותיו.


מוסיקאי חובב מדע ואסטרונומיה עוסק בחידונאות בעל שני אתרי טריויה http://www.trivia-liraz.co.il
http://www.mar-trivia.co.il
ושני אתרים נוספים: http://www.cosmopedia.co.il . ערך את ספר השיאים של ישראל.( http://www.syim.co.il ) כתב כאלף ערכים ל"ויקיפדיה" בכינויים שונים.

כתב שני ספרוני מדע,"מסר מכוכב הלכת ארץ" עם מבוא מאת פרופ. דרור שדה ו"המפץ הגדול" גילגולה של תיאוריה מדעית".


מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב