ריח רע מהפה - סיבות ופתרונות
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

ריח רע מהפה - סיבות ופתרונות 

מאת    [ 11/07/2009 ]
מילים במאמר: 1167   [ נצפה 45743 פעמים ]

 
 

ריח רע מהפה - סיבות ופתרונות

 ד"ר גיא וולפין

ריח רע מהפה הוא בעיה שרובנו סובלים ממנה לעיתים, ילדים ומבוגרים כאחד

בדר"כ אפילו איננו מודעים לכך, שכן קשה להריח את עצמנו, ולסובבים אותנו לאנעים להעיר על כך. לרוב הגורם הוא פעילות חיידקית בחלל הפה, ומכיוון שבפה ישמיליוני חיידקים בכל רגע נתון, הפה נחשב לאחד האיברים המזוהמים ביותר בגופנו. איןכל דרך למנוע את הימצאות החיידקים בפה, אך בהחלט ניתן לפתור את בעיית הריח הרע 

קיימים גורמים רבים לריח הרע מהפה. הריח האופייני בבוקר אינו נחשב לבעייה, אלא אם כן אינו חולף לאחר צחצוח השיניים.רוב הסיבות  לריח רע מהפה (שנקרא גם "באשת" ובשפה המקצועית "האליטוזיס") מקורן בחלל הפה: ריקבון שיניים, אבנית ודלקות חניכיים, כתרים לקויים, נזלת כרונית או סינוסיטיס,  דלקת גרון, דלקת שקדים. למרבה ההפתעה רק חלק קטן מהסיבות נובע מבעיות קיבה.

 

למעשה, רוב המקרים של ריח רע מהפה ייפתרו במרפאת השיניים- לדוגמא, אם מקור הריח הוא בדלקת חניכיים, חייבים לבצע ניקוי והסרת אבנית, ולבקש הדרכה בשיטות ציחצוח והיגיינה אוראלית. אם מקור הריח הוא בשרידי נזלת שמצטברים על הלשון, הברישו את הלשון ובמקביל טפלו בנזלת!

 

1. מחלות חניכיים והיגיינה אוראלית לקויה: הכיסים העמוקים האופיניים למחלות חניכיים הינם מלכודת מצויינת לשרידי מזון וחיידקים, במיוחד כשבלתי אפשרי לנקות כיסים אלה ע"י מברשת רגילה. כששרידי המזון נרקבים, מופיע ריח רע מאוד. החיידקים עצמם גורמים לשיחרור גזים ממשפחת הגופרית (סולפור), גז בעל ריח רע וחזק מאוד. במצבים חמורים של מחלת החניכיים עלולה גם להיווצר מוגלה, שגם ריחה חריף ולא נעים.

הפתרון: שיפור ההיגיינה האוראלית (ציחצוח נכון, מברשת נכונה, שימוש בחוט דנטלי, בשטיפות פה ובמברשת מיוחדת ללשון), הסרת אבנית וטיפולי חניכיים מתקדמים לפתרון בעיית הכיסים

2. ריקבון עמוק בשיניים: בשן עם חור עמוק ישנה כמות גדולה מאוד של ריקבון ושל חיידקים פעילים, דבר אשר יגרום לריח רע. כמו כן, בהזנחה ממושכת עלולים להיווצר אבצסים והפרשת מוגלה, שבנוסף להיותם גורמים לריח רע, הינם מסריחים מאוד! בעיה אחרת שעלולה להווצר כשיש חורים היא שמזון נתקע בין השיניים ונדחס אל תוך החניכיים, ובלתי אפשרי לסלקו ע"י מברשת רגילה. המזון התקוע גורם לחורים חדשים וכן לדלקת חניכיים מקומית קשה.

הפתרון: טיפול בשן העששתית בהקדם, צחצוח נכון, שימוש בחוט דנטלי ובמברשות/קיסמים מיוחדים.

3. יובש פה: כאשר הפרשת הרוק הינה דלילה או מעטה, אין שטיפה של החיידקים וניטרולם. הבעייה חריפה במיוחד לאחר צום, שתייה מעטה, דיבור ממושך ודיאטה חריפה ולא מאוזנת. כמו כן במחלות מסויימות (לדוגמא סוכרת, תסמונת שוגרן, הקרנות וכימותרפיה) ולפעמים בתרופות מסויימות, עלולה להגרם בעייה בהפרשת הרוק, שתוביל ליובש הפה.

הפתרון: הגברת כמות הרוק, למשל ע"י מציצת סוכריות לימון. במקרים של יובש פה קיצוני קיימים גם תחליפי רוק מלאכותיים. לעיתים יש גם לשקול החלפת תרופות.

 4. תותבות לקויות ו/או לא נקיות: שרידי מזון על התותבת יירקבו וידיפו ריח רע. בנוסף, כאשר התותבת אינה מותאמת לפה ו"רוקדת", עלולה להיווצר מושב פטרייתית (מסוג קנדידה), שתגרום גם היא לריח רע.

הפתרון: ניקוי התותבת והתאמתה מחדש (למשל ע"י ריפוד מיוחד) אל הפה. יש לשקול החלפת התותבת במקרה שהבעייה לא נפתרת.

  5. נזלת ממושכת (כרונית) וסינוסיטיס: כאשר הנזלת מתנקזת אל הגרון, בחלקה האחורי של הלשון יוותרו משקעי נזלת, ומכאן הריח הרע.

הפתרון: איבחון האלרגיה, וטיפול ע"י רופא מומחה (אלרגולוג ו/או רופא ריאות). אפשר לנסות טיפולים בחדר מלח ו/או רפואה סינית.

6. דלקת גרון: היווצרות מושבות חיידקים בחלל הפה, הגרון והשקדים תגרום לריח רע מהפה כחלק מהמחלה הכללית.

הפתרון: טיפול ספציפי במחלה. (אך לא לבלוע אנטיביוטיקה ללא בדיקת רופא ומרשם!)

 

 

 

חשוב לדעת

* בדר"כ לא קשה לטפל בבעיית הריח הרע- הבעייה הקשה ביותר בתופעת ריח רע מהפה (האליטוזיס) היא חוסר ידיעה! שאלו חבר קרוב או את בן/בת הזוג אם יש לך ריח רע מהפה. אם הינך מכיר מישהו הסובל מבעייה זו, נסה לספר לו על-כך בעדינות.

* ביקורים סדירים אצל רופא השיניים, המלווים בטיפולים כגון ניקוי אבנית וסתימות, ימנעו לפחות את החלק הזה של בעיית ההאליטוזיס. כמו כן, כדאי להתייעץ עם רופא השיניים לגבי הבעייה: הוא ידע להפנותך במקרה הצורך לרופא המתמחה בבעיית ההאליטוזיס, במידה ובעייה אינה דנטלית.

* לא מומלץ לצחצח יותר מפעמיים-שלוש ביום: ציחצוח ושטיפות פה רבות למעשה שוטפות גם את הרוק החוצה, ונגרם יובש פה, שכאמור מוביל להאליטוזיס. (צחצוח מרובה ו/או חזק מדי עלול גם לגרום לפציעת החניכיים ו/או שחיקת השיניים). מומלץ להשתמש בחוט דנטלי לאחר כל ארוחה.

*קיימות מברשות מיוחדות לציחצוח גב הלשון שאפשר לקנות בבתי המרקחת, וכן מברשות מיוחדות לסובלים מבעיות חניכיים.

* סוכריות לימון (ללא סוכר!) מאוד יעילות על-מנת לגרום להפרשת רוק. ניתן גם ללעוס מסטיק ללא סוכר במשך מספר דקות, אך זכור: לעיסה מרובה מדי של מסטיק עלולה לגרום לפגיעה במפרק בין הלסתות, לכאבים בשרירי הלעיסה ולכאבי ראש כרוניים.

* לבעלי התותבות: שמור על היגיינה מקסימלית, התותבות הן אתר גידול מצויין לחיידקים ולפטריות! כדאי לצחצח את התותבת מספר פעמים ביום, במיוחד לאחר האוכל. בלילה יש להוציאן מהפה ולהשרותן בחומר ניקוי שאפשר לקנות בחנויות הפארם. אם התותבת "רוקדת" בפה, גש בהקדם לרופא השיניים, לתיקון התותבת או להחלפתה.

* בניגוד לסיפורי הסבתא, אכילת מאכלים בעלי ניחוח עז כמו שום, בצל, נקניקים, טונה וכו' לא יגרמו לבעייה כרונית, בהנחה שלא אוכלים אותם כל הזמן... כדי להפטר מהריח הנ"ל, אפשר ללעוס פטרוזיליה ולקנח בקוביית שוקולד. ודרך אגב, בדייט רומנטי לא כדאי לאכול מאכלים כאלה בכלל...

* לעיסת עלי פטרוזיליה או כפית גרגירי קפה: אפשר לנסות ללעוס עלי פטרוזיליה או כפית גרגירי קפה מדי פעם כדי להפטר מהריח הרע באופן זמני, אך כמובן שיש לברר את מהות הבעייה לעומק ולטפל ביסודיות!

* אם בכל זאת לא נפתרים מבעיית ההאליטוזיס,כדאי לפנות לאיבחון אצל מומחה לבעיות עיכול (גסטרו-אנטרולוג).

 

 

מה עוד אפשר לעשות נגד ריח רע מהפה ?


  • להבדק ע"י רופא השיניים: לטפל בכל מוקדי הריח - ריקבון, דלקות חניכיים, אבנית וכו'.
  • לקבל מרופא השיניים או מהשיננית הדרכה בהיגיינה אוראלית: כיצד לצחצח שיניים, כיצד להשתמש בחוט דנטלי, להשתמש בשטיפות פה.
  • ללעוס 2-3 פולי קפה או חצי כפית קפה עם גרגרים גסים. לאחר מס' דקות לעיסה, אפשר לירוק ואפשר לבלוע.
  • ללעוס 3-4 עלים של פטרוזיליה ו/או נענע, ואחרי מס' דקות לירוק או לבלוע.
  • ללעוס 2-3 גרגרי הל לא טחון, ואחרי מס' דקות לירוק או לבלוע.
  • ללעוס שרף של עץ אלת המסטיק.
  • לשתות 2-3 כוסות תה מעלי זעתר ממותק בדבש.
  • לאכול דלעת, טריה או מבושלת.
  • לשתות 2-3 כוסות תה בבונג ביום.
  • המעיטו באכילת מאכלים בעלי ריח חריף, כמו בצל, סחוג, שום, עמבה וכו'.
  • את הפלאק (רובד החיידקים) הנכם יכולים להסיר ע"י צחצוח נכון במברשת מתאימה. ההמלצה שלי : מברשת עדינה ולא גדולה מדי, כדי שתגיע לכל פינות הפה.
  • במקרה שקיימים רווחים בין החניכיים והשיניים מומלץ להיעזר במברשת בין-שינית (אינטר-פרוקסימלית), שנראית כמו סליל דק ואפשר להעבירה במרווחים אלו.
  • כמו כן מומלץ להשתמש בשטיפות פה נגד חיידקים ובחוט דנטלי.

 

להוראות והסברים על היגיינה אוראלית נכונה ושיטות צחצוח:

http://dr.guy.volfin.googlepages.com/brush.proper.volfin.pdf

 

להאזנה לראיון עם אורלי לוי על ריח רע מהפה :

http://dr.guy.volfin.googlepages.com/guy_orly_halitosis1.mp3

 

לגירסא המקורית של המאמר לחץ כאן:

http://dr.guy.volfin.googlepages.com/ריחרעמהפה-האליטוזיס

ד"ר גיא וולפין רפואת שיניים ואסתטיקה דנטלית http://www.dr-guy.com>

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב