שמורות טבע בישראל
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

שמורות טבע בישראל 

מאת    [ 27/07/2006 ]
מילים במאמר: 510   [ נצפה 11177 פעמים ]

 
 
שמורות טבע בישראל

שמורת טבע היא חבל ארץ שהוכרז כמקום מוגן מפני שינויים אשר עלולים לשנות את אופי החי, הצומח והדומם בו. שמורת טבע מיועדת בעיקר לשמור על מצב קיים, של צמחים, בעלי חיים ודומם, אשר נוצרו עקב האופי המיוחד של טבע המקום.

המודעות לנושא שמירת הטבע קיימת עוד במקורות,וכך כתוב בקוהלת רבה ז' 28:

"ראה מעשי כמה נאים ומשובחים הן, וכל מה שבראתי בשבילך בראתי, תן דעתך שלא תקלקל ותחריב את עולמי שאם תקלקל-אין מי שיתקן אחריך".

אומדים שבישראל קיימים 2,420 מינים של צמחי בר, מספר הנחשב, ביחס לגודלה של ישראל, לעצום.יש מדינות ששטחן גדול כפליים משטחה של ישראל ומספר הצמחים בהן אינו מגיע אף למחצית מכמות זו. עושר בוטני זה נובע ממיקומה של ישראל בצומת ביניבשתי וכארץ עם אזורי אקלים מגוונים וקיצונים. מאות של צמחים בישראל נמצאים בסכנת הכחדה בגלל חוסר המודעות לשמירת הסביבה, שמגיעה לרמה של פשע כלפי הטבע.


חוקי שמירת הטבע הראשונים בארץ ישראל נחקקו בידי ממשלת המנדט הבריטי. ב?1924 פורסם חוק הציידים וב-1926 פקודת היערות. לשמורות יער הוכרזו כ-40 אתרים שהשתרעו על פני 700,000 דונם בקירוב. 18 מיני עצים הוכרזו כמוגנים ואסור היה לפי החוק לכורתם בלי רשות מפקיד היערות.

ב?1953 חוקקה הכנסת את "חוק הגנת חיות-הבר" ועל ביצועו הופקד שר החקלאות. ב?1956 הוקם "המדור לשמירת הטבע" במשרד החקלאות שתפקידו היה אכיפת חוקי הצייד וחוקי שמירת טבע אחרים. ממדור זה צמחה לימים "רשות שמורות הטבע" שנוסדה ב?1964, ואחראית עד עצם היום הזה על שמירת הטבע בישראל.

חלוץ שמירת הטבע
הראשון שקרא לשמירת הטבע בארץ המתחדשת היה הבוטניקאי אלכסנדר אייג. במאמרו "תוספת לידיעת הצמחייה בישראל" משנת 1926 כתב בין היתר: "על המתעניינים בטבע הארץ ובגורלה להתארגן לאגודה לשם שמירת הטבע בארץ, שאחד מתפקידיה הראשיים יהי לעמוד על המשמר בכל מה שנוגע לצמחיית הארץ".


המוסד הראשון לשמירת הטבע
"החברה להגנת הטבע" כאגודה עותומנית שמטרתה קידום שמירת הטבע והנוף הוקמה ב-1953 ביוזמתם של הסטודנטים לזאולוגיה דאז, עזריה אלון ואמוץ זהבי. לימים הפכה להיות החברה לגוף הציבורי הגדול ביותר שפועל למען שמירת הטבע ואיכות הסביבה בארץ.

בית-ספר שדה הראשון
ב-1960 הקים יוסי פלדמן את בית-ספר שדה עין-גדי שנועד ל"חינוך הציבור ובפרט בני-הנוער בשמירת הטבע". לימים ביוזמת "החברה להגנת הטבע" החלו לפעול עשרות מרכזים דומים בכל רחבי הארץ, הן כיחידות שדה ("בתי-ספר שדה") והן כיחידות עירוניות הקרויים צל"שים (מרכזים ללמודי שדה).

שמורת הטבע הראשונה
"שמורת החולה" קיבלה את מעמדה בהכרזה משנת 1964 בתוקף "חוק גנים לאומיים ושמורות טבע" וזכתה להיות הראשונה מבין מאות שמורות הטבע שהוכרזו אחריה לפי החוק הישראלי. בשנת 1967 נכללה שמורת החולה ועוד 12 שמורות ברשימת הפארקים הלאומיים ושמורות הטבע של או"ם, המקיפה למעלה מאלף שמורות ופארקים מהחשובים בעולם.

שמורת הטבע הגדולה בארץ
שמורת רמון שבנגב, ששטחה המוכרז הוא כמיליון דונם, נחשבת לשמורת הטבע הגדולה בישראל.

שמורת הטבע הגבוהה בארץ
שמורת הר חרמון שגובה חלק פסגתו שבתחומי ישראל 2,224 מטר (והיא המקום הגבוה ביותר בארץ) הוכרזה כשמורת טבע ב-6 בדצמבר 1974, והיא נחשבת לשמורת הטבע הגבוהה בארץ. שטחה 76,250 דונם. לשמורה כולה מעמד של שטח צבאי.

שמורת הטבע הנמוכה בארץ
המעיינות הנמוכים ביותר בארץ ובעולם מצויים על חופו של ים המלח בחלקו המערבי. מעיינות אלה פרושים בשלוש שמורות טבע: "עינות צוקים" (עין פשחה) ששטחה 4,600 דונם, "עינות קנה" ו"עינות סמר" ששטחן הכולל של שתיהן 4,300 דונם.
מוסיקאי חובב מדע ואסטרונומיה עוסק בחידונאות בעל שני אתרי טריויה http://www.trivia-liraz.co.il
http://www.mar-trivia.co.il
ושני אתרים נוספים: http://www.cosmopedia.co.il . ערך את ספר השיאים של ישראל.( http://www.syim.co.il ) כתב כאלף ערכים ל"ויקיפדיה" בכינויים שונים.

כתב שני ספרוני מדע,"מסר מכוכב הלכת ארץ" עם מבוא מאת פרופ. דרור שדה ו"המפץ הגדול" גילגולה של תיאוריה מדעית".


מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב