מצטער או מתנצל?
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

מצטער או מתנצל? 

מאת    [ 02/07/2009 ]
מילים במאמר: 599   [ נצפה 9943 פעמים ]

 
 
"אתה יודע שפגעת בי כשעשית כך וכך וכך?" אני שוטחת בפני בן זוגי את האני מאשים שלי.

"כן. אני מתנצל."

"מתנצל?" אני מזדעקת. "אתה אמור להצטער. התנצלות זה על דברים שנאמרו. אתה לא יכול להתנצל על דברים שנעשו. פגעת בי!"

האם צדקתי?


חיפשתי בגוגל. באתר FXP מספר מישהו שאירעה לו בבית הספר תקרית שבה הוא עשה "איזה שטות שפגעה במורה (לא פיזית)" ושואל: "אני צריך לכתוב מכתב התנצלות ואבא שלי מנקץ לי שאני יבין באיזו מילה אני צריך להשתמש: מתנצל או מצטער... בקיצור, אני צריך לדעת מה ההבדל בין התנצלות להצטערות".


התשובות שקיבל היו:

- "מתנצל זו יותר מילה רכה ממצטער. מצטער זה כשאתה עשית משהו רציני"

- "מצטער זה כשאתה מתמלא בצער ומתנצל זה כשאתה מסביר שפעלת לא בכוונה (מה שמתאים לסיפור שלך)"

- "מצטער = להרגיש צער, מתנצל = לבקש סליחה. אין הבדל משמעותי"

- "דווקא יש!! אתה יכול להתנצל אבל לא להתחרט על מה שעשית"


במילון ההווה נכתב:

מצטער - נגרם לו צער (מתוך חרטה, מבשורה רעה וכד`).

מתנצל - מביע צער על טעות או על גרימת טורח או על איחור וכד`.


מכך אני מבינה שהפועל "מצטער" (sorry) הוא תחושה פנימית. אפשר להביע צער בהבעות פנים או במילים בעל פה או בכתב. המילים וההבעות הן חיצוניות ואינן מעידות בהכרח על תחושה פנימית של צער. לעומת זאת, כשאדם שופך את לבו בפני הפסיכולוג שלו, למשל, ששואל אותו: מה הרגשת באותו רגע, והוא משיב שהוא חש צער, הוא מספר על תחושה פנימית.


הפועל "מתנצל" (apologize) הוא הבעה מילולית בעל פה או בכתב, ובניגוד למה שחשבתי, הוא אינו בא בהכרח בעקבות מילים שנאמרו אלא יכול לבוא גם בעקבות מעשים.


המשכתי לחפש בגוגל ומצאתי מסמך מעניין שכותרתו: "מצטערים אבל לא מתנצלים - הפרות, לשון אקספרסיבית ושיח האחריות המוסדית". המסמך נכתב על ידי זוהר קמפף מהמחלקה לתקשורת ועיתונאות באוניברסיטה העברית.

קמפף בדק את הדרך שבה דובר צה"ל, פוליטיקאים ודוברים ציבוריים נושאים באופן מילולי - באמצעות התנצלויות, הבעות צער, הצדקות והצטדקויות - באחריות להרג אזרחים חפים מפשע והפרות נוספות שבוצעו במהלך האינתיפאדה השנייה. "פעמים רבות", כותב קמפף, "הביצוע הוא מתוחכם ושאלת מידת האחריות הנלקחת פתוחה לטווח רחב של פרשנויות".

קמפף שם לב לכך שלעתים פוליטיקאים ועיתונאים מטשטשים במתכוון את ההבדל בין הבעת צער והתנצלות, וכי ההבדל מצוי בהיעדרו או בנוכחותו של רכיב האחריות בכל אחד מהמבעים. הוא מצא 41 "מבעי צער" של צה"ל, כגון: מצטער, מביע צער, מביע צער עמוק, למרבה הצער, לעומת 3 התנצלויות בלבד, מתוכן שני דיווחים באמצעי התקשורת על התנצלות, והבעה אחת של התנצלות.

כלומר, קשה יותר להוציא מצה"ל התנצלות המעידה על נשיאה באחריות, לעומת ריבוי של הבעות מילוליות של צער, שניתן לפרש אותן לכאן או לכאן.

המקרה שמביא קמפף ממחיש את ההבדל בין שני המושגים כפי שהם משתקפים בהתבטאויות של פוליטיקאים, המנצלים את ריבוי התפקודים של המבע "מצטער" ככלי רטורי בעל פונקציות מגוונות בשיח הפוליטי. בעקבות אירוע שהתרחש ב-5 באפריל 2001 ובו האשימו הפלסטינים את צה"ל בניסיון חיסול של בכירים פלסטיניים, פורסמו גינויים בזירה הבין-לאומית. בתגובה שלח אריאל שרון מכתב לקולין פאוול ובו, נכתב ב"הארץ", הביע "בשם ממשלת ישראל צער על תקרית הירי המצערת".

המכתב דווח במעריב כהתנצלות: "שיגר... מכתב... והתנצל על ירי חיילי צה"ל".

בתגובה להאשמות ולגינויים מבית, כתב אחד מדובריו של שרון: "ראש הממשלה לא התנצל ולא מתכוון להתנצל, אלא רק מביע את צערו על שהתקרית התרחשה."לסיכום, האם עליי לדרוש מבן זוגי להתנצל או להצטער על מעשיו?

"לפי מילון ההווה" אני מדקלמת בפניו, "עליך לחוש את הצער בתוכך ולהעיד עליו במילים, ולא להסתפק בהתנצלות, שכן לא מדובר בסתם טעות או בגרימת טורח, אלא בפשע של ממש".

"אז אני מצט..."

"רגע, אם נתבסס על מחקרו של קמפף, עליך להתנצל, ובכך תהיה משום נשיאה באחריות".

"אז אני מתנצ..."

"אבל הכי טוב יהיה אם תצטער וגם תתנצל".

"טוב. אז אני מצטער ומתנצל אם פגעתי בך".

"אם? א-ם?"
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב