קוסמולוגיה המהפיכה האחרונה
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

קוסמולוגיה המהפיכה האחרונה 

מאת    [ 24/07/2006 ]
מילים במאמר: 839   [ נצפה 4708 פעמים ]

 
 
קוסמומולוגיה המהפיכה האחרונה

יש כבר קוסמולוגים המנפנפים בתורה מתחרה ל"מפץ הגדול" המקובל כיום על רוב הקוסמולוגים ,והם מסבירים את ראשית קיומו של היקום לא ב"התפוצצות אדירה" שהיא ראשית הזמן והתהוות המרחב, אלא בהתנגשות בין שני יקומים קדומים. שאלת ההיווצרות עדיין לא פתורה, והיא מהווה את אחת השאלות המעניינות ביותר של המדע והקהילה המדעית הקוסמולוגית של ראשית המאה ה- 21 תתחבט הרבה במרכיב החדש שנוצר כהסבר להתהוות היקום הקונוונציונאלי.


כל הסימנים מורים כי אנו עומדים לפני "מהפיכה קוסמולוגית" חדשה.הראשונה הייתה זו שהסיטה את מרכז היקום מכדור הארץ לשמש והחדשה שהיא תהיה גם כנראה האחרונה לאחר שהתמוטטות מודל "המפץ הגדול" תמחיש קרוב לוודאי את העובדה שהיקום "שלנו" אינו אלא אחד מני "יקומים" רבים ה"חוגגים" בעל-יקום אחד נרחב ובעצם הכל הופך להיות עניין של הגדרה והקוסמולוגיה החדשה תהפך להיות בעצם קוסמולוגיקה,עניין של הגדרות ובחינה מחדש באיזו מידה שכלנו מסוגל לתת מענה על המציאות בה אנו נמצאים.

העלאת רעיון ריבוי היקומים אינו חדש והוא הועלה בהקשרים שונים.כמו אחד הפתרונות לפרדוקס "הסבא" נעוץ בתפיסת יקומים מקבילים. אם אתה חוזר אחורה בזמן והורג את סבך, אתה עושה את זה ביקום מקביל בלי שהתוצאה תשפיע עליך.

אך ניפוץ מודל "המפץ הגדול" הוא בגדר דבר ללא תקדים שמודל כה רבות דשו בו ופיתחו אותו מדענים,מודל שקיבל אישושים רבים ופרנס קבוצות שלמות של מדענים והציבור הרחב קיבלו תורה מסיני הופך להיות שבר כלי.זה משבר מדעי ללא תקדים שכאמור עלול להביא למהפך רציני בקוסמולוגיה ולהחזירה להיות מדע עיוני.

התגבשותה של תפישת העולם במהלך המילניום (מקופרניקוס עד האבל) עד תקופתו של קופרניקוס שלטה בכיפה התפיסה התלמאית הגיאוצנטרית, שהעמידה את כדור הארץ במרכז, שהיה אמור להיות "מרכז-הכל".קופרניקוס שחי באמצע האלף השני , העמיד את השמש במרכז המערכת כשסביבה אמורים לנוע כדור-הארץ ועמו כל כוכבי הלכת השייכים למערכת שעתידה להקרא ברבות הימים כ "מערכת השמש", הכוללת גם, מלבד כוכבי הלכת גרמי שמיים קטנים יותר כגון, אסטרואידים ,שביטים ועוד, כשלכולם השמש מהווה מרכז.

קופרניקוס פרסם את תורתו לקראת סוף ימיו , בספר שנקרא "על הסיבובים" (שנכתב במקור בלטינית) כשהשהיית פרסום הספר נועדה למנוע ממנו עימות עם הכנסייה הנוצרית!

הזזת כדור הארץ ממרכזיותו , היתה למעשה קריאת תיגר על הכנסייה שמרכזיות כדור-הארץ תאמה את תפיסתה, ועירעור תפיסה זו עירער גם מעמדה המרכזי בציבור מאמיניה ובציבור הרחב.

תורתו של קופרניקוס למעשה מסמלת את את תחילתה של תקופה חדשה במישור המדעי ומעבר לו!העברת המרכזיות מהאדמה אל השמש גרמה ל"רעידת אדמה" בחשיבה של ימיו, ובסיס לכל המדענים שבאו אחריו.למעשה זו היתה הרחבת אופקים בכל המובנים של האדם , שבתחילה כל עולמו הסתכם במה שקרוי היום כדור הארץ, ולאחר קופרניקוס התרחב עולמו של האדם עשרות ומאות מונים! מי שנתן את הבסיס המתמטי למודל של קופרניקוס היה המדען קפלר , שחי במאות השש-עשרה והשבע-עשרה . שלושת חוקיו בדבר תנועות כוכבי הלכת במסלולם במערכת השמש קידמו את האסטרונומיה בפרט ואת המדע בכלל! גם קביעת קפלר כי תנועת כוכבי הלכת סביב השמש אינה במעגל מדוייק כי אם במסלולים אליפטיים, שברה מוסכמות ואמונות , תופעה שהיא חלק בלתי נפרד בהתגבשות תורות מדעיות אשר נתונות למהפכים ולחידושים מתמידים!

מדענים בונים על קודמיהם ומכינים את ההמשך לבאים אחריהם. כך היה עם גליליאו שהמשיך למעשה את גיבוש תפיסת העולם של קודמיו, כשגולת הכותרת של עבודתו המדעית היתה בניסוי ובצפייה. הוא השתמש בטלסקופ שבנה ולמעשה בתצפיותיו הוכיח קבל עם ועדה כי "אמיתות מקודשות" המבוססות על הגיגים פילוסופים ואמונות דתיות , ואפילו חישובים מתמטיים אינם שווים תמונה אחת! בתצפיותיו בשמש ראה לראשונה את הכתמים עליה ובזאת כאילו הוכיח שגם היא אינה מושלמת. תזוזת הכתמים הבהירה לו כי גם השמש נמצאת בתנועה והכין בזאת את התפיסה כי המציאות הגושמית נמצאת בתנועה מתמדת והדדית הגדיל עשות דיקרט, פילוסוף נודע לתהילה שבין פועליו הרבים גם קבע שמערכת השמש למעשה אינה ייחודית וכי קיימות עוד שמשות עם מערכות משלהן ניוטון שרואים בו את ממשיכו של גליליאו, יצר למעשה את מדע המכניקה הקלאסית. שלושת חוקיו בדבר יחסי הגומלין בין כוח , זמן ותנועה, יצרו תמונה חדשה על המציאות הפיזית! גילויו את הגראויטאציה ככוח אוניברסאלי , הרחיבה את אופקיו של המדע והאדם בצורה משמעותית ביותר בין היתר, בפיתוח הרעיון שהכוח המושך את התפוח לאדמה הוא אותו כוח הקיים בין גרמי השמיים ומושכם זה אל זה!

עימנואל קאנט היה בעיקר פילוסוף, אך האינטואיציה שלו אמרה כח קיימים אינספור עולמות הכוללים שמשות , וציבורי שמשות וחלק מהם משמשים חממה לאינטליגנציות זרות , שהן אולי יותר מפותחות מבני האדם ! ראוי כאן לציין שעוד לפניו חי אסטרונום בשם ג'ורדאנו ברונו שהגה רעיון דומה , אך סופו היה רע ומר , כשהועלה על המוקד על ידי הכנסייה בגין חשיבה זו .

מי שלמעשה קבע סופית באמצעות תצפית טלסקופית כי קיימים איי עולמות רבים מספור מלבד שביל החלב, שהינו ציבור עצום של שמשות, שהשמש לה אנו שייכים נמנית עליו היה האבל , אסטרונום שעל שמו נקרא טלסקופ החלל הידוע. הוא אף הניח את היסוד למודל של התפשטות הכללית של החומר באמצעות "ההסחה לאדום" . תופעה זו היא ביטוי אופטי לתהליך בריחה הדדית של חומר שהיה מרוכז פעם כגוש אחד "נקודתי", וממנו נבע תהליך המוכר בשם "המפץ הגדול". האבל שחי בתחילת המאה הקודמת שסגרה את המילניום , מסמל יותר מכל אחד (ולא בכדי הטלסקופ נקרא על-שמו) את המהפיכה שחלה בחשיבה המדעית תוך מחצית אלף אחת, אותה החל קופרניקוס. אולם מהפיכה זו תימשך כנראה כל עוד האנושות תתקיים, והחשיבה האנושית כידוע אין לה גבולות ומעצורים!

העולם שהיה חזות הכל , הקבוע על מקומו הפך להיות גרגר בין צבא השמיים, וממקום מרכזי הפך להיות פינה נידחת אי-שם במרחבי השמיים.


מוסיקאי חובב מדע ואסטרונומיה עוסק בחידונאות בעל שני אתרי טריויה http://www.trivia-liraz.co.il
http://www.mar-trivia.co.il
ושני אתרים נוספים: http://www.cosmopedia.co.il . ערך את ספר השיאים של ישראל.( http://www.syim.co.il ) כתב כאלף ערכים ל"ויקיפדיה" בכינויים שונים.

כתב שני ספרוני מדע,"מסר מכוכב הלכת ארץ" עם מבוא מאת פרופ. דרור שדה ו"המפץ הגדול" גילגולה של תיאוריה מדעית".
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב