ניגוד אינטרסים
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

ניגוד אינטרסים 

מאת    [ 24/07/2006 ]
מילים במאמר: 363   [ נצפה 6156 פעמים ]

 
 
ניגוד אינטרסים


ניגוד אינטרסים הוא מצב שבו ליחיד או לקבוצה יש מגמות עניין סותרות במסגרת תפקיד שהם ממלאים, דבר זה מונע מהם לבצע את תפקידם בצורה הולמת והוגנת.

דוגמאות שונות לניגוד אינטרסים:

חבר כנסת המשמש גם כחבר בוועדה שעוסקת בחקיקת חוק על מתן הנחה במסים לתושבי ישוב, אשר אותו חבר כנסת מתגורר בו. יש חשש שאותו ח"כ יתקשה להתעלות מעל האינטרס האישי הצר שלו, ויצביע בעד מתן ההנחה גם אם היא לא מוצדקת.


בית אבות אשר מקבל דמי כניסה חד פעמיים שאינם מוחזרים, עבור מי שנכנס, יהיה לבעלים של המקום עניין שהשוהה לא יאריך את שהותו שם, למרות שהוא מחויב מתוקף תפקידו לתת את טיפול סביר ביותר לשוהה, אך ניגוד האינטרסים לא יניעו לעשות כן.


יועץ ביטוח שהוא גם סוכן ביטוח, עלול להמליץ בפני הלקוח על הביטוח היקר ביותר ולא המשתלם ביותר ללקוח, מתוך הנחה בסיסית כי הלקוח יעשה את הביטוח אצלו או אצל שותפו.

מורה מנוע מלתת שיעורים פרטיים לתלמיד בכתתו, משום שיש חשש שיתקשה להיות אובייקטיבי בעת מתן ציון לתלמיד במסגרת בית הספר, שכן גם אם לתלמיד לא מגיע ציון חיובי, יצטרך המורה להוכיח את הצלחתו כמורה פרטי.


הכנסתו העיקרית היא של עיתון היא מפרסומות ולא מהגיליונות שהוא מוכר. גוף מסחרי אשר מרבה לפרסם בעיתון מסוים, יכול להוות גורם משפיע גם על עמדתו של עיתון לגבי סוגיות חברתיות ופוליטיות ובכלל,דבר שיבוא לידי ביטוי בכתבות. במקרה שיהיה צורך לבקר את הגוף המסחרי הלז, תשקול מערכת העיתון כמה פעמים את אופי הביקורת, שכן במקרה והיא תהיה שלילית יפסיק הגוף לפרסם בעיתון ואז יפגע העיתון מבחינה כלכלית.


כאשר מול שופט ניצב לדין אדם שיש לו קשר כלשהו לשופט (למשל משפחתי). סביר שהשופט צריך לפסול את עצמו ולדרוש שימונה שופט אחר, כי הקרבה המשפחתית עלולה להשפיע על שיקול דעתו.


שופט כדורגל השופט בעת משחק בו מעורבת קבוצה אותה הוא אוהד, יתקשה (כנראה) לשמור על אובייקטיביות בפסיקה במהלך המשחק בפרט במצבים "עדינים" וגבוליים.


למניעת ניגוד אינטרסים אצל שרים וסגני שרים הוקמה "ועדת אשר", ועל פיה נאלץ שר האוצר בזמנו יגאל הורביץ למכור את מפעליו לבניו, לפני כניסתו לתפקיד שר המסחר והעשייה ב-1977. המלצות "ועדת אשר" נקבעו על-ידי וועדה בראשות שופט בית המשפט העליון שלמה אשר, שהוקמה לשם שמיתת טוהר המידות של שרים.

מימרה יפה של בנג'מין פרנקלין בענין ניגוד אינטרסים:"רק טיפש מוריש את כספו לרופאו!..."
מוסיקאי חובב מדע ואסטרונומיה עוסק בחידונאות בעל שני אתרי טריויה(המכילים למעלה מ-30000 שאלות) www.trivia-liraz.co.il www. mar-trivia.co.il ושני אתרים נוספים:www.cosmopedia.co.il . ערך את ספר השיאים של ישראל.(www.syim.co.il) כתב כאלף ערכים ל"ויקיפדיה" בכינויים שונים.

בוגר האוניברסיטה הפתוחה במדעי הרוח והחברה ובוגר התוכנית ללמודי תעודה בעתונאות באונ. ת"א בראשות שלום רוזנפלד

כתב שני ספרוני מדע,"מסר מכוכב הלכת ארץ" עם מבוא מאת פרופ. דרור שדה ו"המפץ הגדול גילגולה של תיאוריה מדעית".מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב