מהי העתידנות
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

מהי העתידנות 

מאת    [ 23/07/2006 ]
מילים במאמר: 469   [ נצפה 3544 פעמים ]

 
 
'''מהי העתידנות'''

עתידנות היא טכניקה לחיזוי העתיד על האספקטים הטכניים והחברתיים שלו.עוד משחר ימיו ניסה האדם לחזות את העתיד. בתנ"ך אנו מוצאים את האורים והתומים הנבואה ורוח הקודש. בעוד שביוון העתיקה האוראקל מדלפי היוותה כתובת לכל מי שנזקק לתחזית עתידית, כולל מצביאים לפני שיצאו לקרב. אי אפשר שלא להזכיר את האסטרולוגיה שחיזוייה התבססו על מיקום הכוכבים וכל שליט ראוי לשמו היה לו אסטרולוג פרטי.עתידנות כמדע התפתחה במחצית השנייה של המאה העשרים, בד בבד עם התפתחות הטכנולוגיות המתוחכמות וכן המודעות שחדרה לראשי המימסד בארצות רבות, שכדי לנהל מדיניות שקולה יש לדעת מה יהיו פני העתיד מבחינה חברתית ופוליטית.כשמנסים לעשות תחזיות אפשר בנקל ליפול בגלל כשלים שעצם התחזית גורמת:

נבואה המגשימה את עצמה מצב שבו ציפייה גורמת להתנהגות תואמת של בעל הציפיה, והתנהגות זו גוררת התנהגות תואמת גם מן הצד השני, דבר הגורם בסופו של דבר לאישוש הציפייה הראשונה והופך אותה למציאות.
במושג הראשון גלום הרעיון שברגע שאתה חוזה משהו, אתה פועל בכוון שהתחזית שיצרת מובילה אותך, ואז במו ידיך הגשמת את נבואתך. דוגמה: דיבורים על פיחות, בזמנו, הביאו למצב שבו נאלץ האוצר לבצע פיחות שלא התכוון כלל לעשות.
נבואה המזימה את עצמה: מצב שבו ציפייה גורמת להתנהגות הפוכה של בעל הציפייה, מצב שייתכן שאלמלא העלאת הנבואה לא היה מתקיים.
במושג השני, בגלל נבואתך יצרת מצב שבחתירתך להגשמת הנבואה אתה יוצר התנגדות לה, ואז מצב שיכול היה להיווצר לא נוצר בגלל נבואתך שהופרכה. דוגמה: אם מורה חוזה שתלמיד מסויים יצטיין במהלך שנת הלימודים, והתלמיד לא אוהב אותה, כנקמה יעשה הכל להפריך את נבואתה, למרות שהוא לא התכוון מראש להתרשל בלימודים.


למרות סיכונים מעין אלה, בהחלט אפשר לחזות מגמות כלליות בהתפתחות של העתיד, למרות שנאמר כי מאז חרב בית המקדש ניתנה הנבואה לשוטים. ניתן לראות מגמות מסויימות אם בוחנים את הכיוון הכללי, מגמתיות במהלך ההסטוריה, וכן אם יורדים לנטיותיו של האופי האנושי.מכל מקום אפשר להבחין במגמתיות בנקודות מסויימות:

הנטייה לעבור לטכנולוגיות של מיזעור.

מגמתיות של שיפור מהירות המעבר ממקום למקום.

נטייה גוברת והולכת בשימוש בטלקומוניקציה אישית ומיכשור של תקשורת המונים.

מגמה לעבור למוצרים לשימוש חד-פעמי.

הגדלת תוחלת החיים כתוצאה מהתקדמות מדע הרפואה.


אלו כמה פרמטרים, שניתן כמובן להוסיף עליהם. יש כמובן להסתייע בתחזיות במקדמי הסתברות ובמניעים פסיכולוגים, אך גם אם אין העתידנות יכולה להפוך לעולם למדע מדוייק, יש אפשרות להופכה לכלי עם מיתאם כזה שיהפוך אותה לתורה ישומית לא פחות מאשר הסוציולוגיה, הפסיכולוגיה ואפילו הגרפולוגיה.ישנם מספר מומחים המתמחים במה שנהוג לכנות ניהול העתיד. הם משתמשים בכלים סטטיסטים ואחרים לחיזוי מגמות שונות. למשל, על ידי איסוף מידע על הרגלי גלישה של גולשים ברשת, מומחים אלו יכולים לחזות את הרגלי הצריכה של גולשים אלו ולחזות טוב יותר אלו מוצרים או אתרים יצליחו בפלחי השוק הנחקרים.ז'ול וורן שחזה את הטכנולוגיה של ימינו ובהם שימוש בצוללת או בטילי חלל היה נחשב היום לעתידן. יש לציין שיש מספר סופרים מתחום המדע הבדיוני שנותנים מבט על העתיד, ובהם מייקל קרייטון בספרים כ"העולם האבוד" ו"טרף", ורובין קוק בספרים כמו "מוח" ו"כרומוזום 6".


מוסיקאי עוסק במדע פופולארי ואסטרונומיה בעל שני אתרי טריוייה הכוללים 30000 שאלות בתחומים שונים http://www.trivia-liraz.co.il http://www.mar-trivia.co.il
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב