הקשת בענן - הגוונים המשמעותיים
דף הבית  >> 
 >> 
הרשם  |  התחבר
מאמרים

הקשת בענן - הגוונים המשמעותיים 

מאת    [ 11/06/2009 ]
מילים במאמר: 876   [ נצפה 3147 פעמים ]

 
 
הקב"ה השתמש בגופים שבאטמוספירה לציין קשיים, בריתות והבטחות עם עם ישראל. הקב"ה הראה לאברהם אבינו את הכוכבים ואמר לו "כך יהיה זרעך" (בראשית ט"ו, ה'). הראה למשה ולאהרון את הלבנה בהתחדשותה ואמר להם "החודש הזה לכם" (שמות י"ב, ב'). אומר הרש"ר הירש למרות שהלבנה מתחדשת מששת ימי בראשית חידושה נתקדש בישראל כאות התחדשות רוחנית ומוסרית. כך מתחלפות עונות השנה שהפכו לאותות בישראל לזכור בהם ימות עולם. ייתכן, ממשיך הרש"ר הירש, שגם הקשת בענן הייתה ידועה מני אז, אך לאחר המבול הפכה היא לאות ברית בין ה' לבין האדם, בין ה' לבין הארץ. הקשת לדבריו נראית כמחברת בין שמים וארץ, היא מסמלת את הקשר שבין שמים וארץ, שתי קצות הקשת מעגונים בארץ בקרקע והחלק העליון כלפי מעלה לשמים, בסיס איתן בארץ ועלייתה של הקשת למרומים בשלבים,לאט בקצב אחיד ויפה.
הקשת ארוגה מאור וממים, מתגלה היא לדבריו בעיצומו של הענן. האור, אורו של עולם, הינו בהיר, שרוף ומאפשר לכולנו לראות, להבחין, להתבונן בעולמו של הקב"ה ובעמל כפיו של האדם השותף במעשה בראשית. אור נגוהות זה המאפשר לנו ראייה ברורה וחדה עשוי מגוונים שונים. אור בהיר זה הנתקל כאמור ב"משהו", במים שקופים, בגוף - כל הריהם "נשברים" לצבעים שונים. הגוונים הנראים קבועים בצורתם ובמיקומם, האדים למעלה והכחול למטה.
גוונים אלה משמעותיים ומסמלים הם את עם ישראל לגווניו. השונות הקיימת בין האנשים, בגובה, בצורה, בהליכות ובהלכות, בתנועה ובדעות, הם היוצרים את היופי בחיים. הגמרא כולה היא מחלוקות, פלוגתות, שקלא וטריא, דיונים וויכוחים. אנו, שלומדים מדי יום דף יומי, נדהמים מעוצמתם האינטלקטואלית של חז"ל ביצירת מחלוקות על כל תג ותג, על כל דעה וכל רעיון.
מגוון הדעות הם גווני הקשת שבענן הם עם ישראל. למרות השונות, למרות הצבעים השונים שבקשת, למרות חשיבה שונה של כל פרט, הרי בהתלכדותם הם יוצרים אור נגוהות, אור לבן מהיר ושקוף.
בסופו של כל דיון וויכוח, בתוך כל מחלוקת קיימת ההלכה, הפסיקה. אנו הלומדים גם משנה יומית והלכה יומית מבחינים כי גם בהלכה יש דעות ומנהגים שונים. זוהי היהדות המאפשרת להקשות, לסתור דברים, להתמקח על כל תפיסה, ובסופו של דבר להסכים לדרך משותפת - לאור לבן, בהיר ושקוף.
הרב סולובייצ'יק מייחס חשיבות רבה במשנתו לכוח היוצר שבידי האדם. במאמרו "איש ההלכה" הוא מציין, כי חלום היצירה היא האידיאה המרכזית בתודעתה של ההלכה, אידיאת חשיבות האדם בתור שותף לקב"ה במעשי בראשית, בתור יוצר עולמות...
שיא השלמות המוסרית והדתית שהיהדות שואפת להגיע אליו הוא האדם בתור יוצר".
וממשיך הרב סולובייצ'יק: "... הבורא כאילו פגם את ההוויה כדי שבשר ודם ימלא פגומותיה וישכללה... היצור בעצם מצווה להשתתף עם היוצר בחידוש מעשה בראשית".
האדם היוצר אינו עשוי מקשה אחת ואינו אחיד בדעותיו. הקב"ה לדעתי נטע בכל אחד מאתנו תבונה ודעת כדי שנוכל כולנו, צעיר ומבוגר לנסות - לשפר, להוסיף ולטפח עולם, כדי שכל יצור יחוש שהוא באופן פרטי - שליחו של הקב"ה.
שהרי אנו מתפללים בתפילת העמידה שלוש פעמים ביום ..."אתה חונן לאדם דעת"... לכל אדם.
הקשת שבענן על גווניה הצבעוניים מסמלת את התפתחות המין האנושי. מקרן אור אחת מלאה וטהורה התפצלות לשבעה גוונים. גם אלה הנמצאים רחוק מן המרכז בחלק האדום העליון הקרוב "משהו" לאלוקים ועד לתחתונים הקרובים לצבע הכחול שבקצה גווני הקשת, כל אלה וכולם יחד יוצרים בהרמוניה נכונה אור בהיר ומקסים.
המרכזיים והקיצוניים מימין ומשמאל, מלמעלה ומלמטה, אנשי אלוקים המה, כולם אור יקרות.
האחדות קיימת כל עוד שומרים על המסגרת של האדום מעל והכחול מתחת. כל הסוטה מכך מסוכן ואינו מועיל. האור האולטרה סגול והאינפרה אדום הם מחוץ למסגרת והנה אינם קשורים לאור הבהיר המועיל והחביב על כולם.
כתוב, ועשו ארון עצי שיטים... וציפית אותו זהב טהור מבית ומחוץ בצפנו (שמות כ"ח). הרב יעקב אריאל מדגיש את הסמליות שבכך. הזהב מהווה את המסגרת הדוממת, הנוקשה והקבועה, מסגרת לעץ שהוא מן הצומח, חי, גדל, מלבלב, נושא פרחים ופירות. התורה היא עץ חיים למחזיקים בה. קיימת מסגרת קשוחה שאין לסטות ממנה, אך בתוכה שולטת הגמישות, מקום להידורים, לדעות שונות, לשקלא וטריא. העקרונות מוחלטים ונצחיים, אך התוכן גמיש ומעורר דינמיות. כל דור צריך להוסיף על קודמו כפי שהעץ מוסיף טבעת חדשה כל שנה.
ארבעת המינים שבחג הסוכות: אתרוג, לולב, הדס וערבה שונים אף הם בגודלם, בתפארתם, בריחם ובייעודם. כולם יחדיו נושאים בידי האדם המברך על ארבעת המינים בצוותא. יש מקום לכל מין בארבעת המינים, אך השותפות ההדדית חשובה בעת ברכה, בזמן האמונה בהקב"ה במועד קיום תורה ומצוות ביראת שמים ובהאדרת תורה.
היהדות מטפחת ומעודדת מגוון הצעות. היצירתיות, המקוריות והיוזמה מהווים מקור בסיסי בהתפתחות הדינמית של העם היהודי.
מערכת החינוך צריכה לעודד כל תלמיד וכל מורה ומנהל ליצירה, לחוש כי הוא הפרט הינו אדם יוצר. אך בעיקר על מוסדות החינוך ללמד ולהשקיע בכל אדם בהתאם ליכולתו, לכישוריו ולקצבו האישי.
עלינו ללמד במגוון שיטות כמגוון צבעי הקשת. יש להתאים לכל אדם מתכונת למידה המתאימה לו. חובה עלינו לטפח האוכלוסייה החלשה כדי להעפיל מעלה ובאותה העוצמה, ואילו ביתר שאת דווקא בדור זה עלינו לשנס מותניים ולהעצים את האוכלוסייה הטובה והמצוינת כדי שהמה ירקיעו לשחקים, כדי ליצור ראש חץ גבוה יותר ורחב יותר. חובתנו הלאומית, היהודית וההיסטורית היא למרק, להבריק ולנקות כל צבע שבקשת, אך יש להדגיש לדעתי בדור זה את הטובים, כדי שישכילו למצוא עצמם במוסדות החינוך מתוך עניין.
חלק גדול כיום מתלמידי כיתות א' מגיע כשהם קוראים ולעתים גם כותבים. רבים מהתלמידים בעלי ידע מדהים בכל שכבות הגיל, ידע הנרכש מהסביבה החדשה, הוירטואלית והאנושית, ועל מערכת החינוך לדאוג לאוכלוסייה זו ולאפשר לה לכבוש כל יעד, להעפיל על כל הר ולהגיע לרום הפסגה.
ככל שנטפח את גווני הקשת האדום והכחול, תהא הקשת בעלת עוצמות צבע מדהימות.
ולהגיע לרום הפסגה.
ככל שנטפח את גווני הקשת האדום והכחול, תהא הקשת בעלת עוצמות צבע מדהימות.
- תואר ראשון ושני במדעי הטבע-ביולוגיה

- תואר שלישי בחינוך במנהיגות

משרות במשרד החינוך:
- 3 שנים מפקח על מדעי הטבע
- 12 שנים מפקח כולל
- 10 שנים מפקח מחוזי

בכל תחום פיתח מנהלים כמנהיגים, אשר הגיעו להישגים הטובים בארץ באזורם

ב6 שנים האחרונות מרכז את הקורס המכשיר מנהלים בבר אילן, וכמובן מלמד חינוך ומנהיגות באוניברסיטה ובעוד 3 מכללות.
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב