ברוך אתה בבואך וברוך אתה בצאתך
דף הבית  >> 
 >> 
הרשם  |  התחבר
מאמרים

ברוך אתה בבואך וברוך אתה בצאתך 

מאת    [ 01/06/2009 ]
מילים במאמר: 739   [ נצפה 4507 פעמים ]

 
 

ברוך אתה בבואך וברוך אתה בצאתך (דברים כח' ו')

בס"ד

ברוך אתה בבואך וברוך אתה בצאתך

(דברים כח' ו')

דר' יחיאל שרמן

 

היחיד בעם ישראל נוטל חלק בגורל העם , היחיד צריך לפתח את עצמו להתקדם ולהתחדש כל הזמן אך עליו לחוש כשותף מפריחת הכלל. קיימת אצלנו ערבות הדדית לאחריות כל ישראל זה לזה . צריך כל אחד לקיים את מצוות התורה, אך עליו לפעול בכל כוחו למען הקיום הכללי בחיקו הצר או הרחב.

האחריות היא אישית לעצמו של כל אחד , אך אחריות גם לכל בני עמו , אם במסגרת אחריות זו האדם הפרטי- היחיד מריץ את הכלל להיות נאמנים לתורת ישראל, הוא מבטיח גם את שלום עצמו.

בפרשת כי תבוא מדגישים כי אם תקיים את המצוות המוסריות והחברתיות הרי יתברכו חיי משפחותיך וקהילותיך.

בהמשך מצוין "ברוך אתה בבואך וברוך אתה בצאתך" אומר הרש"ר הירש ברוך אתה בבואך- בחיי הבית , ברכה תחול עליך בחיי ביתך שלך ובהמשך ברוך אתה בצאתך- גם ביציאתך מביתך שלך לעסוק בצורכי ציבור. התורה מדגישה כאמור חשיבות האדם ועמלו הפרטי לרווחת חיי משפחתו. צריך אדם לעמול ביושר ובהגינות אך לעמול כדי לזכות בברכה את משפחתו , את חייו שלו, אך מדגישה היהדות כי חשובה האחריות גם לכלל, כלומר כאשר אדם יצא מביתו שלו כדי לסייע לכלל , לחברים, לציבור לקהילה הרי ברכה תשרה עליו אם יעשה הוא הכל מתוך יושר ונאמנות.

אנו מודעים לחשיבות מנהיגות הציבור גבאי בתי הכנסת, ועדי עובדים, ועדי הורים, נציגות סטודנטים , ועד בית נציגות ציבורית- ברשויות השלטון. כל אלה נעשים לרוב ללא תשלום ומתוך אחריות ונאמנות לכלל לחברים- לקהילה העושים עבודתם נאמנה למען האחרים מקבלים ברכת הקב"ה , ברוך אתה בצאתך- בחיי הציבור יש דרכים להתנהל בדרך חכמה יעילה וטובה ככל קהילה - הם ינועו לכיוונים הראויים אם העוסקים בצורכי ציבור עושים עבודתם בנאמנות וביושר, או אז תחול עליהם ברכת אלוה.

כאשר מנהיגי העם- הפוליטיים יקבלו עליהם קיום תורה ואמונה - שהרי בזכות ההבטחה מן התנ"ך אנו כאן בארצנו הרי גם עליהם תבוא ברכה - שהרי בעסקי ציבור הם עוסקים אך ברכתם תהא חזקה ואיתנה יותר גם אל מול האויבים הברכה תשרה על המנהיגים המאמינים , כמו שהיא שורה על האדם הפרטי המאמין.

כאשר האמונה הצדק והיושר יהיו נחלתך הרי תהא לראש ולא לזנב כפי שכתוב בפרשת כי תבוא . על כך אומר הרש"ר הירש כי בזכות נאמנותך תהיה לראש , הם העמים יראו את דוגמתך הראויה לחיקוי . ואתה תהיה להם כמופת. ממשיכה התורה להדגיש כי בזכות התנהגותך ונאמנותך זו תהיה רק למעלה - מכל הבחינות האנושיות בגוף, ברוח ובמוסר , בחיי הפרט , הקהילה והעם, תגיע עד למעלה כל עוד תשמור ותעשה תהייה לראש... ותהיה למעלה.

להיות לראש, להיות מנהיג, מוביל, משפיע, עוסק בענייני ציבור, פועל בנאמנות למען הטוב עם האחר, הרע, החבר , למען ציבור עליו לעמוד בראש מערכת - בזקיפות קומה ודימוי עצמי חיובי

2

וראלי. תמיד יהא למנהיג - מתנגדים,לכן לעוסקים בצורכי ציבור- צריכים להעניק ברכה , כאשר הציבור לא תמיד גומל טוב עם נציגיו , מדגישה התורה ברוך אתה בצאתך, בעשייתך למען קידומם של אחרים, בחינוך, בעסקים ובכל עניין אדם זקוק לברכה.

אנו יודעים חשיבותה הגדולה של לימוד תורה כל אחד חייב להעמיק וללמוד כדי להעשיר מוחו שלו, השכלתו, חכמתו. הלימוד בחברותא, הלימוד המשותף עם אחרים מהווה מוקד חשוב בהעמקה, כאשר שאילת השאלות מהווה את הבסיס ללמוד בחברותא. זו המתכונת "לחיות חכם" .

הלמידה מהאחר - מעשירה תבונתו של כל לומד , לא בכדי אומרים חז"ל "או חברותא או מיתותא" האלטרנטיבות לבדידות לאי חברות היא מיתה.

היינו הלמידה - האישית , החכמה מוענקת בשתי צורות :

למידה אישית ומן האחרים.

הרגשה מיוחדת בעיצוב פני הדור מבהירה לנו תורתנו- כי עלינו "ללמוד וללמד" לאחר שהשכלת, החכמת , עליך להקנות תורה ולימוד לאחרים כדי להעביר תורה מדור לדור . כדי לדאוג- שאחרים ילמדו.. וילמדו, הרי צריך לטפל בעסקי ציבור , לדאוג לשיעורי תורה, למרצים, למגידי שיעור , ליצור אווירה של לימוד, לבנות תשתית אנושית חביבה ומרתקת כדי להעביר תורה לדור הבא. הלכות והליכות, חינוך והוראה,חינוך עם דרך ארץ פיתוח ה-I Q ופיתוח ה- E Q .

כדי לעמוד בראש - כנציג הציבור מדגישה התורה כי המשימה קשה. על כן, הברכה ברוך אתה בצאתך.

נכון הדבר, שעסקי ציבור , הובלת אנשים היא אומנות הדורשת כישורים ומומחיות, חייבים ללמוד טכניקות מנהיגותיות כדי להיות חביב ונערץ, מסור ונאמן, נעים הליכות ונחוש , מעניק כבוד עם העזה , מעודד , מכבד, מתייחס ומשתף הציבור בהחלטיות ובתהליכים כדי שהתוצאות בעמל- יהיו טובות ומועילות.

 

יש צורך כאמור בברכת אל- בעמלך הציבורי- "ברוך אתה בצאתך" הברכה תעוגן במוביל האנשים כנדרש - אם העוסק בצורכי ציבור ילמד ויפנים כלים ומיומנויות נכונות אמיתיות ואיכותיות, הברכה תשרה רק לאדם- העוזר לעצמו.

 

 

- תואר ראשון ושני במדעי הטבע-ביולוגיה

- תואר שלישי בחינוך במנהיגות

משרות במשרד החינוך:
- 3 שנים מפקח על מדעי הטבע
- 12 שנים מפקח כולל
- 10 שנים מפקח מחוזי

בכל תחום פיתח מנהלים כמנהיגים, אשר הגיעו להישגים הטובים בארץ באזורם

ב6 שנים האחרונות מרכז את הקורס המכשיר מנהלים בבר אילן, וכמובן מלמד חינוך ומנהיגות באוניברסיטה ובעוד 3 מכללות.
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב