מפלגת העבודה סיימה את תפקידה ההיסטורי - מענה לדיברי הרהב וההבל של בכירי מפלגת העבודה
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

מפלגת העבודה סיימה את תפקידה ההיסטורי - מענה לדיברי הרהב וההבל של בכירי מפלגת העבודה 

מאת    [ 31/05/2009 ]
מילים במאמר: 581   [ נצפה 2002 פעמים ]

 
 
אני מציע בזאת לשלי יחימוביץ ולחבריה במפלגת העבודה שיבדקו טוב טוב בציציותיהם עד כמה דבקותם באידאולוגיה הסוציאל-דמוקרטית איננה יותר מאשר מענה לצורכי נפש ולהלכי רוח 'איחודיים', המאפיינים טיפוסים 'טנטליים' השואפים לרומם את עצמם בשרוכי הנעלים של אידאולוגיות.

שר הבטחון ויו"ר מפלגת העבודה אהוד ברק, יחד עם ח"כ שלי יחימוביץ ואחרים במפלגת העבודה, יצאו לאחרונה במסע הכפשות קשות נגד מפלגת קדימה, והטענה העיקרית שלהם היא שלמפלגה אין עתיד וכולה לא יותר מאוסף פליטים ועריקים מן הליכוד והעבודה. דברים דומים נשמעו, על ידי ראשי העבודה והליכוד, בעת הקמתה של קדימה. אמרו אז על קדימה שאין לה אידאולוגיה, אנשיה הם אופורטוניסטים רודפי כסאות, וזאת בניגוד לליכוד ולעבודה שלהן כמובן אידאולוגיה והן מפלגות שורשיות בעלות היסטוריה ובעלות זכויות בעברה של מדינת ישראל.

אשר להיסטוריה ולזכויות העבר אין להתווכח. אך מה לעשות, החיים הם דינמיים והמציאות משתנה חליפות לבקרים, ומה שהיה נכון לאתמול איננו נכון עוד להיום. מפלגת העבודה שרויה במשבר קשה מזה שנים רבות והדבר נובע לא משום שמנהיגיה אוכלים אחד את השני, כפי שהם מנסחים ומסבירים זאת לעצמם, אלא משום שהיא סיימה את תפקידה ההיסטורי במתכונתה הנוכחית.

קדימה הוקמה כדי לשבור את הקפאון הפוליטי בו שרויה מדינת ישראל וזאת במגמה לאפשר למתונים בקרב הליכוד והימין לחבור אל מתונים בקרב השמאל ובכך לתת ייצוג פוליטי חדש למגמות הנמשכות כבר זמן רב, בהן ציבורים נרחבים במדינה מתגבשים יותר ויותר סביב עמדות אמצע - גם בנושאים המדיניים בטחוניים וגם בשאלות חברה וכלכלה. היה צורך להקים מפלגה חדשה שתאפשר את השותפות הזאת, כי מתוני הליכוד והימין לא יכלו לחבור למפלגת העבודה המסמלת בעיניהם את הציונות הקלאסית, את מפא"י ההיסטורית, את הממסד האשכנזי, את האליטות המתנשאות וכדומה.

"לנו יש אידאולוגיה", מתנאים במפלגת העבודה. אנחנו סוציאל-דמוקרטים. אך מה לעשות, המושג אידאולוגיה כקורפוס מובחן מלא וסגור, הנותן תשובות לכל ענין ודבר, פג מן העולם המודרני ואין לו עוד תוקף. כיום נראה שעדיף להשתמש במונחים כמו רעיונות, יסודות, ערכים, עקרונות ועיקרים, שכל דור ודור מוטלת עליו האחריות לצקת לתוכם משמעות חדשה ועדכנית.

למפלגת העבודה אין מנדט על הערכים והמוסר בחברה הישראלית. אין כל צורך לנפנף בדגל האידאולוגיה הסוציאל-דמוקרטית כדי להתמודד נכון ואפקטיבית עם שאלות חברתיות וערכיות. הדמוקרטיה המערבית הליברלית, שתפיסת מדינת הרווחה הוא אחד מיסודותיה, יודעת לעשות זאת כיום טוב יותר מכל אידאולוגיה. וכל השאר תלוי אך ורק בנו.

אני מציע בזאת לשלי יחימוביץ ולחבריה במפלגת העבודה שייבדקו טוב טוב בציציותיהם כמה דבקותם באידאולוגיה הסוצאיל-דמוקרטית איננה יותר מאשר מענה לצורכי נפש ולהלכי רוח 'איחודיים', המאפיינים טיפוסים 'טנטליים' השואפים לרומם את עצמם בשרוכי הנעלים של אידאולוגיות.

קדימה איננה כלי ריק. יסודותיה נסמכים על שני אדנים מוצקים: א. הניסיון המוצלח של הקמת המדינה וביסוסה הראשוני על ידי האבות המייסדים בזכות ייסודה של 'חברה פותרת הבעיות', המתמודדת עם המציאות על דרך היצירה. ב. אימוץ עקרונות השיח והמחשבה הליברלית שהיו לתכונה המגדירה ולניסיון היסודי ביותר של התרבות המערבית והפכו לנורמה בדמוקרטיות המערביות תעשייתיות.

כמו כן לקדימה תפקיד היסטורי. מוטלת עליה שליחות דורית להוציא את מדינת ישראל מתהליכי הסטגנציה האופפים אותה בעת הזאת ולהצעידה קדימה. עליה לשמש כפלטפורמה לשינוי המפה הפוליטית בישראל ולהתמודד עם חולשת המערכת הפוליטית בקירבה. ויסודותיה, כאמור, הם אדנים מוצקים אשר להם רגליים בהיסטוריה המקומית של מדינת ישראל ובתהליכי התפתחות הדמוקרטיות-המערביות-הליברליות בעולם.

אך אם קדימה, שנוסדה עם תקוות גדולות בלבבות רבים במדינה, תמשיך לצעוד ולהתנהל כפי שהיא עושה זאת כיום, בדיוק באותו אופן בו מתנהלת המערכת הפוליטית כולה מזה שנות דור, קרוב לודאי שהיא לא תצליח לענות לציפיות הגדולות שתלו בה רבים, ומנקודת ראות זאת יתכן גם שלא יהיה לה עתיד והיא תעלם מן המפה הפוליטית באותה מהירות שבה היא הופיעה. לקדימה ישנם היסודות המתאימים וישנן גם ההצדקות הנכונות לקיומה אך זאת בתנאי שתשכיל ותדע להתנהל כראוי ולא כפי שהדברים נעשים כיום במפלגה.

נמרוד נוי

מרצה על 'חולשת המערכת הפוליטית בישראל' בפני פורומים שונים ומקיים שיח משתתפים על הדברים (להזמנות - 3611500 052).

פיתוח עיסקי וייעוץ ארגוני ואסטרטגי

בוגר הטכניון בחיפה בהנדסת תעשייה וניהול

בוגר לימודי עיתונאות באוניברסיטת תל אביב

חבר לשעבר בפורום האסטרטגי של המועצה הציונית בישראל בראשותו של פרופסור יחזקאל דרור

רב תחומי וקורא (ספרות יפה וספרים ומאמרים העוסקים בשאלות חברה ומדינה ובתחומים רלוונטיים נוספים) וכותב מאמרים ועבודות מקצועיות.

3611500 052
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב