רק עם חכם ונבון...
דף הבית  >> 
 >> 
הרשם  |  התחבר
מאמרים

רק עם חכם ונבון... 

מאת    [ 06/05/2009 ]
מילים במאמר: 870   [ נצפה 2991 פעמים ]

 
 

בס"ד

העם היהודי לדורותיו, מאז קבלת תורה, הפנים לתוכו את חשיבות הלימוד כדרך חיים. לימוד מתמיד זה הצמיח בנו מאז ומתמיד, חכמים וגדולי תורה.

ארון הספרים היהודי ,המלא, הגדוש, המגוון והמרתק מהווה הוכחה ניצחת לתפיסת עולם זו.

20% ממקבלי פרס נובל הם יהודים, דבר נוסף המוכיח כי עם חכם ונבון אנו.

במהלך ההיסטוריה ניתן להבחין כי רבים רבים עסקו במלאכת החכמה, אף עמים שונים העסיקו אותנו, את היהודים, בתפקידי מפתח שיש בהם חכמה ובינה.

בחומש דברים ד',ו' נאמר: "ושמרתם ועשיתם כי היא חכמתכם ובינתכם לעיני העמים אשר ישמעון את כל החקים האלה ואמרו רק עם חכם ונבון הגוי הגדול הזה"

אומר הרש"ר הירש כי התנאי הראשון של חובת שמירת התורה היא לימודה. התורה היא יסוד כל חיינו ושורש כל ייעודינו ועתידנו. לשמור ולקיים - שני מושגים אלה, שמירה ועשייה. תלמוד ומעשה הם הם המביאים לנו את כל חכמתינו ובינתינו לעיני העמים. הפוטנציאל גם אם קיים , אין בו תועלת אם אין ממלאים המוח בתוכן ובלימוד.

 

החכמה - מציין הרש"ר הירש היא קליטת המשפטים הנתונים של האמת, הבינה... היא אמנות המחשבה הדרושה להגשמתם. כישרון החשיבה שיח השכל המסיק מהן מסקנות נכונות.

בעמים אחרים אנו מוצאים עיסוק במדעים ובאומנויות, גם בעמים שונים קיימת תרבות זו, אלא שהמדע והאומנות של עם ישראל עוסקים בעיקר בבניין חיי אדם ובבניין חיי עם על יסוד ה' וחובת האדם. דרך הנתיב של דעת ה' וידיעת התורה והגשמתה בשילוב מדע ואומנות - הם שיאפיינו אותנו אל מול העמים!

 

אומנות בניית בתים, ערים ומדינות קיימת גם בקרב העמים האחרים, הגויים, אך בניית בתים שבהם שוכן הקב"ה, בתים העוסקים בלימוד תורה על מנת לדעת ולקיים - קיימת רק אצלנו.

אלפים, אלפים הלומדים מידי יום דף יומי, העוסקים בלימוד תורה, תנ"ך, הלכה יומית ומשנה יומית, אף רמב"ם יומי - נמצא רק בקרבנו. לימוד תורה לשם לימוד, לא לשם גמול או תואר קיים רק בעם היהודי.

אומר רש"י: "בזאת תחשבו חכמים ונבונים לעיני העמים". מצוות התורה קיימות לנצח, במידה נתונה ובלתי משתנה לכל נסיבות החיים, חוקים ומשפטים נצחיים שלעולם לא ישתנו.

העמים האחרים,לעומתנו, משנים חכמתם בהתאמה למצבים משתנים ללא הרף. משפטים אלה הם פרי מחשבת האדם הרואה הכל במגבלות הזמן והמקום ולכן החוקים והמשפטים שלהם מתחלפים - האמת והחכמה של היום יוכלו להתחלף מחר, רק לעמינו , העם היהודי, יש מידת חובה נצחית. אנו משעבדים עצמנו בביטחון ובאומץ מעבר לכל זמן, אל תורת ה'. תורתנו נצחית לעולמי עד, למשך כל הדורות.

בזכות התמסרות זו - ישראל הוא גוי גדול לכל העמים, כך הם מודים שיש בנו חכמה ובינה, יתכן שהם לא יבינו תורתנו, אך הם לא יכולים להתווכח עם חכמה ובינה נצחיים שכאלה...

האמונה בבורא עולם מעניקה לנו שגשוג וצמיחה, הגנה וניצחון, נאמנות לתורת ה' היא המקנה לנו ביטחון!!!

 

מתן תורה הוא הבסיס, העובדה ההיסטורית המחייבת אותנו לשמרה בליבנו לעד. אך חובה עלינו למסור אותה לבנינו אחרינו כדי שגם הם ישמרו ויעבירוה לבניהם שלהם. המסירה מאבות לבנים של אומה שלמה היא המקיימת אמונתנו בכל דור ודור.

דרך זו של העברה לבנים אינה קיימת באף אומה ולשון. בכך אנו שומרים על התורה ומצוותיה ואין אנו שוכחים. סיבת השכחה אינה חולשת הזיכרון, אלא משום שהדעת נתונה לדבר אחר.

שמירת התורה וקיום המצוות משמעותן התרחקות מכל נזק. התרחקות מן ההשפעות המנוגדות לתורה.

 

הסביבה האופפת אותנו משפיעה עלינו רבות, עלינו להישמר ממנה כי היא עלולה לגרום לנו לעסוק בתחומים אחרים וכן לשכוח את עקרונות התורה והמצוות שבמוחנו.

העברה מדור לדור מאב לבן ממחישה את הזיכרון ההיסטורי של שמירת התורה של מתן תורה, של שמירת התורה ומצוותיה. הסתכלות לא יהודית אל הסובב אותנו בחיי הטבע וההיסטוריה תשכיח את תורתנו שהיתה מוטמעת במוחנו, על כן מותר לנו לעסוק במדע, באומנות ובמוסיקה אך זאת בשילוב לימוד ושינון התורה.

רבים מחברי הלומדים מידי בוקר הלכה יומית, משנה יומית ודף יומי - יוצאים בסיום הלימוד בבוקרו של יום לעמלם במדע, בבנק, במשפטים,במדע ובאומנות, הכל נעשה מתוך "זיכרון" של תורה המוחדר בתוכנו מדי יום, מדי בוקר.

 

קביעת עיתים לתורה היא אחת משש השאלות שאדם נשאל בהגיעו לשמיים. קביעת עיתים לתורה גורמת לכך שבכל יום נעסוק בלימוד ובלימוד וכל עשייתנו בהמשך היום תהיה מבוססת על אמונה ודעת תורה.

כאשר התורה שגורה בפינו ובמוחנו - הרי פיתויי העולם הזה אינם משפיעים עלינו, ככתוב: "שמור את נפשך לבל תשכח " - מקבלים מימד מעשי ואיתן, הכוחות הנפשיים אינם נעלמים מעינינו לעולמי עד.

 

 

"ופן יסור מלבבך כל ימי חייך"... נאמר בהמשך, כשם שחובה עלינו לזכור אותם במוחנו, כך לא יסורו מליבנו כל ימי חיינו. באשר הלב הוא משכן המחשבות המביאות לידי מעשה. על כן לא יסורו מליבנו לרגע. התורה תהפוך ליסוד מוצק לכל מחשבותינו ומעשינו אם נעבירם

הלאה מדור לדור,לבנינו ולבני בנינו. ככל שההעברה לדור הבא תעשה בעוצמה,בנחרצות ובהחלטיות, כאילו האדם המעביר ראה זאת במו עיניו - כך תהיה המסורת איתנה וחזקה ביותר.

מכאן שחייב אדם ללמד את בנו תורה, חשיבות גדולה קיימת בדוגמא האישית הקיימת בכל אדם כלפי ילדיו. אף זו מסורת אמיתית,איכותית וחשובה. המסירה שיש בה דייקנות ונאמנות מהווה חוליה חשובה בשרשרת הקבלה מדורי דורות. צריך כל אחד לחוש שהוא חוליה חשובה מאוד בשרשרת העתיקה והאיתנה של תורת ישראל.

יראת ה' טעונה "לימוד" ואינה כפופה למצבי רוח ולרגשות מעורפלים "למען תלמד ליראה את ה' אלוקיך" - הוראה צריכה אף היא לימוד ואימון.

יראת ה' היא ידיעה רוחנית ויכולת רוחנית - ואלה צריכים "לימוד".

 

- תואר ראשון ושני במדעי הטבע-ביולוגיה

- תואר שלישי בחינוך במנהיגות

משרות במשרד החינוך:
- 3 שנים מפקח על מדעי הטבע
- 12 שנים מפקח כולל
- 10 שנים מפקח מחוזי

בכל תחום פיתח מנהלים כמנהיגים, אשר הגיעו להישגים הטובים בארץ באזורם

ב6 שנים האחרונות מרכז את הקורס המכשיר מנהלים בבר אילן, וכמובן מלמד חינוך ומנהיגות באוניברסיטה ובעוד 3 מכללות.
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב