שיקולים בהטלת כופר בגין עבירות מס - המדינה תהא המפסיד העיקרי אם יפורסמו שמות החשודים
דף הבית  >> 
 >> 
הרשם  |  התחבר
מאמרים

שיקולים בהטלת כופר בגין עבירות מס - המדינה תהא המפסיד העיקרי אם יפורסמו שמות החשודים 

מאת    [ 28/05/2006 ]
מילים במאמר: 507   [ נצפה 2122 פעמים ]

 
 
במהלך השבוע האחרון התמלאו העיתונאים בטענות בעד ונגד שיטת הטלת הכופר בעבירות מס, זאת סביב המלצת מבקר המדינה לחשוף את שמות האנשים המגיעים להסדר כופר עם המדינה ומנגד התנגדות מנהל רשות המיסים מר ג'קי מצא להמלצה זו בטענה כי יישום המלצה זו יקבור למעשה את הסדר הכופר. ג'קי מצא עמד על כך שההליך של "הסדר כופר" מסייע למדינה בגביית מס באופן מיידי, מונע את דחיית ההכרעה בעניין תשלום המס לשנים ארוכות במסגרת הלכים משפטיים במערכת המשפט, ואף מונע הצפה של המערכת המשפטית "הפקוקה". מנגד נטען כנגד הסדר הכופר על ידי עיתונאים שונים כי הוא מועיל רק ל"לוויתנים עסקיים" והאזרח הקטן שסרח אינו יכול למצוא בו תועלת. כפי שנראה להלן לדעתנו אין זה כך והמרוויח העיקרי מהסדר הכופר הינו דווקא האזרחים "הקטנים".
השיקולים המנחים להטלת כופר, פורסמו באוקטובר 2004 על ידי ועדה שדנה בעניין זה ברשות המיסים ואשר בראשה עמד עו"ד משה מזרחי היועץ המשפטי לרשות המיסים. עיון בשיקולים אלו מלמד כי מי שעשוי "להרוויח" מהסדר הכופר הינם בראש ובראשונה מי שאינם אנשי ציבור, אינם "לוויתנים עסקיים" אלא אנשים פשוטים ומי שנחשדים בביצוע עבירות קלות בלבד שאינם "מכת מדינה". כך לדוגמא קובעת הועדה בין השיקולים להטלת כופר את השיקולים הבאים: 1. קולת העבירה - ההיקף הכספי של העבירה קטן יחסית, מידת האשם של העבריין (מוטלת בספק) תוך הסתמכות על פסיקה קודמת של בית המשפט; 2. מצבו האישי של החשוד (זקן, חולה, נכה כויצ"ב); 3. העניין הציבורי בהבאת העבריין לדין (וודאי שאצל אישי ציבור העניין הציבורי גדול יותר); 4. הנזק למערכת מניהול המשפט גדול מן התועלת הצפויה עוד. מנגד שיקולים להימנע מהסדר של הטלת כופר הם: 1. המדובר בעבריין מועד; 2. מדובר בעבירה בהיקף כספי גדול; 3. מדובר בעבירה נפוצה שניתן לראות בה "מכת מדינה" (לדוגמא - חשבוניות פיקטיביות).
מהשיקולים אותם הבאנו לעיל עולה כי הסדר הכופר נועד בראש ובראשונה להקל על המערכת המשפטית - מנהלית של מערכת בתי המשפט ורשות המסים ואין הוא רואה במרכז את האזרח החשוד שסרח. יתירה מכך עולה, כי הסדר הכופר נועד בראש ובראשונה ל"אדם הסביר", אשר סרח באופן חד פעמי, אזרח "קטן" ו"רגיל" שאינו איש ציבור או איש עסקים מוכר, אין הוא "מעניין" את הציבור, הוא חשוד בביצוע עבירה בעלת מימדים קטנים, אשר בוצעה על דיו באופן חד פעמי, אין הוא בעל עבר פלילי ואין הוא מועד לבצע עבירה זו שוב.
במקרים שכאלו הסדר הכופר לא רק פוגע באזרח במקום הכואב לו ביותר "הכיס", הוא גם מגביר את הגביה - כך שאוצר המדינה יוצא נשכר, הוא מביא לגבייה מיידית של הכסף (מה שבמסגרת הליך בבית המשפט יכול להימשך גם כ-10 שנים), הוא מונע את המדינה מן הצורך להוכיח את אשמת החשוד, כאשר במקרים רבים ספק אם אכן בסופו של המשפט יקבע שיש מספיק ראיות.
בשל אופי העבירות בהם מגיעים לרוב להסדרי כופר ובשל היות האנשים הזוכים להסדרי כופר, אנשים נורמטיביים ולא פושעים מועדים הרי שגם אם תצליח המדינה להוכיח את אשמתם ספק אם בית המשפט יקבע להם ענישה קשה יותר מקנס כספי ואולי גם עבודת שירות? הסיבה המרכזית בשלה מסכים חשוד ל"הסדר כופר" היא ההגנה על שמו הטוב. אם תתקבל המלצת מבקר המדינה לפרסם את השמות, נראה כי המדינה לא תרוויח במישור הגביה וההרתעה, ורק תפסיד במישור של עליות המשפט וירידה בגביה.
עו"ד אריה ליבוביץ,ממשרד אלתר ושות. דרכי התקשרות :
599600 - 0544, aryeleybo@walla.co.il
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב