החדש הזה לכם...
דף הבית  >> 
 >> 
הרשם  |  התחבר
מאמרים

החדש הזה לכם... 

מאת    [ 16/04/2009 ]
מילים במאמר: 862   [ נצפה 1945 פעמים ]

 
 
החדש הזה לכם ראש חדשים ראשון הוא לכם לחדשי השנה" (שמות י"ד, א) טרם השיגו מופתי ה' את מטרתם, טרם הגיעה הגאולה ביציאת מצרים, לפני תום ההשפעה של האותות והשפעתם על פרעה ועמו, אנו מתבשרים כי משה ואהרן אחיו מביאים אותנו אל מחיצת העם היהודי, לקראת ליל הגאולה. מעתה שליחותם העיקרית היא כלפי בני ישראל.
אבותינו העבדים "למדו" מפרעה לב קשוח, ללא שינוי, המשנה דעתו "רק" בתוקף הפחד והמכות שהונחתו עליו. היה חשש שמא השחיתות האופיינית לפרעה תשתרש גם בקרב אחינו היהודים, או אז מבהירים משה ואהרן לעם חשיבות החדש הזה לכם.
החדש מלשון התחדשות, לידה חדשה, רעננות, בניגוד לקיפאון המצרי הרוחני והמוסרי. מדגיש הרש"ר הירש בפרשת בא כי כך ניתנה הקשת לנח - זאת אות הברית, ראיה של עתיד חדש, תהליכי שינוי, התחדשות מתמדת.
משה מראה לבני ישראל באמצע תהליך האותות והמופתים המונחתים על המצרים את הלבנה המתחדשת מידי חודש ועל מצוות קידוש החודש על פי ראיית הלבנה. הבקשה בכתוב בפרשה היא קודם כל למשה ואהרן מנהיגי העם. הפניה אינה ישירות אל כל העם כמו שמופיע במקומות נוספים: דבר אל כל עדת..., שהרי קביעת ראשי החודשים וקידושם נתונים הם בידי המנהיגים בידי סמכויות החוק. נציגי העם יכולים כידוע לבוא ולהעיד כי ראו את הלבנה בצאתה, אך הקביעה מתי ראש חודש, מתי מתחיל החודש תלויה במנהיגות. כך אנו לומדים חשיבות עליונה להתחדשות המתמדת של כל עשייתנו. כנאמר במסכת חגיגה: אין בית מדרש ללא חידוש, כל חיינו כל עשייתנו חייבת להיות מעוגנת בתפיסת עולם נפלאה זו. יש ללמוד וללמוד את הקיים לשנן ולזכור, אך כל הזמן לחדש, להוסיף, להתפתח, לדאוג לתהליכי שינוי מתמידים של כולם, כולם צריכים להיות שותפים בראיה בחשיבה, באבחון תחילת החודש, ביצירתיות שבחדש, אך המנהיג - המנהיגות צריכה להחליט מתי איך וכמה.
ההסתכלות כלפי מעלה כדי לראות מידי חודש את התחדשותה של הלבנה מוסיף לנו רעיון נוסף של התקדמות בעשיה, תהליכי השינוי חיבים להיות מעוגנים בראש פתוח, בזקיפות קומה, בדימוי עצמי חיובי. הרמת הראש מידי פעם מעלה מעלה היא צורך חיוני בחשיבה נפלאה ובמציאת רעיונות חדשניים. אדם שראשו נטוי כל הזמן כלפי מטה, המושפל שאינו מזדקף ובוטח בעצמו וביכולתו שלו, מי שאינו מאמין בעוצמתו בנחישות, בהעזה, בנחרצות ובבטחון עצמי לא יוכל להתבונן כלפי מעלה ולראות השינויים המתחוללים הכל כך חשובים לתחילה חדשה לחודש נוסף, להתפתחות בנתיב המושך.
כל התחלה של חודש היא מועד חדש, תקופה חדשה, עונה אחרת, מזג אוויר משתנה, אביב, קיץ, סתיו וחורף. אנו קובעים את המועדים השינויים החשובים כל כך בהפיכתו של עולם מיטבי ומצויין תלויים בנו שהרי אנו אחראיים על קידוש החודש.
אל לנו להשפיל את העבר היהודי שלנו - ההתחדשות היא ממאפייני העם היהודי בכל הדורות, הלמידה והכתיבה ללא לאות בתחומי החכמה של מקורותינו היא מדהימה ואין לה אח ורע באף אומה אחרת בתבל.
חשיבות החדשנות ופיתוח המצויינות אפינה מאז ומתמיד את עמנו, לא בכדי למעלה מ- 20% ממקבלי פרס נובל הם מקרב העם היהודי.
מלכי ישראל בעבר ערכו סעודת מצוה לכבוד ראש החודש.
קידוש החודש הנערך מידי חודש במוצאי השבת - מחייב אותנו לזקוף ראשנו למעלה כדי לראות הלבנה בתחילתה ולחוש, כל אחד מאתנו חשיבות ההתחדשות, איזה משמעות נפלאה אנו חשים כאשר בתום ה"קידוש" אנו יוצאים במחול של "טובים מאורות שברא אלוקינו יצרם בדעת בבינה ובהשכל, כח וגבורה נתן בהם להיות מושלים בקרב תבל", המאורות הנמצאים מעל לראשנו כל הזמן שנבראו על ידי אלוקינו בדעת, בבינה ובהשכל מוסיפים לנו כח וגבורה להתחדש וליצור תהליכי שינוי כל הזמן בכל עשייתנו, כדי להשתפר עוד ועוד.
אנו צריכים להיות מרוצים ושמחים מכל שאנו לומדים ומשכילים אך עלינו לעשות שני דברים חשובים מאוד:
1.ללמוד וללמד, והגדת לבנך... להעביר כל שלמדנו לדור הבא, כל הורה לילדיו, כל מורה לתלמידיו.
2.להתחדש, להוסיף דעת ותבונה, מתוך הלמידה צריך למצוא נתיבים נוספים של שכלתנות, נדבך נוסף על הקיים, בניית עולם גבוה יותר וחזק יותר.
אפשר להוסיף שלב בסולם רק אם מסתכלים כלפי מעלה וחשים שיש מקום להתחדש. כאשר כובשים יעד, כאשר מגיעים לראש פסגה - צריכים להיות מאושרים, הפניית הראש כלפי מעלה עוד ועוד תמחיש לנו שיש פסגות נוספות אליהם צריכים לשאוף להגיע.
כך בחינוך ילדינו - כל הזמן ללמוד, להשכיל ולהוסיף ידע ומיומנויות, לעגן את הנלמד בתוכנו פנימה, או אז לזקוף קומה וליצור משהו חדש נוסף, ללמוד אותו להטמיעו בתוכנו ולקדש חודש נוסף.
בקידוש החודש אנו מטביעים חותם מובהק של יחסים אנושיים - חברתיים, ההתחדשות צריכה לידון בהרכב של בית דין, ההתחדשות דהיום בכל תחום עיסוק חייבת ליצור חשיבה קולקטיבית של צוות האנשים המובילים, כך יוצרים חיי חברה אפקטיבית, חכמה ומועילה.
כל אחד מן הצוות יכול לתרום משלו לגיבוש ההתחדשות היעילה ביותר, בויקרא כ"ג, ד' אנו קוראים "אלה מועדי ה' מקראי קודש אשר תקראו אותם במועדם" אנו קובעים את זמן המועדים על פי קביעת ראשי החודשים. הרש"ר הירש מדגיש כי מועד מלשון יעד, התוודעות, קביעת זמנים, כדי לקבוע יעדים וכדי לציין זמן ההתוועדות שלנו עם בורא עולם. כאשר האדם שותף לקביעת המועד, כאשר אנו אחראיים לקביעת היעדים, הרי התוצאות תהיינה מעולות, ייחודיות, הרבה יותר ממשהו שנכפה עלינו. להתחדשות המתמדת יש גם ראיה נפלאה של אור, התחדשות הירח מסמלת תחילה נוספת של אורה, המועדים, היעדים המלווים באור מקבלים משמעות עמוקה יותר של שמחה, אושר ורצון עז להצליח, למצות היכולת ולהוסיף עוד ועוד.
על כן ההלכה "מצוה לקדש על הראיה" (ראש השנה ב' ע"ט) לא די בוודאות אסטרונומית, דרושה מעורבות שלנו בראייה ובהחלטה של המנהיגות.
תהליכי השינוי המתמידים והמחודשים יהיו אף הם מעוגנים בתוך מסגרת תורנית, מסגרת אלוקית, אמונות. קידוש החודש - מידי חודש, אך השנה כולה ממוסגרת כשנה קבועה. אביב יחול באביב.
- תואר ראשון ושני במדעי הטבע-ביולוגיה

- תואר שלישי בחינוך במנהיגות

משרות במשרד החינוך:
- 3 שנים מפקח על מדעי הטבע
- 12 שנים מפקח כולל
- 10 שנים מפקח מחוזי

בכל תחום פיתח מנהלים כמנהיגים, אשר הגיעו להישגים הטובים בארץ באזורם

ב6 שנים האחרונות מרכז את הקורס המכשיר מנהלים בבר אילן, וכמובן מלמד חינוך ומנהיגות באוניברסיטה ובעוד 3 מכללות.
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב