נמשלה התורה - למים
דף הבית  >> 
 >> 
הרשם  |  התחבר
מאמרים

נמשלה התורה - למים 

מאת    [ 06/04/2009 ]
מילים במאמר: 685   [ נצפה 4376 פעמים ]

 
 
נאמר בישעיהו הוי כל צמא לכו למים. כאשר אדם לא צמא לא רק שלא ישתה, אף המים לא יהיו ערבים לגופו.
במדרש שיר השירים כתוב - כך דברי תורה, "אם אינו צמא להם אינם ערבים לו". זה תפקידנו שלנו מחנכים והורים להקנות לדור הצעיר תחושה של צמא, של רצון לקנות, לרכוש יידע, מיומנויות, אהבת אדם ואהבת תורה. לא די בהצבת יעדים יבשים, אף כותרות שיש עימהם חשיבה עמוקה וחשיבות עליונה לא תוכלנה להתממש- אם האדם, הילד, אינו חפץ בהם, אינו צמא לרכוש יעדים אלו.
ככל שנשכיל לגרום לצמא עמוק יותר ומעניין יותר כן, התוצאה תהא יותר אפקטיבית, עלינו בדור זה לגרום לצמא כל הזמן וכל פעם למשקה נוזלי אחר, חשוב שיהא מעניין, מרתק, מאתגר, יצירתי ומקורי.
אדם צמא - יתאמץ יותר, יצליח להתגבר על מכשולים שבדרך, ישא את עיניו לכל הכיוונים, יפעיל מלוא חושיו כדי לאתר ולמצוא את המים - כדי להרוות צימאונו. הדרך לרכישת יידע ואהבה, השכלה ותכונות התנהגותיות אנושיות חייבת להיות מעניינת כמו הצמא למים, או אז התהליך יהא מהיר יותר ומוטמע עמוק בנבכי נשמתו של האדם. הצמא הופך את האדם לחלק מהותי בתהליך החיפוש. הפיכת הצמא מנוזל - לחשיבה יפריח את השממה ויגביה עוף מעלה מעלה.
ככל שנגוון את הרעיונות הגורמים לצמא, כן נראה תפוקות יעילות יותר. עלינו לבנות כלים, רקע, צבעוניים, מושכים, רוחניים, שונים מהסטנדרט.
אם למשל - נרגיל- את הילד לשאול שאלות - במקום "שרק" ישיב לשאלת המורה, או אז הצמא לשאלה ולמתן התשובה תהא ברמה גבוהה יותר. אפשר ליצור סוגי צמא שונים ואז ההתייחסות לכל סוג תהא שונה אחרת ומוסיפה חן רב לחיפוש.
עלינו לגרום לצמא לתורה ולמצוותיה וכך נגביר אהבה ויידע בתורה.
המים משמשים גם להיטהרות האדם לניקיון, לזכות, כך התורה המשולה למים, היא מלמדת את האדם להיטהר להיות טוב יותר, יעיל, פונקציונאלי וחכם, לימוד תורה וקיום תרי"ג מצוות בין אדם למקום ובין אדם לחברו מעמיקה את הטוב האיכותי והחיובי שבאדם.
עץ, צמח, שתיל לא יגדלו ללא מים, כך בבניית בית - המים צורך חיוני בצמיחה, בגדילה ובבנוי, כך התורה היא הבסיס האיתן, התשתית לעליה לפסגות לפיתוחו של אדם, ולקידומו במעלות המידות הידע והרצון, האמונה בהקב"ה, בבורא עולם, בתורתו, בקיום המצוות שבין אדם למקום ובין אדם לחברו, השילוב הנפלא של תפילה אך במניין של התעלות והתקדמות אישית אך מתוך ערבות הדדית, טיפוח האני מתוך אחריות קהילתית כך המים וכך התורה - הם הבסיס לכל שלב ושלב בעליה בסולם הדרגות.
כאשר אדם צמא - אין הוא מתבייש לבקש מחברו - השקיני נא- מים, כך לא יתבייש אדם לומר לחברו אפילו הוא קטן ממנו- למדני תורה (מדרש תנחומא) "השקיני ממטעם קדוש זה - התורה. החברה מהווה מוקד בהצלחתו של אדם. החברה היא המשפיעה ביותר על הילד, מנהיגות הנוער היא הגורם הדומיננטי בעצוב התנהגותו של הילד, החברה משפיעה אף בקרב מבוגרים יותר, יש טובים וחכמים בתורה - ואל לנו להתבייש ללמוד מהם, כי תורה משולה למים.
המים הגשם היורד, משקה ומרווה את הקרקע, יורד טיפות טיפות ונעשים מהם נחלים, כך דברי התורה, עלינו ללמוד הלכה יומית, משנה יומית, ודף יומי - עד שמתבגר ונובע כמעיין. (ע"פ מדרש תהילים) הלמידה האמיתית והנכונה צריכה להיות בקצב נכון ואנושי ע"פ יכולתו של כל אדם, התהליך חשוב בהפנמת לימוד תורה. כשם שהמעיין נובע רק כשהוא יתמלא במים, כך האדם צריך קודם כל לקלוט ללמוד ולהטמיע כל לימוד, ובהמשך ידאג להעבירו, להנחילו, ללמדו, לדור הבא, כשם שהנחל זורם כאשר המעין גדוש במים כך עלינו ללמוד וללמוד לאט ובטוח, לקבוע עיתים לתורה - טיפה מדי יום, הטיפות יהפכו לנחלים. דף יומי של גמרא מדי יום, גורם לכך שכעבור שבע שנים ומחצה האדם חש כנחל זורם, הספיק הוא ללמוד את כל הש"ס,
המים יהיו טעימים ככל שהם זכים ונקים מים טהורים ללא לכלוך וזוהמה, ערבים הם לחיך וגורמים לתחושת צמא נוסף, כך תורה, ככל שנחוש בה החכמה הבינה והדעת, ככל שנימנע מלשון הרע ונרבה במעשים טובים וזכים כן נראה פרי בעמלנו.
תורה עם דרך ארץ, תורה לשמה גורמת לזקיפות קומה ולמוטיבציה לרצות עוד ועוד ללמוד. המים הזכים היא התורה האמיתית, הגורמת לנו להוסיף דעת חכמה ומעשים טובים.
ככל שהמורים יכוונו תלמידים כדבעי, מטרות, תהליכים ודרכי הערכה כשהכל מתובל בניבים, פתגמים, אמרות ואגדות כן יגרמו הם לצמאון של התלמידים ולפיתוח גירוי ופתיחות להקשיב ללמוד וישתו הם בצמא את דבריהם, כפי שכתוב בפרקי אבות (א',ד') יהי ביתך בית ועד לחכמים והווי מתאבק בעפר רגליהם והווי שותה בצמא את דבריהם.
- תואר ראשון ושני במדעי הטבע-ביולוגיה

- תואר שלישי בחינוך במנהיגות

משרות במשרד החינוך:
- 3 שנים מפקח על מדעי הטבע
- 12 שנים מפקח כולל
- 10 שנים מפקח מחוזי

בכל תחום פיתח מנהלים כמנהיגים, אשר הגיעו להישגים הטובים בארץ באזורם

ב6 שנים האחרונות מרכז את הקורס המכשיר מנהלים בבר אילן, וכמובן מלמד חינוך ומנהיגות באוניברסיטה ובעוד 3 מכללות.
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב