נשים לומדות תורה
דף הבית  >> 
 >> 
הרשם  |  התחבר
מאמרים

נשים לומדות תורה 

מאת    [ 06/04/2009 ]
מילים במאמר: 857   [ נצפה 2563 פעמים ]

 
 
כל דור ואפיוניו כל תקופה וכליה המיוחדים לה. צריך ללמוד ולהכיר כל הזמן את תכונות הצעירים כדי להתאים את הדרך המיוחדת- להתקרב אליהם. היינו המבוגרים, המלמדים,המחנכים,אך גם ההורים , שתפקידים רבים להם בעיצוב פני הדור צריכים גם הם להשתנות כדי שיוכלו להתמודד היטב עם השינויים החלים כל הזמן.
במשך שנים רבות מאוד, למדו והשכילו בעיקר המצוינים, הטובים ביותר. לאוניברסיטאות בארץ ובעולם היו מגיעים מיטב הנוער , המצטיינים ביותר זכו ללמוד באקדמיה, התלמידים שלמדו בישיבות במשך מאות שנים היו רק המצויינים, הישיבות היו מיועדות בעיקר לת"ח, למבריקים ולמוכשרים.
בדור זה, בו אנו זוכים ללמד את כולם, הטובים והמצוינים, הבינוניים והחלשים, הרי עלינו ההורים והמורים ללמוד היטב הדרכים כדי להתמודד עם אוכלוסיות מגוונות שלרוב נמצאות כולן בכפיפה אחת- באותה כיתה. הדרכים היום חייבות להיות מרתקות מעניינות בדרך של שמחה מלאה חוויות של הצלחה הכול מתוך חיוך, אהבה כבוד, יחס, הגינות, יושר הומור והמון אהבה.
בעבר, רוב רובם של המלמדים היו גברים, המה היו המשכילים,בני תורה ודעת ביהדות אך גם בכל העולם.
אבותינו, משה ,יהושע, הנביאים, ר' יוחנן, הרמב"ם ,רש"י...היו כולם מת"ח מנהיגי דור וכולם גברים.
איינשטין, פרויד, בל ואפלטון אף הם השתייכו למין הזכרי.
כיום, בדור זה אנו רואים במו עינינו המהפכה ,בה נשים לומדות באקדמיה באחוזים גבוהים משל הגברים. אנו מוצאים יותר נשים בעמדות מפתח בכלכלה, הייטק ובמפעלים רבים. השכלתן ומנהיגותן אינן נופלות מאיכותם של הגברים. יש הטוענים שהן יותר רגישות וכו' וכו'.. אולי בעלות תכונות נוספות השונות מהגברים. אך אין ספק שיכולתן האינטלקטואלית , הנמרצות, הנחרצות, והתכונות המנהיגותיות שלהן בהובלה, בסחיפה ובהשפעה על מונהגים אינה נופלת מן הגברים. בודאי לא בתהליכי קבלת החלטות ובעמידה בראש מערכות מובילות.
ישנם מקצועות חשובים ביותר בהם הנשים מובילות ומהוות רוב מוחלט =ההוראה. באקדמיה,ובמוסדות החינוך, הנשים הן הגורם הדומיננטי. בשנים האחרונות אף בקרב המנהיגות היינו יותר ויותר מנהלי בי"ס יסודי ועל יסודי הן נשים. כך אנו מוצאים מפקחות מנכ"ליות ואף שרות חינוך.
הרבנית אמונה אלון פרסמה מאמר העוסק בפנימיזם בו היא מדגישה כי על האישה לבחור בלשונה- האם היא תנהל בנק או תהא נהגת האם היא תחליט להישאר עם ילדיה בביתה כעקרת בית או בתקופה מסוימת בחיה או שתחליט ללמוד תורה.
אני מסכים איתה במונח החופש לבחור . על הנשים להחליט בבחירתן שלהן מה טוב לכל אחת לעשות, היכן להיות במהלך שעות היום אך ברור מאוד שאם הן ממלאות תפקיד מסוים הרי עליהן ללמוד, להשכיל, כדבעי כדי למלא משימותיהן על הצד הטוב ביותר, ללא ניתוחים "פמניסטיים" ללא התחשבות במין.
הבחירה שרירה וקיימת, אך אם האישה תרצה להיות מהנדסת עליה ללמוד הנדסה, כך משפטים ומדע.אנו מוצאים נשים רבות המלמדות היום מתמטיקה פיזיקה ומדעים. הן עוסקות באקדמיה כמרצות בעלות איכות מצוינת ללא שום "הנחות" אך קידומן תלוי בהשכלתן האישית של כל אחת.
בעולם החינוכי- צריכה להיות אותה גישה ללא הנחות.המציאות כיום מראה כאמור שרוב המורים,-מורות.
ע"כ למורה, האישה אין אפשרות לבחור לא ללמוד, עליה ללמוד ולהשכיל להיות חכמה ונבונה בתורה ובדרך ארץ בתורה ובהלכה בתורה ובכל רזי החינוך, שהרי לא ייתכן שלימוד תורה ימשיך להיות מקצועם של הגברים כאשר רוב הנשים מלמדות תורה. אנו יודעים שהקניית ערכים, הרגלים דרכי למידה חינוך משולבות בלמידה בהרחבת ההשכלה כל אלה משולבים יחדיו.
למידה וחינוך נכונים משולבים בשיטות עדכניות ביותר אך גם מבוססות על עברו של עם, על תורת ישראל על הלכות מתוך ספרי תורה ומוסר, נשים שצריכות לעצב דור של ת"ח צריכות לרכוש השכלה תורנית ברמה גבוהה מאוד וכאן אין- ואסור שתהיה בחירה. מי הרוצה להיות מורה חייבת ללמוד וללמד תורה. האם יותר מן הגברים או באותה מידה הדבר נתון לויכוח.
אנו יודעים כי החינוך כיום בחלקו הוא תלוי במשפחה -בהורים. האב ובעיקר האם שוהים רבות עם ילדיהם בביתם, הם מהווים מקור עיקרי לעיצוב דמותם הרוחנית והחינוכית של בניהם. הורים אלה חייבם אף הם בהשכלה תורנית בלימוד תורה.
אין האישה יכולה להחליט- אני נשארת בביתי לגידול ילדיי לשטיפת כלים ורצפות ואחראית רק לבישול ולניקיון הבית. בדור זה- עליה להיות משכילה, למדנית וחכמה באשר היא צריכה לשלב חכמה ודעת דרכי חינוך נכונות ועדכניות בחינוך הילדים בבית. או אז הבחירה לדעת הרבנית אלון אינה כ"כ במקומה אם ברצונה לגדל משפחה לטפח ילדים לחינוך איכותי עליה ללמוד כל הזמן.
במשפחה הדתית עליה ללמוד כדבעי תורה ללא שום אפשרות בחירה שהבעל יילמד ואני נשארת עם הניקיון והרצפות תקופה זו חלפה מהעולם.
ברור שאין זה פותר את הגברים מלהמשיך ללמוד תורה בנמרצות לקבוע עיתים לתורה ,להעמיק ולהשכיל יותר. אך כאמור. האישה השוהה יותר עם הילדים בבית וכאמור רוב רובם של המורים הן מורות הרי נדיר שילדינו יזכו לקנות ערכי תורה ודעת תורה ומדע רק מן הגברים. על הנשים ללמוד יותר מכל דור אחר.
המדרשות לנשים המתרבות וגדלות צריכות לקבל מאיתנו חיזוק ועידוד להמשיך ולהשכיל.להוסיף עוד ועוד נשים לומדות.
אם מציאות זו תמשך ,בו הנשים תמשכנה להיות הגורם הדומיננטי בעיצוב הבית וכל עוד נשים תהיינה רוב ציבור המורים -מורי ההוראה הרי שהשכלתם התורנית חייבת להיות ברמה גבוהה ואולי אף יותר מן הגברים שהרי המצווה החשובה ביותר היא ללמוד וללמד חובה עלינו ללמד את הדור הבא. הנשים הן המקנות את הלמידה לדור הבא הרי הן צריכות להיות למדניות באיכויות גבוהות מאוד.
בכל ישוב- חייב כל רב לדאוג לפיתוחן של מדרשות לנשים. אף במסגרת המוסד החינוכי-יש לפתח מסגרות תורניות - מדרשות כדי להעשיר חכמתן התורנית של הנשים.
ראיתי ישיבות תיכוניות בהם פתחו כולל לר"מים.בהם הגברים המלמדים קובעים עיתים ללמוד תורה .
דרך זו צריכה להיות נחלת הנשים בכל מסגרות ההוראה ככל שהנשים תהיינה משכילות יותר בתחום התורני כן נזכה לראות פרי חינוכי איכותי ומעולה בעולמינו המתקדם והמתחדש כל הזמן.
- תואר ראשון ושני במדעי הטבע-ביולוגיה

- תואר שלישי בחינוך במנהיגות

משרות במשרד החינוך:
- 3 שנים מפקח על מדעי הטבע
- 12 שנים מפקח כולל
- 10 שנים מפקח מחוזי

בכל תחום פיתח מנהלים כמנהיגים, אשר הגיעו להישגים הטובים בארץ באזורם

ב6 שנים האחרונות מרכז את הקורס המכשיר מנהלים בבר אילן, וכמובן מלמד חינוך ומנהיגות באוניברסיטה ובעוד 3 מכללות.
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב