השקעות לימודים ועבודה בסין לתושבי ישראל - היבטי מס (חלק ב)
דף הבית  >> 
 >> 
הרשם  |  התחבר
מאמרים

השקעות לימודים ועבודה בסין לתושבי ישראל - היבטי מס (חלק ב) 

מאת    [ 21/05/2006 ]
מילים במאמר: 516   [ נצפה 3023 פעמים ]

 
 
מבוא
הרשימה שלהלן שהינה השניה בסדרת המאמרים אותה אנו מפרסמים סביב נושאי המיסוי של תושבי ישראל הפועלים בסין תעסוק במי שלומדים בסין, כאשר הרשימה השלישית תעסוק באלו שעובדים בסין. המדובר בשתי תופעות חדשות יחסית. ביחס לעובדים, המדובר במאות ישראלים העושים חלק נכבד מן הזמן בכל חודש בסין (שבועיים עד שלושה בכל חודש) ובשאר הזמן נמצאים בישראל עם משפחותיהם. יחד עם זאת ברשימות שלהלן נצא מנקודת הנחה כי תושבותם של עובדים אלו לא השתנתה והם עדיין יחשבו כתושבי ישראל. באשר לסטודנטים גם כאן המדובר בתופעה חדשה של סטודנטים הלומדים באוניברסיטה בישראל ובמסגרת לימודיהם לתואר ראשון לומדים גם את השפה הסינית. לאחר מכן נוסעים סטודנטים אלו ללמוד את התואר השני שלהם במקצועות דוגמת משפטים או מנהל עסקים דווקא בסין ולא במדינות המסורתיות לעניין זה דוגמת, ארצות הברית ואנגליה.
את הדיון להלן נפתח בהיבטי המס של אותם סטודנטים.

סטודנטים ישראלים בסין
אמנות המס של ישראל בעקבות סעיף 20 לאמנת המודל של ה-OECD קובעות הסדר מיוחד להכנסות שונות של סטודנטים/חניכים הנמצאים במדינה המתקשרת האחרת. באמנת המס בין ישראל לסין קיים גם כן הסדר דומה, שהינו אף בעל תחולה רחבה יותר באשר לסוגי התשלומים, מאשר זו המקובלת בהתאם לאמנת המודל של ה-OECD.
על פי ההסדר אותו קובעת אמנת המס בין ישראל לסין הרי שמי שהינו סטודנט ואף אם הינו מתלמד בעסקים (האמנה משתמשת במונח "שוליה בעסקים" ביטוי זה יכול לכלול כל מי שעובר תקופת הכשרה במקום עבודה) ואשר הינו תושב ישראל או היה עובר להגיעו לסין תושב ישראל (משמע ייתכן שתושבותו כבר שונתה). והא עומד בתנאים מצטברים נוספים אותם נמנה להלן, יהא זכאי לפטור ממס על מספ' סוגי תשלומים.
התנאים המצטברים בהם על אותו סטודנט/חניך לעמוד הם: 1. מטרת שהותו בסין הינה רק לאותן מטרות של חינוך, הכשרה, לימודים (לא נראה שכוונת הדברים הייתה לשלול את ההטבה ממי שלאחר תקופת הלימודים מתכוון גם לשהות ולעבוד בסין, כך ששהותו אינה אך ורק במטרה ללמוד/להתחנך. כמו כן לא נראה שכוונת המחוקק היתה למנוע את ההטבה ממי שבמהלך לימודיו עובד לפרנסתו ולצורך מימון הלימודים); 2. מיד לפני ביקורו/הגעתו לסין היה אותו סטודנט/חניך תושב ישראל (גם אם בגין שהותו לצורכי לימודים השתנתה תושבותו לתושבות סינית) .
במידה ואותו סטודנט/חניך עומד בתנאים אלו הוא יהיה פטור ממס בסין על התשלומים/הכנסות הבאים, שנצמחו לו לצורכי קיומו, חינוכו או הכשרתו: 1. תשלומים ממקורות שמחוץ לסין ושנועדו למטרות שציינו לעיל; 2. מענקים, מלגות או פרסים מטעם ממשלה, או מוסד מדעי, חינוכי, תרבותי, או אירגון פטור ממס אחר. לעניין זה לכל הפחות מלשון האמנה לא עולה הגבלה של מקור התשלומים דווקא לגופים הקשורים לסין או לממשלתה ולישראל או לממשלתה והפטור יחול גם על מלגות ומענקים כאמור שהגיעו ממדינה שלישית; 3. כל גמול שלא עולה על 5,000$ US או שווה בשקלים ישראליים חדשים או שווה ערך בRMB- סיני בכל אחת מתוך שלוש השנים הראשונות החל בתאריך כניסתו הראשונה לסין, בקשר לשירותים אישיים בסין ובתנאי ששירותים אלה בוצעו בקשר ללימוד, למחקר או להכשרה שלו.
באשר לסוג התשלומים השלישי נראה כי לא היה בכוונת מנסחי האמנה להגביל את ההטבה לביקור הראשון של אותו סטודנט/חניך בסין. וודאי שעובר לרישום ללימודים יהא על סטודנט להגיע לסין להתרשם ממוסד הלימודים/מקום ההכשרה ועוד. לכן נראה כי כוונת מנסחי האמנה הייתה דווקא למועד כניסתו הראשונה לצורכי תחילת אותם לימודים/הכשרה.
באשר לעובדים ישראלים העובדים בסין נדון ברשימתינו הבאה.

עורך דין אריה ליבוביץ - אודות כותב המאמר:


עוסק במיסוי בינלאומי, מיסוי נאמנויות, מיסוי מקרקעין, מע"מ, ירושת וצוואות - לרבות הלבנת הון, מיסוי יהלומנים, מיסוי ענף ההי-טק, רילוקיישן( relocation) ועוד.
מחבר הספרים: "אמנות מס - 111 טבלאות השוואה"; אנציקלופדיית אמנות מס כרך ב'; "נאמנויות ומיסוי נאמנויות" ; '"חוק מס הבולים"; סדרת ספרי מס ערך מוסף (כרכים א'-ד'); בעל מדור קבוע: לתכנוני מס בירחון "ידע למידע". ובעיתון "ליצואן" של מכון היצוא הישראלי, מחברם של עשרות פרסומים בירחונים מקצועיים; מרצה ב: לשכות עורכי הדין, רואי החשבון ומכון היצוא הישראלי. מ"מ יו"ר ועדת המיסים וסגן יו"ר ועדת הנאמנויות בלשכת עוה"ד בת"א.
ליצירת קשר - טל: 077-7051717; E- mail: aryetax@gmail.com; סלולרי: 599600 - 0544, מקור המאמר באתר המשרד - http://www.atax.co.ilמאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב