הספר...הספריה...ובית הכנסת
דף הבית  >> 
 >> 
הרשם  |  התחבר
מאמרים

הספר...הספריה...ובית הכנסת 

מאת    [ 01/04/2009 ]
מילים במאמר: 971   [ נצפה 2572 פעמים ]

 
 

בס"ד

רבי משה אבן עזרא -כותב רבות על חשיבות הספר לאדם."הספר הוא החבר היותר טוב בעולם",

"הספר הוא רע המפתח את כישרונותיך,הוא נר בחושך ותענוג בגלמודך,הוא נותן ואינו לוקח",

"הספרים נרתיקי החכמות המרוקמות מפניני מילים".

יצחק קונפטון אומר :"אין חכמתו של אדם מגעת אלא עד מקום שספריו מגיעין".

 

איך הופכים את הספרים לידידינו הטובים ביותר? היש כלים,דרכים ושיטות כדי לחנך ילד-נער, כל אדם- לקרוא? הניתן להטמיע בנו אהבת הקריאה בספרים? הרמב"ם מתיחס ל-7- תחומים בחינוך , הראשון שבהם הוא ההרגל, זהו "הכלי" החשוב ביותר כדי להפנים רעיון כלשהו, כדי לטפח קורא מיומן,קורא אוהב ספרים, קורא המתעניין במיגוון יצירות ספרותיות.

קל יותר להרגיל אדם בצעירותו , ככל שנקדים לעורר בו אהבה ל"ספר" כן נזכה לראותו שקוע יותר ויותר בספריה.

ביקרתי לא אחת עם ילדים במוזיאונים ונדהמתי מעוצמת ההתרגשות של רובם שזו להם הפעם הראשונה לביקור במקום זה. כך היה כאשר סיירנו בספריות גדולות ומרשימות בראותם אושר אדיר של ספרים. להורים חלק נכבד מהאחריות לקריאת ספרים." הורה קורא ילד קורא" צריך כל הורה לשבת באופן אישי עם כל ילד מדי ערב ולספר סיפור מתוך "ספר". לפעמים די ב-7- דקות אך מדי יום. כאמור "ההרגל" .קריאה יפה מוטעמת , מרגשת, מוסיפה חן רב וגורמת למוטיבציה רבה להקשיב ולהיות שותף בקריאה.

ראוי לעודד את הילדים בעת הקריאה, לאפשר שאילת שאלות, לגרום להם להיות שותפים לחוויות הקריאה. ילד שותף מאושר יותר,בעת הקריאה צריך להתרכז "רק" בכל ולא לקפל כביסה ולעסוק בתחום אחר, כל תשומת הלב חייבת להינתן בקריאה.

ראוי להשתמש גם במילים קשות וחדשות שבספר ולהבהירן,להסבירן, אף לחזור עליהן מדי פעם.ילד אוהב מאוד לשוב ולקרוא ולהאזין לסיפור מוכר.ראוי להרבות בכך-אך כל הזמן להוסיף, לטבל, לרענו, לשמח ולרתק בצורה מענינת ושונה. מותר תוך כדי קריאה לשלב יידע מוכר וחדש הקשור לסיפור. ניתן להעשיר השפה העברית למשל כאשר מדובר על "דרך" ניתן ורצוי לטפח מילים מוכרות נוספות הקשורות לדרך כמו:שביל , נתיב, משעול, מסלול, כך נעשיר את לשונו של הילד. האוצר הלשוני תלוי בהיקף הספרים שהוא קרא ובעיקר "בתירגול" המילים - ברטוריקה.עלינו לנסות כל הזמן לרתק את הילד בשימוש באוצר הלשוני החדש ולעגן אותו מתוך הרגל בסלנג הלשוני.

ראוי לשלב מדי פעם יידע עולם תוך כדי הסיפור.על זריחה ושקיעה...עונות השנה...מצבי צבירה...גאות ושפל...ים ויבשה...מבנה הצמח...בעלי חיים. כך מתוך הסיפור מתעשר עולמו של הילד.

ההורים הרוצים בחינוך ילדיהם כראוי - ידאגו שבכל חדר בביתם תהא סיפריה לכל ילד. הספריה הביתית של " כולם" צריכה להכיל גם ספרות ילדים, כדי שהילד יחוש כי ספריו מקבלים משנה חשיבות, ספריו שוכנים כבוד יחד עם ספרות חשובה של המבוגרים.

המנהלים והמורים צריכים לדאוג להקמת ספריה בכל בית ספר ובכל כיתה והעיקר...העיקר...להשתמש בספריה. נוכחתי לראות לעיתים ספריה ענקית ומרשימה במוסדות חינוך שאינם בשימוש כמעט-"הספריה כמוזיאון" אינה יעילה וחסרת כל תועלת.

מאגר הספרים בספריה היקפה ותכניה חייבים להיות באחריות המורים. ראוי להקצות בכל ישיבה זמן לשמיעת המלצה על ספר מעניין. בכל ראיון עם מורים ומנהלים, עם מועמדים לקורסי ניהול הריני נוהג לשאול על ספר מעניין שהמועמד קרא ויכול להמליץ לנו עליו.חשוב שהספריה בכיתה ובבית הספר ייבנו בשיתוף הדוק מאוד של " כל המורים" כאמור "מורה קורא תלמיד קורא".

הגננות- מהגיל הצעיר ביותר "חייבות" להעשיר את הגנים באוצר הנפלא של הספרים.לגננות , למורים, ולמנהלים קשר הדוק מאוד עם ההורים, עליהם להחדיר בהם חשיבות הספריה בכל בית , בכל חדר ובנפשו של כל ילד וילדה. ככל שנקדים להאהיב הספר כן נזכה לעדנה והצלחה בקריאה ובעיון,הכמות והאיכות תלויים בנו המבוגרים.

 

ביהדות קיים מוסד נוסף "בית הכנסת " מקום המשמש לתפילה, ברבים מאוד מבתי הכנסת היום -משמשים גם כבית מדרש. היינו משלבים בהם לימוד תורה. " הגבאים " נציגי הציבור רואים " שליחות " בעמלם להגברת תורה.. בתי הכנסת משמשים כמרכזים קהילתיים ליצירת חיי חברה מגובשים הרואים חשיבות לעזרה לזולת ובעיקר מגבירים תורה.ברבים מהם שותפות גם הנשים בלימוד תורה, בחלקם פתחו " מדרשות" לנשים והן שוקדות על לימוד תורה בחדוה ובגיל.

 

ברוב בתי הכנסת אנו יכולים להבחין בספריות נפלאות, לדאבוני רוב הספרים מיועדים לאנשים מבוגרים,הספרות התורנית מגוונת ועשירה בתחומים רבים תורניים, ממש תענוג לעיניים.

ברובם אין ספרות תורנית לילדים ונוער. כל הציבור המגדל צאצאיו לקיום תורה ומצוות חייב להרגיל הילדים מקטנות שהספריה בבתי הכנסת מיועדת גם לצעירים- לילדים ולנוער.כולם צריכים לשנס מותניים כדי להוסיף נדבך חינוכי חיוני זה .

במקום מגורי באלקנה העשרנו ספריית הנוער מאוד, חנויות הספרים מוצפים בספרות תורנית לנוער וניתן להעשיר הספריות באוצר זה. -"פתאום" עשרות ילדים והוריהם גודשים את בית המדרש בו שוכנת הספריה והמה קוראים יחדיו -הורים וילדים ספרים תורניים-נפלא ומרגש.חלק מההורים רוכשים ספרים תורניים לאחר עיון בספריה.

הריני מציע לרב מוטי אלון כי ימליץ בפני רבבות לומדי דף פרשת השבוע " הורים וילדים" כי יקיימו לימודיהם המרגשים בבתי המדרש בהם שוכנת הספריה התורנית לנוער. כך ירגילו את הילדים מקטנותם כי בית כנסת הוא גם בית מדרש, כי בבית הכנסת מתפללים ולומדים תורה. כי בבית הכנסת יש ספריה תורנית למבוגרים וגם לילדים ולנוער - לכולם. כי אפשר בבית הכנסת להתפלל ולמצוא זמן לשמוח ולהנות מקריאת ספרים תורניים. המקום הקדוש יכול לשמש כמקום של" מפגש" בין אב ובנו בין אמא לילדיה בתחום החכמה והרגש, התבונה והחוויה, הדעת המשולבת עם שמחה ואושר

בית הכנסת יחדיר בנו אהבת תורה ויראת שמים, כבוד והערכה למקום הקדוש ולאמא ואבא. הספר יכול להפוך מקור גאווה למשפחה המצוצמת ולקהילה כולה.

הספרות החינוכית גדושה בחשיבות השינון וההרגל, ככל שנפנים בתוך ילדינו את הקריאה כן נזכה לראות פרי נפלא בעתיד. ככל שנשכיל כולנו להבין -הורים ...מורים...גננות...מנהלים...גבאים...ושליחי הציבור שהספר הוא הכלי - המכשיר היעיל ביותר לפיתוחו האינטלקטואלי האנושי ו השכלי והריגשי של האדם כן נראה בפריחתם של תלמידי -חכמים גאונים חרוצים וידענים-כך מפתחים מצויינות.

דוקא בימים אלה , בתקופה המאופיינת בריבוי אלימות, נמצא באופן ברור וחד משמעי כמעט כי האלימות אינה מנת חלקם של הילדים יושבי בית המדרש הקוראים ושוקדים על ספריהם, הפוקדים את הספריות והמאזינים לסיפורי אמא בבית ובספריות אינם אלימים . המה המיטב .

הלורד הרברט סמואל אומר כי הספריה היא מחשבה במחסן קרור, עלינו , על כולנו לדאוג שמחשבה זו לא תיקפא בבית הקרור אלא תצא לחום העולם אל תוך גופנו- מוחנו כדי להוסיף תורה ודעת , להגביר ולטפח החשיבה לאיכויות גבוהות.

 

- תואר ראשון ושני במדעי הטבע-ביולוגיה

- תואר שלישי בחינוך במנהיגות

משרות במשרד החינוך:
- 3 שנים מפקח על מדעי הטבע
- 12 שנים מפקח כולל
- 10 שנים מפקח מחוזי

בכל תחום פיתח מנהלים כמנהיגים, אשר הגיעו להישגים הטובים בארץ באזורם

ב6 שנים האחרונות מרכז את הקורס המכשיר מנהלים בבר אילן, וכמובן מלמד חינוך ומנהיגות באוניברסיטה ובעוד 3 מכללות.
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב