האם ציפית לישועה?
דף הבית  >> 
 >> 
הרשם  |  התחבר
מאמרים

האם ציפית לישועה? 

מאת    [ 31/03/2009 ]
מילים במאמר: 1135   [ נצפה 4569 פעמים ]

 
 
הגמרא מתארת בפנינו כי האדם נשאל בהגיעו למרומים, שש שאלות, אחת מהן היא:" האם ציפית לישועה?,שבת,ל"א ,א' . הציפייה יוצרת באדם חשיבה מעמיקה וכמיהה למתן תשובות. יש בזה קסם לצד האפל הבלתי נראה, לתקווה ולראיית העתיד . הצפייה מפתחת את הדמיון, מגבירה את האמונה ,מטפחת תשוקה להתמודד עם המציאות מתוך תקווה ,מוסיפה בטחון בבורא עולם, מחדירה אופטימיות שתהא ישועה ומגבירה את האמונה בבורא עולם.
האמונה שיש מנהיג למעלה שיושיע אותנו בעת צרה, מגבירה בנו את הביטחון לעשיה ולמוטיבציה. אנו נעשה כל מאמץ להפעיל עולם טוב ומתוקן,איכותי ומעולה מתוך ציפייה לישועה שתהא מוצלחת. העולם מורכב ומסובך, יש בו קשיים ודילמות .נוכל לחיות בו בראש מורם וזקוף
אם נאמין ונצפה לישועה, או אז נכין את כל הכלים הדרושים כדי להצליח בשלבי הציפייה. האמונה בהצלחה היא מהות הציפייה. לא להישבר, לא להתייאש ,לראות תמיד את קרן האור,את החיובי שבכל עשייה. הציפייה דומה לחלום, אנו מצפים מכל עובד ,במיוחד אם הוא מנהיג -לחלום, לפתח בראשו תמיד ציפיות בעבודתו, בעמלו כדי להתקדם, לנוע, להתחדש כל הזמן, ליצור תהליכי שינוי מתמידים . קיים צורך ביוזמה, יצירתיות ושפת חלומות. החלום יתגשם אם נאמין שהוא יתגשם, כשם שהציפייה לישועה בוא תבוא אם נאמין בהגעתה.
האדם האופטימי הוא דמות מצליחה יותר על פי כל המחקרים. כאשר אופטימי חולם, יצירתי, בעל ציפיות וכל קושי הופך אצלו לאתגר.

האם ציפייה לישועה..האם ציפייה,תקווה למשהו.. האם התגשמותו של חלום אישי פרטי שלי, האם הציפייה, החלום שלי יכול להתגשם? כן..כן.. יכול.
אם תהא בנו האמונה שבכוחי שלי,שביכולותי, שבעוצמתי שלי אוכל להגיע לכל יעד הרי אוכל להגשימו. אם האמונה תהא משולבת במעשים, בחשיבה ובתנועה קדימה כדי לתכנן יעדים תהליכים והערכה משימתית הרי אוכל לכבוש היעד= החלום.
נוכל להעפיל במעלה כל הר, להגיע לכל פסגה, רק אם נחלום, רק אם תהא בנו ציפייה לישועה. ציפייה להגיע לראש ההר,כאשר הציפייה -החלום קיים,אבדוק את הדרך, המסלול, אבחר בנתיבים הנכונים והחכמים והיעילים. אשלב בהליכתי ובתנועתי לכיבוש היעד אמצעים רבים ומגוונים שיסייעו לי לבצע המשימה ביעילות. ככל שהאדם מתרגל עוד ועוד כיבוש חלומות, כן הוא יחלום יותר וישיג כל חלום. תכונת הציפייה היא מהותית ,ראשונית ועקרונית. להשיג יותר ויותר יעדים.
כאמור, אומר הרמב"ם שיש שבעה תחומים בחינוך, התרגול הוא הראשון שבהם. אדם יכול לחלום שפע של חלומות , אולם רק אם יחל לתרגל יישומו של כל חלום הרי יוכל לבצע משימתו ולהגשים כל חלום. הציפייה לישועה , התקווה המושרשת באדם מהווה קוד חשוב מאוד בניצחון.

חובה עלינו לתרגל חלומות ולנסות להשיגם. צריך ללמד אנשים לתרגל אותם בחשיבות החלום וביישומו.
בקב' סטודנטים שאנוכי מלמד באקדמיה, תחום המנהיגות , ביקשתי בתחילת לימוד הנושא לחלום ולרשום את החלום על דף נייר ולהגישו אלי. ביקשתי משימה זו גם מקב' אחרת של סטודנטים שלמדו תחילה פרקי מנהיגות, בהם הובהר ותורגל חשיבות היצירתיות והיוזמות המעוגנות בחלומות המבוססות על מנהיגות המטפחת חשיבה מעמיקה "וציפייה לישועה" המצליחה להגיע להישגים לאחר הצבת יעדים,מטרות , תהליכים ודרכי הערכה והכול מתוך חזון שנקבע על ידי כולם ,שיתופיות בחשיבה כמילת מפתח ובהצלחה מנהיגותית. הם למדו כי ניתן להגיע לשחקים אם חולמים ולוקחים אחריות לביצוע כל משימה.

כאשר ביקשתי מכיתת סטודנטים אלה לתאר בכתב חלומו של כל אחד, כאמור לאחר שרכשו הכלים , הדרכים והמיומנויות להיות מנהיג, הרי החלומות של הסטודנטים האלה היו באיכות נפלאה ומדהימה, הציפיות שלהם היו מרתקות וכולן..כולן -כל החלומות היו ברי השגה ,הלכה למעשה.
כאמור היה הבדל מדהים באיכות בעוצמה וביצירתיות של אלה שלמדו ותירגלו לחלום ולצפות לישועה לעומת הסטודנטים שלא תירגלו.
אנו יודעים היטב כי כדי לקבל תוצרים, תפוקות,תוצאות חיוביות,הישגים מעולים, עלינו לעמול קשה, לשאת על גבנו את האחריות ולאתר כל דרך כדי שהתוצאות תהיינה מעולות יותר.

מקטנות ועד זקנה, אנו מודעים לחשיבות הידע, ההשכלה ובעיקר החכמה כדי להצליח יותר בכל מעשה ידינו. ככל שנלמד יותר, נשנן, נתרגל ונזכור כל שלמדנו. אנו בתפילה אומרים מדי יום "ושיננתם לבניך" , במחקרים דהיום ברור לכולנו חשיבות הלמידה בדרך השינון, אך כדי להיות חכם ונבון עלינו ליישם דרך הלמידה של היהדות לדורותיה. המתודה של לימוד הגמרא , התלמוד על 2700 הדפים שבו מבוסס על מחלוקת, על שקולא וטריא , על ויכוחים היינו על שאילת שאלות. מתודה זו של שאילת שאלות יש ללמוד ולתרגל. המורים נוהגים לבקש מתלמידיהם שיעורי בית הכוללים שאלות ומשימות שהמורה מטיל על תלמידיו. חובה עלינו לבקשם לקרוא,ללמוד ולשאול שאלות.
אנוכי נוהג לכתוב מאמרים קצרים במגוון נושאים בחינוך , במנהיגות וביהדות, לחלקם מדי שיעור לסטודנטים ולבקשם לציין שלוש שאלות על כל מאמר, כדי שהמה יתרגלו חשיבות שאילת שאלות גם על מאמר שהם מסכימים עם כל הכתוב בו.

התרגול של הסטודנטים הלומדים בקורס מנהלים , יטמיע בהם יכולת לימודית זו והם כשיהיו מנהלים יפריחו מתודה זו למוריהם ולתלמידיהם. היינו , התרגול, השינון חשובים מאוד להשגת היעדים ולהטמעתם.
ציפייה לישועה וחלומות יש גם כן לתרגל, ככל שנטמיע בנו,בכל אחד מאתנו, האמונה כי חשוב לחלום, כי ניתן כמעט לכבוש כל חלום הרי נגיע להישגים ולרמות מצוינות ונפלאות.
ככל שכולנו , העם היהודי, נחנך את עצמנו ואת ילדינו לצפות לישועה הרי נאמין בבורא עולם, ביעודו של העם היהודי, בתורת ישראל ובקיום מצוותיה, שהרי אנו כאן בארצנו ,בארץ ישראל, בזכות ההבטחה של הקב"ה לאברהם אבינו "לך אתן את הארץ הזאת".
אף כי ישנם קשיים בדרך, למרות מלחמות ואוייבים, הניצחון בוא יבוא רק אם נחלום, רק אם נצפה לישועה או אז נמצא גם הכלים המתאימים , החכמים והנבונים כדי לכבוש כל יעד בדרך לישועה. כמו כל מנהיג שצריך ללמד את עובדיו לשנן , לחלום ולמצוא כל נתיב כדי שהחלום יוגשם, כך עלינו כולנו לטפח בעצמנו את הציפייה לישועה, אם נאמין נגיע ליעד. תמיד תמיד נזכור כי חובה עלינו למצוא גם את הכלים כדי שהישועה בוא תבוא. הציפייה אינה פתטית , אינה דוממת ועלינו לקום, לעשות ולבצע דרכים באמונתנו זו של "הציפייה לישועה" , כמו שהגשמת כל חלום דורשת פעולה, עשייה , קצב וזמן כדי להגיע ליעד שונה בכל חלום.
יחד עם זאת חשוב כל הזמן ללמוד מאחרים,לקרוא, להבין ולהשכיל מהספרות הענפה היהודית והעולמית, למידה מהסביבה ,מניסיונם של אחרים חשוב וחוסכת זמן רב. למידה של כלים ומיומנויות, אך גם למידה מן ההיסטוריה ומהתנהגותם של האחרים.

הציפייה לישועה והגשמת חלומותינו צריכה להתמקד בנו ,בארצנו ובמולדתנו וכן בתושבי מולדתנו, שהרי ארבע פעמים הייתי בשערי אושוויץ , שם עמדתי על הרמפה שמנגלה ,יימח שמו , בהזזת אצבעו קבע מי למוות ומי לחיים ומי לעבודת פרך והאומות כולן..כולן.. גם בנות הברית לא הטילו פצצה אחת על שערי אושוויץ, לא ניתקו מסילות ברזל שהובילו יהודים מכל ארצות אירופה למחנות ההשמדה. האמריקאים שואלים את עצמם שוב ושוב במוזיאון השואה "מדוע..מדוע לא הפצצנו את אושוויץ".עמדתי על הרמפה בחליפה ובעניבה וכולי מלא תקוה חלום וציפיה, הוא מנגלה לא זכה להשמידנו...יש לנו ילדים נהדרים ודור נפלא לומד תורה ומאמין ...וכולנו כל הזמן מצפים לישועה עוד ועוד...

הציפייה לישועה, הגשמת חלומות העם היהודי צריכות להיות נחלתנו ונחלת כל העם , של כל אחד מאתנו. ההצלחה תלוייה בגיבוש העם באחדות, אך בעיקר בהתנהגותו האיכותית של כל אחד , בייחודיותו של כל פרט , הציפייה לישועה אינה מיועדת "רק " לעם כולו.
שהרי אנו נשאל בשמיים, כל אחד מאתנו בהגיעו למרומים "הציפית לישועה?" -כיחיד,אתה האדם הבודד-האם במהלך חייך ציפית לישועה? האם הייתה בך אמונה בישועה, בניצחון , בהצלחה? האם השתמשת בכלים כדי לנסות ולהגיע לישועה במעשיך?

"הציפייה לישועה" צריכה להנחות אותנו בכל הליכותינו, בהתנהגותנו ובכל החלומות הפוקדים כל אחד מאתנו. וככל שנטמיע בנו את "הציפייה לישועה" ואת "חשיבות החלומות" או אז נמשיך להעפיל כולנו יותר ויותר גבוה לראש כל פסגה ויש האומרים , שמי שמסוגל לחלום יכול גם לבצע.

- תואר ראשון ושני במדעי הטבע-ביולוגיה

- תואר שלישי בחינוך במנהיגות

משרות במשרד החינוך:
- 3 שנים מפקח על מדעי הטבע
- 12 שנים מפקח כולל
- 10 שנים מפקח מחוזי

בכל תחום פיתח מנהלים כמנהיגים, אשר הגיעו להישגים הטובים בארץ באזורם

ב6 שנים האחרונות מרכז את הקורס המכשיר מנהלים בבר אילן, וכמובן מלמד חינוך ומנהיגות באוניברסיטה ובעוד 3 מכללות.
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב