עולם של שינויים או תרבות של שינויים
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

עולם של שינויים או תרבות של שינויים 

מאת    [ 26/03/2009 ]
מילים במאמר: 793   [ נצפה 2503 פעמים ]

 
 
עולמנו עולם דינמי, מצוי בתנועה כל הזמן, תנועה בחשיבה, בעשייה, בתכנון, בקביעת יעדים ללא הרף ובקבלת תפוקות משתנות כל הזמן. הספרות גדושה בחשיבות השינוי המביא להצלחה, היינו, הדרכים, הכלים, השיטות, המתודות והיעדים שהובילו אותנו להצלחות בעבר שלא מתאימות לעתיד.
עומד תלמיד המפגין בפנינו עוצמה מדהימה בתחום המחשב, שאנו צוותי הפיקוח, אף לשאול שאלות לא ידענו. אחריו מראה יכולתו הנפלאה תלמיד הצעיר ממנו בשנה והוא מראה נפלאותיו ברמה העולה על קודמו.
מתנצל הבוגר, מפרגן לחברו הצעיר ממנו בשנה ואומר: נו, זו לא חכמה, "הוא מדור אחר", שנה יותר בתחום הוירטואלי כבר שייך לדור אחר.
כיצד יוצרים אווירה של שינוי מתמיד? כיצד מחדשים כל הזמן? האם יש כלים שעלינו ללמוד כדי להתחבר לעולם מותנה זה? האפשר ללמוד את הדרכים הנכונות כדי לא לשקוט על השמרים לרגע? להמשיך להוביל, להיות טובים, להצטיין, להצליח.
לדעתי, אפשר, יש דרכים וחייבים להתמודד עם עולם משתנה זה.
להלן כמה רעיונות שיובילו אותנו לכבוש חשיבה של תהליכי שינוי:
1. קביעת חזון ושיתופיות הצוות
כוחו האמיתי של החזון יביא לידי ביטוי ממשי רק כאשר תהיה לרוב הצוות המעורבים הבנה משותפת לגבי היעדים וכיוונם.
תחושת השותפות תחדיר מוטיבציה והשראה כדי לחולל פעולות שינוי. ככל שמעורבות האנשים תגדל - תקטן ההתנגדות לשינוי ויגבר הרצון לעשייה.
הצוות צריך להבין את מטרת השינוי, ייעודיו ותהליכיו.

2. מנהיג מול מנהל
רק מנהיג בעל יכולת יכול להוביל שינויים תכופים. מנהל טוב לא יוכל להתמודד. מנהיגות משפיעה, מקרינה, בעלת תכונות מנהיגותיות, כמו דוגמה אישית, אומץ, נחרצות, שקדנות, התמדה, כריזמה, תבונה, הומור, אנושיות, אינטלקטואלית, השתלמות מתמדת, אסטרטגיות להשגת השינויים, מדרבן אנשים, מספק צרכים אישיים ואנושיים, נותן ללמוד להיות מנהיג מצליח.3.השתלמות עקבית
הצוות צריך כל הזמן להשתלם, לקרוא, ללמוד ולהשכיל. ניתן לחלק כמובן למידה דיפרנציאלית של חברי הצוות ובלבד שכולם יוסיפו דעת - כל הזמן.

4. תהליכים - בשינוי
אין קפיצות דרך בתהליכי שינוי, קיצורי דרך אינם מהותיים וגורמים מדי פעם לנזקים. צריך להגדיר במשותף כאמור, את היעדים, אך לבנות כדבעי את התהליך. השלבים לביצוע, המשימה, לכיבוש היעדים דורשים תהליכים מוטמעים היטב - כדי שההצלחה תקרום עור וגידים.
גיבושו של חזון לשינוי מחייב את כולם להקדיש זמן לאיסוף מידע, לעיכולו, לבחינת חלופות ולקבלת החלטות.

5. כלי בקרה והערכה
חשוב לאמץ כלי בקרה ותכנית הערכה כבר בשלבי התכנון. ככל שמערכת הבדיקה נעשית איכותית היא תהיה יעילה יותר. התפוקות צריכות להיבדק בסוף העשייה, אך גם ואולי בעיקר בשלבי התהליך, כדי שההר לא יוליד עכבר.

6. פתיחות ואוזן קשבת
חשוב להיות פתוח לבצע מקצה שיפורים, כאשר תמיד יש יותר מדרך אחת להצליח בשינוי. יש להטות אוזן קשבת, להקשיב לכל אדם, לכל רעיון של כל עובד. התבונה קיימת בכול - ככל שנטפח מערכת הקשבה יעילה, ככל שהאדם יודע שרעיון הצץ במוחו יישמע, בתהליכי שינוי אמיתיים יש להדגיש את עקרון ההקשבה לכל אחד. לעתים יש לעודד הקשבה פעילה. יוזמי שינויים צריכים לעודד תקשורת ותזרים מידע דו-סיטרית.

7. שאילת שאלות
מדען טוב נחשב כאדם היודע לשאול שאלות. מנהיג אמיתי וחכם בדור זה מעודד שאילת שאלות, מקרין אווירה של שאלות. המנהיג שואל שאלות, יוזם דרך זו אך, ובעיקר, מקשיב הקשבה אקטיבית לתשובותיהם של הנשאלים. אך המנהיג מקשיב קשב רב גם לשאלותיהם של מונהגיו-שותפיו.

8. איתגור ותגמול
ככל שהמנהיג ימצא את הדרכים לאתגר מונהגיו הוא יצליח להפיק מהם יותר הן אינטלקטואלית והן מעשית.
האיתגור יכול להתבצע במגוון דרכים, מתגמול כספי על כל רעיון חדשני ועד מילה טובה, חיוך, מכתב נאות, שליחת זר פרחים לבית העובד.
האצלת סמכויות ואחריות
אדם מרגיש אחריות לעשייתו כאשר הוא מקבל על עצמו סמכויות. האחריות הינה מילת המפתח להצלחה. ככל שנשכיל ליצור בתרבות של שינויים קבלת אחריות, נשיאה בעול על כתפנו, כן נצליח להעמיק את החשיבה והעשייה של כל אחד מהצוות. הצלחת עמלם של צוות בגיבוש עמדות חזון ותהליכים תלוי בסופו של דבר באדם הבודד, ביחיד מתוך הקבוצה. כל צוות צריך ליצור בו תרבות של הקשבה, אכפתיות, הבנה הדדית, אהבת אדם, עזרה לזולת, גמילות חסד, התחשבות באחר.
כל פרט לוקח על עצמו אחריות אישית וצוותית. כך מתגברים על כל מכשול בדרך להשגת משמעות עצמית גבוהה מטפחת חשיבה יצירתית, משלבת בחיים שינויים מתאימים במקום להילחם בהם.

לסיכום
יש חדווה בשינוי, לא תיתכן צמיחה ללא שינוי. ללא שינוי אין שיפור ואין התקדמות.
כמו שהיער משתנה כל הזמן, עליו נושרים, גוזלים בוקעים מן הביצים ונהפכים לציפורים, העונות מתחלפות, הפרפרים אינם אלא זוחלים שהשתנו - השינוי הוא דרכו של עולם.
השינוי הוא ידידה הטוב ביותר של האנושות. צריך להתקדם כל הזמן מלמידה לעשייה, ממשאלה למימוש.
צריך לראות בכל גל של שינוי - הזדמנות פז ללמוד, לגדול ולהצליח.
חשוב לפתח ציפיות, המה יוצרות את המציאות.
ההצלחה לעתים קרובות היא נבואה המגשימה את עצמה, למחשבות יש כוח, החשיבה מובילה אותך לנתיבים יעילים וטובים. מידת ההצלחה נקבעת על סמך הפעילויות והיוזמות שנבחרו להתמקד בהם בסוגי האנשים החושבים המקיפים אותך, באיזה ספרים קראת, מהי ההתפתחות האינטלקטואלית המתמדת ובאילו שכלולי כישורים בחרת, לאילו מחשבות הרשית להיכנס לתודעתך. מהו כוח הבחירה שלך, מהי האווירה שהנך יוצר כדי לגרום לשינוי תמידי, שהרי מי שלומד יותר הוא המנצח. השינוי מביא לאושר, השינוי גורם מדרבן להתקדמות הוא הכרחי להתקדמותנו. השינוי הוא ידידה הטוב ביותר של האנושות.

- תואר ראשון ושני במדעי הטבע-ביולוגיה

- תואר שלישי בחינוך במנהיגות

משרות במשרד החינוך:
- 3 שנים מפקח על מדעי הטבע
- 12 שנים מפקח כולל
- 10 שנים מפקח מחוזי

בכל תחום פיתח מנהלים כמנהיגים, אשר הגיעו להישגים הטובים בארץ באזורם

ב6 שנים האחרונות מרכז את הקורס המכשיר מנהלים בבר אילן, וכמובן מלמד חינוך ומנהיגות באוניברסיטה ובעוד 3 מכללות.
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב