דחיית טענת התיישנות מצד חברת ביטוח בעניין תביעה של נפגע תאונת דרכים
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

דחיית טענת התיישנות מצד חברת ביטוח בעניין תביעה של נפגע תאונת דרכים 

מילים במאמר: 363   [ נצפה 1557 פעמים ]

 
 


ת"א 5977/05, נורית בייט נ' החברה לביטוח ישיר בע"מ ואח'

כב' השופט א' דראל


17.03.2009

העובדות:
1. התובעת נפגעה בתאונת דרכים שאירעה ביום 24.10.1999. התביעה הוגשה לאחר חלוף 5 שנים ושבעה וחצי חודשים ביום 6.6.05. ביום 6.11.05 הוגשה על ידי התובעת 'בקשה מוסכמת להקפאת הליכים'. ביום 24.1.08 הוגשה על ידי התובעת בקשה לחידוש התובענה ולתיקון כתב התביעה. ביום 25.3.08 הוגש כתב ההגנה ובו העלו הנתבעות את טענת ההתיישנות וביקשו לדחות ו/או למחוק את התביעה על הסף.

החלטה:
2. דומה כי מבחינת לוחות הזמנים - התובענה התיישנה: בין מועד אירוע התאונה - 24.10.99 למועד הגשת התביעה - 6.6.05 - חלפו 5 שנים, שבעה חודשים ו- 12 ימים. עוד עולה כי מהמועד שבו הופסקה התובענה - 6.11.05 ועד המועד שבו חודשה - 24.1.08 - חלפו שנתיים, חודשיים ו - 17 ימים. כפי שנקבע, במהלך הדברים הרגיל התקופה שבמהלכה תובענה מופסקת אינה נמנית במסגרת מרוץ ההתיישנות. מכאן, אלא אם ניתן להצביע על טעמים המאריכים את תקופת ההתיישנות או המצביעים על כך כי אין למנות במסגרת התקופה משך זמן כזה או אחר, יש לצאת מנקודת הנחה כי התביעה התיישנה.
3. יש לקבל את עמדת התובעת לפיה ההסכמה על 'הקפאת ההליכים' עד לקביעת המוסד לביטוח לאומי או לצורך קביעה זו כוללת גם הסכמה לכך שמרוץ ההתיישנות ייעצר למרות הפסקת התובענה. יש לפרש את הסכמת הצדדים על הקפאת ההליכים ככזו הכוללת גם את עצירת מרוץ ההתיישנות. מסקנה זו נובעת מכללי הפרשנות בדיני החוזים. אף שהצדדים לא נתנו את דעתם בעת כריתת החוזה לשאלת ההתיישנות ולשון החוזה שותקת בעניין זה דומה כי התחקות אחר אומד דעתם של הצדדים כפי שהיא משתמעת מתוך החוזה ומתוך הנסיבות: התכלית הסובייקטיבית של החוזה כפי שהיא עולה מלשון החוזה, השיקולים שהביאו לכריתתו והגיונו הפנימי של החוזה, מחייבת את המסקנה כי אין למנות את תקופת ההתיישנות במהלך ההקפאה עד לסיום ההליכים במל"ל.
4. במקרה זה קבלת עמדת הנתבעות אינה עומדת במבחן זה של הגינות ותום לב. הנתבעות מפצירות בתובעת לפנות למוסד לביטוח לאומי ולמצות את ההליכים שם. למרות הסכמתן המפורשת להקפאת התביעה ולהמתנה עד למיצוי הזכויות כלפי המוסד לביטוח לאומי הן מעלות את טענת ההתיישנות. להתנהגות שכזו קשה לייחס תום לב והגינות.
5. הפרשנות הרואה בקביעה הסופית של המל"ל, לאחר שנדונה ונבחנה האפשרות להחיל את תקנה 15- היא הקביעה שעד אליה הסכימו הצדדים להמתין.את פסק הדין המלא תוכלו למצוא בתקדין, המאגר המשפטי הטוב ביותר בישראל, הכולל במנוי אחד מעל ל-500,000 מסמכי פסיקה וחקיקה וכחצי מיליון כתבות עיתון גלובס !!!
http://www.takdin.co.il
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב