דרך קצרה היא לעיתים ארוכה
דף הבית  >> 
 >> 
הרשם  |  התחבר
מאמרים

דרך קצרה היא לעיתים ארוכה 

מאת    [ 22/03/2009 ]
מילים במאמר: 1107   [ נצפה 1963 פעמים ]

 
 

דרך קצרה היא לעיתים ארוכה

בספר שמות פרשת בשלח- נאמר " ולא נחם אלוקים דרך ארץ פלישתים כי קרוב הוא"

כתוב במדרש מכילתא- אם אני מכניס את ישראל עכשיו,

מים הם מחזיקים אדם בשדהו ואדם בכרמו והרי הם בטלים מן התורה, אלא הרי אנו מקיפין ארבעים שנה במדבר , כדי שיהיו אוכלים ושותים מי באר והתורה נכללת בגופן.

היציאה מעבדות לחרות הפיכתם של בני ישראל שהיו שקועים רק בתחומים גשמיים , שעסקו כל הזמן בעמלם הקשה- כעבדים. הפיכתם לבני חורין, היא משימה מאוד קשה , מנטאלית ורוחנית , המעבר קשה ודורש מאמץ אינטלקטואלי ומיומנויות רגשיות ושכליות שונות לגמרי מהאדם שהוא עבד לאדוניו.

כל תהליך בחיינו דורש זמן , אין קיצורי דרך בהטמעת רעיון או תפיסת עולם , חייבים אנו לעבור תהליכי חשיבה אחרים שונים ומגוונים הקובעים אחרת את עשייתנו.

שהרי כל מעשינו תלויים בחכמתנו ובשכלנו.

חכמים שואלים- הכיצד נאמר במדרש שהמן ומי הבאר גרמו ללמוד התורה והפנמתה? מציין הרב יעקב אריאל בספרו מאהלי תורה. שהיה צורך לאזן את גישתו של העם על הטיה לכיוון הנגדי ממש . הם שהיו רגילים לחיים מיטריאליים - גשמיים היו זקוקים להרגשת עוצמתה של הרוח , המן שירד מן השמיים נתן תחושה של רוחניות . תלות ישירה בבורא עולם ע"י מזון מן השמיים שאינו גדל באמצעות מתווכים ארציים.

הרמת מעמדו של עם ישראל מ"עם הארץ" למעמד של "עם הספר" צריך להשקיע בזה זמן וחשיבה, הבעיה איננה רק מציאת הזמן לעסוק בתורה ,שהאדם לא מוצא סיפוק רק במילוי צרכיו הגופניים בלבד. עתה ביציאתם ממצרים עליהם לגלות את המאור בנשמתם , על ידי הזנת הגוף לא רק באוכל גשמי אלא גם ובעיקר במזון רוחני, התיאבון הרוחני יגבר רק ממילוי של תורה.

צריך אדם לחוש צמא ורעב כדי לשתות ולאכול, כך צריך להביא את האדם לרצות ללמוד תורה . כאשר קיים רצון עז והמון מוטיבציה ללמוד, הרי איכות הלמידה והפנמתה פנימה לתוכנו נעשית ביתר אהבה ובעצמה רבה. התורה גורמת לרוויה ולשובע רוחני.

צריכים המורים וההורים ללמוד "מתוכנית הלימודים" , מה"סטודנטים" שמאז יציאת מצרים תקפים עד היום , נוח לאדם לעיתים להתמקד בפן הרוחני, וללא אחריות אך חייבים אנו מורים והורים להכין תשתית בריאה שתקרב את ילדנו לתורה ולמעשים טובים, להתמקד בלימוד, ברכישת ידע ומיומנויות למידה, שתפתח את המוח- השכל

חייבים לזכור שלעיתים קל יותר ונוח מאוד להתבטל לצפות בטלוויזיה ולהיות צמוד למשחקי מחשב, חובה עלינו לגרות לביצוע - כדי לעודד למידה לרכוש תורה ומצוות, הרצון ללמוד לרוב לא מגיע בעצמו, הרכישה , ההתמדה, השקידה, והרצון להוסיף תורה ודעת ידע וחכמה, דורשים התעלות נפשית, רצון פנימי עז כדי להחליף את הקל והפשוט לחכמה רוחנית גבוה.

 

 

מאז יציאת מצרים, מאז קבלת התורה, ויציקתה בתוך עם ישראל פנימה הפכנו להיות העם היהודי החכם מכולם, לנו יש 20 % פרסי נובל ולעמנו ארון ספרים יהודי שאין לא אח ורע באף אומה בעולם.

החכמה נובעת בעיקרה מחינוך יהודי שהיה קיים בכל בית בארצות הגולה המגוונות בכל עיר ועיירה קיימו תורה ומצוות , מתוך לימוד תורה. ספרו של ערן כץ " סוד המוח היהודי" מנתח בדרך מבריקה הכיצד הפכנו מאז יציאת מצרים לעם החכם בעולם, יש ויש כלים להפעיל טוב יותר את המוח בלימוד מתוך שמחה וחדווה.

חייב כל מורה והורה לשאול עצמו מדי יום מה עשיתי למען החדרת תורה והאדרתה, מה היו הפעולות הנוספות בה השתמשתי כדי להוסיף חכמה ודעת, באלו אמצעיים פעלתי ביום זה כדי להסיט במשהו את החיים הגשמיים ולהפוך אותם יותר ויותר רוחניים.

עמלו של האדם בכל מקצוע ובכל תחום יהא איכותי יותר , מעמיק מאוד ויצירתי אם תשולב בו החכמה הרוחניות התבונה .

תהליכי השינוי שכ"כ מיושמים בדורנו קיימים רק במקומות בהם משלבים עומק רוחני, חכמה , וחשיבה בכל עשייה.

בוודאי שיש להשקיע מאמץ רב כדי למצוא הנתיבים הנכונים כדי להגיע לראש ההר.

כיבוש הפסגה מביא לרווחה עושר ושמחה, יש לעודד כל מאמץ שהושקע כדי לכבוש את ההר לאחר תחושת השמחה יש להגביר את הביטחון העצמי והדימוי העצמי, ולהמשיך ולכבוש עוד ועוד יעדים, למצוא דרכים נוספות מגוונות ומרתקות כדי לטפס להפעיל כוח פיזי, ורוחני ולהגיע לפסגה נוספת.

כיבוש יעדים מתוכננים יעשה רק אם קיימת בנו חכמה שאנו רוחשים. אל לנו למהר ולדלג על שלבי ביניים ,התהליך גם הוא חשוב כדי שההגעה לפסגה תהיה מושלמת היה צריך -ארבעים שנה במדבר כדי לבנות עם חדש איכותי ומצוין כמו שהם הרגישו- תחושה יציבה ישירה בין העם לה' במדבר, חייבים אנו יושבי הארץ לחוש מאדמתה של א"י

כמה קשה להגיע לאכילת לחם איזו טרחה יש לבצע כדי לזרוע לעבד אדמה לחרוש לגדל לדשן להשקות ולקצור בשמחה וברינה כאשר הכול נעשה מתוך אמונה בבורא עולם או אז כאשר מברכים ברוך אתה ה'... הרי העמל הפיזי המחובר לאמונה הרוחנית משיגה היעדים ביתר קלות.

האדם משול לעץ, האדם כעץ השדה תכנותיו דומות לעץ כאשר האדם ניזון מן הקרקע הרי גדילתו תרקיע שחקים ואיכות הפרות תהא מצוינת כאשר ינתקו את השורשים מהקרקע ימות העץ את יהא גבוה ואיתו.

כך האדם, כל עוד הוא מחובר לקרקע לתורה לרוחניות הרי צמיחתו תגיע לשמים, הוא ימצא כל יכולת ויוציא מהכוח אל הפועל כל כישרונותיו הגנוזים בו כאשר אין לאדם יניקה רוחנית, הרי אישיותו מתייבשת ומתנוונת הוא הופך לצמח. החי בגופו בלבד ללא אישיות.

הכל ...הכל ...צריך להיות בשלבים, לאט ובכיוון הנכון- אין אפשרות לדלג על שלבי ביניים.

 

המהר"ל מפראג אומר- שמזונו של הצמח מגיע מהשורשים עקירת השורשים תמית את הצמח.

מזונו הרוחני של האדם מגיע מלמעלה מהמוח , המזון הזה מזין את שאר האיבריים שבגופנו האדם עץ השדה אך הוא גדל הפוך העץ גדל מהארץ לשמיים והאדם גדל מהשמיים לקרקע אם כי בא"י את הקרקע מזינה גם רוח האדם דרך קיום המצוות התלויות בארץ, היינו, בארצנו אישיות האדם יונקת מהארץ והן מהשמיים, כך מפרים את הגוף והנפש.

יציאתם של בנ"י ממצרים לוותה בקריעת ים סוף ובשירת הים, בה נאמר נמוגו כל יושבי כנען הפחד לא רק פיזי אלא גם רוחני- פחד מבורא עולם ומתורת ישראל השילוב הנפלא של עם ישראל ארץ ישראל ותורת ישראל הניצחית הוא המאחד והמנצח. צריך להאמין ב--3 המוקדים הללו כדי לעמול ולשלב פיזית רגשית ורוחנית כל עשייתנו מתוך תורה ואמונה.

וכל הזמן נזכור שכל עשייתנו צריכה להיעשות בדרך שאינה קצרה- צריך להשקיע זמן כדי שהאמונה והלמידה יהיו מושרשים עמוק בתוכנו .

40 שנה במדבר כדי להקים עם מאמין בתורתו ובארצו- כך עלינו כל חיינו לעמול כדי לרכוש תורה ודעת עוד ועוד.

בדורנו שלנו נוכל להבחין כי רבים מאוד מאחינו לומדים דף יומי, קובעים עיתים לתורה, למידה גורמת שהאנשים יהיו יותר ויותר חכמים, יותר ובעלי אמונה,

כן אנו מוצאים נשים רבות בדורנו משכילות וחכמות הלומדות יגוון מקצועות- המשלבות תורה ומדע כל הזמן.

המדרשות לנשים פורחות בארצנו ומגבירות בנשותנו תורה אמונה ואהבה.

חובה עלינו הורים ואנשי חינוך לזכור ולהפנים את תפיסת העולם להצלחה,ללמוד וללמוד ולקנות יידע ומיומנויות, יידע וכלים ערכיים חברתיים חינוכיים והתנהגותיים, אך חשוב מאוד לזכור שהכל נקנה לאט אין דרך קצרה...אין קפיצות דרך.לפעמים הדרך הקצרה אף גורמת לנזק.

הבה נלמד כולנו הכלים המצויינים כדי להצליח ולהמשיך להיות הטובים ביותר.

 

 

- תואר ראשון ושני במדעי הטבע-ביולוגיה

- תואר שלישי בחינוך במנהיגות

משרות במשרד החינוך:
- 3 שנים מפקח על מדעי הטבע
- 12 שנים מפקח כולל
- 10 שנים מפקח מחוזי

בכל תחום פיתח מנהלים כמנהיגים, אשר הגיעו להישגים הטובים בארץ באזורם

ב6 שנים האחרונות מרכז את הקורס המכשיר מנהלים בבר אילן, וכמובן מלמד חינוך ומנהיגות באוניברסיטה ובעוד 3 מכללות.
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב