שיווק - להשחיז את כנפי הפרפר
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

שיווק - להשחיז את כנפי הפרפר 

מאת    [ 19/03/2009 ]
מילים במאמר: 433   [ נצפה 1826 פעמים ]

 
 
בשנת 1963 נכנס המטאורולוג אדוארד לורנץ (Edward Lorenz) לתחנה שבה עבד והחל לבנות את מודל חיזוי מזג האוויר. בשונה מהפעמים הקודמות שבהם הכניס נתונים מתמטיים הכוללים 6 ספרות לאחר הנקודה, הפעם הוא ביצע זאת עד הספרה השלישית בלבד. כשבדק את המודלים בשני המצבים הוא נדהם, הם היו שונים באופן קיצוני. המונח "אפקט הפרפר" נקבע כנושא נאומו והפך להיות שגור בפינו כמתאר מצב שבו משק כנפיו של הפרפר בברזיל, יכול לגרום בסופו של דבר, סופת טורנדו בטקס, בשפה המקצועית נקבע המונח "תלות רגישה בתנאי התחלה" ועל בסיס זה נבנתה תורת הכאוס.

עסקים הפועלים ללא תכנון מושפעים ממהלכים פשוטים בתחילת דרכם, קשה עד בלתי אפשרי לאמוד את ההשפעה בהמשך הדרך, זהו תהליך המשול לניסיונו של הפסיכולוג להבין את מקור התנהגותו של הפציינט והוא מגיע בחיפושיו עד שנות הילדות הראשונות.

בעלי עסקים רבים מגיבים למצב הנתון במשק בדקה ה-90. קבלת ההחלטות במצב זה לקוי והשיווק הופך לגרוע ומתקיים במצב שבו כושר השיפוט אינו נמצא במיטבו (לחץ זמן קיצוני), בזבוז ניכר של כסף (מו"מ מאולץ) במיקומים הלא מיטביים (מה שנשאר) ובחשיפה מוגבלת (תקופת זמן קצרה).

באמצעות 3 כללי בסיס נוכל לשפר את הפעילות השיווקית לאין ערוך, עסקים גדולים יעבדו ברמת שנה עד חומש (יש "משוגעים" שכאלה גם בישראל), עסקים קטנים ובינוניים יכולים לעבוד ברמה חצי שנתית עד שנתית:

מיפוי שנתי - חלקו את הלוח השנתי לאירועים ידועים ואירועים נקודתיים. האירועים הידועים כוללים חגים, חופשות וימים חשובים הדורשים התייחסות. בדקו למה מהתאריכים המצוינים יש השפעה על התוצאות העסקיות שלכם. האירועים הנקודתיים - אלו אירועים בעלי משמעות שאינם נמצאים על הלוח השנתי של כולם, כגון תערוכה חשובה בארץ או בחו"ל, אירוע תרבותי או עסקי מתוכנן, כניסת פעילות חדשה לתוקף (המוצר יגיע לארץ..), חוק חדש בעל השלכה עסקית שיכנס לתוקפו וכו'...

קביעת תקציב השיווק - ללא קשר לגודלו של העסק התקציב נגזר מסך המכירות הצפוי (עפ"י רוב בין 8%-14%) והוא מופנה לכל פעילות שבה העסק ממתג את עצמו (ביגוד / שילוט / עיצוב מקום קבלת הקהל וכו'...) וכל פעילות חשיפה באחד מאפיקי המדיה. התקציב יחולק בין חודשי השנה ובהתייחסות ישירה לאירועים הידועים והנקודתיים. התקציב אינו אחיד, דהיינו, אינו סכום חודשי קבוע.

א. עובדים על פי מדיניות התקציב בלבד!

ב. חריגה מהתקציב בחודש אחד תגרור גריעה באופן יחסי זהה משאר החודשים (למעט שינוי מדיניות)

תכנון רבעוני - מחליטים על פעולות שיווקיות 3 חודשים מראש!, מגדירים מבצעים ברמה חודשית (בכל רגע נתון בחיי העסק יש מבצע מוגדר בזמן), מעלים על הכתב ומפיצים בקרב העובדים שבוע לפני תחילת כל חודש.
משל ידוע אומר, אם נתנו לך גרזן, הקצו לך חורשה והקציבו לך 5 שעות לגדיעת העצים (ויסלחו לי הירוקים), 4 שעות תשחיז את הגרזן. במחשבה שנייה אם משק כנפיו של הפרפר משפיע בקיצוניות על תהליכים בטווח הארוך, אולי כדאי להשחיז את כנפיו
* דורון בטשי, מנכ"ל שביט הדרכה, מרצה בכיר במקצועות שיווק, מכירות ויזמות עסקית. המאמר לעיל הינו חוות דעת אישית והינו תמצית הדברים.
http://www.shavitcom.co.il לתגובות : doron@shavitcom.co.il
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב