נישואין כהגרלה מוצלחת, לפחות מבחינת דיני המס
דף הבית  >> 
 >> 
הרשם  |  התחבר
מאמרים

נישואין כהגרלה מוצלחת, לפחות מבחינת דיני המס 

מאת    [ 16/03/2009 ]
מילים במאמר: 403   [ נצפה 2202 פעמים ]

 
 
הצעה לקוראים: כדאי לחסוך מאמר זה מפקידי המס. הרעיונות הגלומים בו עלולים לשאת חן בעיניהם....

סעיף 2א לפקודת מס הכנסה מוסיף למקורות החייבים במס גם (בקיצורים קלים) ?השתכרות או רווח שמקורם בהגרלות או בפעילות נושאת פרסים". מוסכמה יסודית בדיני המס היא שאין חשיבות לשאלה באם הפרס ניתן בכסף או בשווה כסף.

עם זאת, בעולמנו הטרוף, מוטרף ואקראי יש פעמים רבות בהן מעשינו מזכים אותנו בפרס או שניתן לראותם כהגרלה מוצלחת. נתחיל בהימור הגדול מכולם: הנישואין ואבקש להציף כמה אפשרויות מעניינות הגלומות בתחום זה:

1.נאמר שבחור צעיר בשם יוסי זכה ונישא לעלמת חמד בשם נגה. והנישואין עולים יפה והזוגיות והאהבה פורחות ומשגשגות ומלבבות. הרי אין חולק שיוסי זכה, ואין חולק שגם אם מבחינה כספית לא נוצרו תוצאות כספיות משמעותיות, הרי שהאושר, הנחת והשמחה לא יסולאו בפז.

כיצד יש לתמחר את אותם "לא יסולאו בפז"? כאשר בעולמנו החומרני אנשים משלמים סכומי עתק עבור אשליה של אושר, מה שוויו של האושר האמיתי? גבוה ביותר. מדוע שלא יבוא פקיד השומה וידרוש מיוסי את חלקו בא(ע)ושר זה?

2.נדמיין לנו גברת חסרת כל, נקרא לה שרי, אשר נישאה באושר ובעושר עם אדון אמיד, הבה נקרא לו עופר. כאן כבר יש סכומי כסף הניתנים למדידה, הלא כן? ואם אנו משלבים הן את הלכת השיתוף בין בני הזוג והן את המאבק הבלתי מתפשר לחישוב נפרד על רווחיו והפסדיו של כל אחד, עולה כי הגברת שרי זכתה ועל זכיה זו עליה לשלם מס.

אמנם, עופר מיודענו הפסיד את זכיתה של שרי, והפסד זה אינו מעסק או משלח יד ולכן ישנה בעיה בקיזוזו. בנוסף, כמוזכר לעיל, עופר הרוויח אושר בכך שהצליח והגריל את הגברת הכה חמודה (נראה מי יעז להכחיש זאת כאשר המדובר באשתו). כך שיוצא ששוב הוא יידרש לשלם מס...

3.ומה אם חס וחלילה, הנישואין לא צולחים ועולים על שרטון (תופעה נפוצה בימים אלו המבטיחה את רמת החיים ותשלומי המס הגבוהים של עורכי הדין לגירושין)? הצד שיצא עם רכוש מהנישואין, האם לא ניתן לאמר שזכה בפרס והוא חייב בגינם במס?

ואם בהקשר זה, עולה השאלה של מקור ההכנסה ורמת המיסוי: מה אם המדובר במתגרש מספר פעמים? או עדיף, מה עם מתגרשת סדרתית (לפרטים, נא לפנות אל זא זא גבור)? יכול פקיד השומה לראות בנכסים עמם היא יוצאת מהנישואין השונים (9 עד היום, כן ירבו) הכנסה ממשלח יד (או משלח חלק אחר בגוף) ואז: מס רגיל לפי שיעורי המס השולי.

לסיכום: מתברר שבסעיף קטן ותמים מסתתרים כמה דברים שלדעתנו, גם המחוקקים החכמים שלנו לא חשבו עליהם עד תומם.

הערת המחבר: מאמר זה מוקדש לנגה, אשתי, ומתבסס על עבודת הדוקטורט שהוגשה ל-Unessn University
יוסי נתנזון הוא השותף מנהל במשרד משה נתנזון ושות'. אשמח לקבל הערות והארות על המאמר או בכל נושא אחר לכתובת: articles@natanson.co.il
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב