מצווה גדולה להיות בשמחה תמיד
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

מצווה גדולה להיות בשמחה תמיד 

מאת    [ 16/03/2009 ]
מילים במאמר: 804   [ נצפה 8591 פעמים ]

 
 
בס"ד
"מצווה גדולה להיות בשמחה תמיד"
רבי נחמן מברסלב זצ"ל

ד"ר יחיאל שרמן
מוקדש לרב שמואל שטרן שליט"א
מחסידות ברסלב

מדוע השמחה חשובה ועקרונית כל כך?
יש חשיבות להיות בשמחה תמיד
השמחה צריכה להיות גדולה ואיכותית
והעיקר זו מצווה גדולה לשמוח.
חסידות ברסלב מדגישה מאוד בניית עולמו של האדם, התקדמותו, פעילותו והתחדשותו כל הזמן מתוך שמחה גדולה. אל לו לאדם לשבת לנוח על זרי דפנה, להתבטל ולהתרחק מעולמנו הסובב אותנו. להיפך, על האדם לבנות, ליצור, לגדול, להצמיח כל דבר, לגדלו, לטפחו, להשקיע מאמץ איתן כדי להתקדם במעלה ההר ולטפס על שלבי כל סולם, גם אם המעשה דורש מאמץ והשקעת כוחות, אך הכול חייב להיעשות מתוך שמחה.
השמחה כדברי ברסלב היא רפואה לכל המחלות, מחלות הגוף ומחלות הנפש, בפרנסה, בשלום בית, בחינוך הילדים, בייאוש, במצבי רוח, במצבי חוסר סיפוק מהעמל. השמחה מדגישה את הטוב שבכל מצב, גם אם הטוב מועט, הרי יש להיאחז במשפט החשוב: "מעט מן האור דוחה הרבה מן החושך". גם עם מעט אור אפשר לשמוח והשמחה, תוסיף מוטיבציה להוסיף אור .
השמחה היא הגורם הדומיננטי המשפיע על גופנו להתגבר על עצב, יצר הרע גורם לעצב והשמחה מסלקת את העצב.
מצוות ביקור חולים חשובה מאוד ביהדות, היא לוקחת אחד משישים ממחלתו על ידי הפיכתו את החולה לאדם שמח שהרי הביקור, החברה הנמצאת בקרבתו של החולה גורמת לשמחה.
הביולוגים יודעים לתאר כי אדם שמח הוא אופטימי ומאושר. בגופו של האופטימי זורם הורמון האנדרופין, הוא אינו קיים אצל העצוב והמדוכא. החברה יוצרת לכל אדם שמחה, הבדידות גורמת לתחושת עצב - הפוך משמחה. חייב כל אדם למצוא כל נתיב כדי להיות שמח.
כך עלינו הורים ומורים לחנך ילדינו להיות שמחים תמיד, צריך לדאוג שהילדים כל הזמן, תמיד יצליחו במעשה ידיהם, יצליחו בלימודיהם ובטיפוח השכלתם, שהרי הצלחתם של הילדים בהישגיהם תלויים רק בנו המבוגרים, הורים ומורים. כאשר ילדים חשים הצלחה - "חוויות של הצלחה" נגרמת להם תחושת שמחה היוצרת רצון עז להמשיך להתמודד ולהצליח שוב בכל משימה, חוויות של הצלחה יוצרות שמחה המעודדת את האדם בפנימיותו להמשיך, לאזור כוח לחשוב היטב ומעמיק, להיות יוזם ויצירתי ולמצוא כל נתיב כדי להצליח שוב במשימות החדשות.
תמיד...תמיד הצלחה גוררת הצלחה וכל הצלחה מטפחת שמחה פנימית וחיצונית.
המחלות והבעיות נובעות לרוב בגלל חוסר שמחת חיים, לאדם שיש בו שמחת חיים - חדורה בו התקווה והחיות.
הרבי מברסלב מבהיר לנו כי השמחה המלווה בצחוק, בהומור, בחיוך, בשירה, במחול - כל אלה מוסיפים ומגבירים את השמחה, כפי שדוד המלך רקד, שר ושמח בפני ארון הקודש בעלייתו לירושלים.
מסופר על הרבי מברסלב - כשהיה נופל לעצבות, היה הולך לחתונה בעיר כדי לרקוד ולשמח חתן וכלה, וכך גרם גם לשמחה לעצמו. צריך אדם כל הזמן למצוא כלים, דרכים ומתודות כדי להיות שמח כל הזמן, כך צריכים הורים ומורים לדאוג שכל עשייתם ולימודיהם של הילדים ייעשו מתוך שמחה.
חובה עלינו לחנך ילדינו להיות בשמחה כל הזמן. ראוי שכל אחד יקום מדי בוקר ויאמר לעצמו "אני רוצה להיות שמח". אדם צריך למצוא כל נתיב כדי לשמוח - כדי למנוע עצבות. השמחה מפעילה טוב יותר את תאי המוח לבניה ויצירתיות. צריך לחנך עצמנו להיות שמחים, גם אם לעיתים קיימים "נפילות". בתקופות קשות השמחה תשכיל להפוך הקערה על פיה כד להגיע לזמנים טובים ומצליחים.
הלמידה, הפעלת המוח הנעשית מתוך שמחה - היא יותר יעילה ומשמעותית, כאשר אנו לומדים דף יומי מדי בוקר - הרי הקליטה, הלמידה, ההעמקה הרבה יתר טובה ואיכותית כאשר הסביבה החברתית מועילה, שמחה ומאושרת. חיי חברה הופכים כל יחיד למאושר ולשמח. אנו יודעים שמתח רב - גורם לעצב, חשוב שכולנו מבוגרים וילדים נברח ממתח מיותר, השמחה קיימת יותר כאשר קיים שקט נפשי.
חובה עלינו להחדיר בתוכנו אמונה להתחזק בביטחון עצמי ולחוש שהכול בא לטובה. חשוב להדגיש ולהאמין שניתן להתקדם, ללמוד היטב, לקלוט כל חומר קשה, להבין ולהשכיל ככל שהאדם נתון בשמחה. הציפייה לישועה בכל תחום תגביר את האמונה לישועה אם הציפייה תהא מתוך שמחה.
ברור לנו כהורים וכמורים כי ככל שהלמידה גם הקשה ביותר תעשה מתוך שמחה וגיל הרי הקליטה תהא יותר טובה.
מותר וחשוב לגוון דרכי הוראה במשחק, בדרמה, בציור, באומנות וכמובן במוסיקה, בשירה ובמחול, כל אלה יגבירו את השמחה והלמידה תהא איכותית וקליטה.
תפילה, לימוד ואמונה בבורא עולם ייעשו ביתר עוצמה אם הם ישולבו בשמחה, לימוד תורה וקיום מצוות הנעשים מתוך שמחה וגיל מוטמעים ביתר שאת בגופנו כפי שמציינת חסידות ברסלב - יותר קרוב מלב שבור ליפול לעצבות מאשר לשמחה, לכן עלינו להשתדל להיות בשמחה תמיד.
אני יודעים ש"אין קיצורי דרך בחינוך" וכך בכל תחום, לכן אם נשמור על תפיסת עולם זו נמנע מאתנו כישלונות הגורמים לעצב, למידה מתוך תהליך - מפנים היטב הלמידה ואז האדם שמח. עשייה מתוך סיפוק עצמי גורמת לשמחה רבה.
התלמוד מבהיר לנו כי אנשים שמשמחים אחרים יש להם זכות גדולה. לא בכדי לאחרונה דואגים ל"פרופסורים ליצנים" בבתי חולים לילדים כדי להחדיר כל תרופה מתוך שמחה - הילד מבריא ביתר עוצמה ומהירות.
חסידות ברסלב המשלב בכל חייה ברינה, שירה וצהלה בריקוד ובמחול מבהירה לנו מתודה זו המביאה לשמחה כל הזמן.
הרב שטרן שעל ידי השמחה תצא מכל הבעיות והצרות ויתקיים בך "ושמחת עולם על ראשם"אדם שמח ומאושר - פניו קורנות ומאושרות, כפי שמצוין במקורותינו - "כי בשמחה תצאו" מבהיר
- תואר ראשון ושני במדעי הטבע-ביולוגיה

- תואר שלישי בחינוך במנהיגות

משרות במשרד החינוך:
- 3 שנים מפקח על מדעי הטבע
- 12 שנים מפקח כולל
- 10 שנים מפקח מחוזי

בכל תחום פיתח מנהלים כמנהיגים, אשר הגיעו להישגים הטובים בארץ באזורם

ב6 שנים האחרונות מרכז את הקורס המכשיר מנהלים בבר אילן, וכמובן מלמד חינוך ומנהיגות באוניברסיטה ובעוד 3 מכללות.
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב