מילון התיאטרון
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

מילון התיאטרון 

מאת    [ 02/05/2006 ]
מילים במאמר: 1044   [ נצפה 5707 פעמים ]

 
 
אודישן - בחינות למועמדים להיות שחקניםמבצעים במופע המתוכנן. לרוב, על הנבחנים להכין עצמאית קטע דרמטי או מוסיקלי, שעל-פיו הבמאי אמור להתרשם מכישרונם והתאמתם להפקה.

אנסמבל - להקת שחקנים בתיאטרון. חלק מהתיאטראות מבוססים על קבוצת שחקנים קבועה, הצמודה לאותו התיאטרון במשך מספר שנים. לרוב צמוד אליה גם במאי קבוע, המעלה איתה הצגות בעלות סגנון ואופי מסויימים. לרוב, קיומו של אנסמבל הוא סימן לתיאטרון איכותי יותר ומסחרי פחות. האנסמבלים התיאטרליים הבולטים בישראל הם תיאטרון גשר ותיאטרון החאן.

אולם - המקום הפיסי שבו מוצגת הצגת התיאטרון או מפלס תחתון של מקומות הישיבה, הקרוב יותר אל הבמה ולפיכך גם יקר יותר.

אקוסטיקה - איכות השמיעה במקום מסויים, האופן שבו מבנהו של החלל משפיע על העברת גלי הקול בו. כשבוחרים חלל להופעה, מוודעים שהוא מאפשר "אקוסטיקה טובה".


ב

בידור - שם כללי לתחום בתרבות, שמטרתו היא שעשוע, "העברת זמן" והסבת הנאה. לרוב עומד בניגוד ל"אמנות", אף-על-פי שלרוב האמנות יכולה לבדר ובידור יכול להיות "אמנותי".

במאי - האיש שאחראי לצד האמנותי של ההפקה. עבודתו מתמקדת לקביעת הסגנון והמראה של ההפקה ובניית המיזאנסצינה יחד עם השחקנים.

במה - המשטח שעליו מתקיימת הצגת המחזה, לרוב עשוי מעץ. ככלל הבמה מוצבת פרונטלית לצופים בגובה העיניים, אולם בחלק מהמקרים הצופים מקיפים את הבמה ממספר כיוונים או שהיא ניצבת לרגליהם.


ג

ג'לטין - פלסטיק דק בצבעים שונים, המתלבש על הפנס וצובע את האור.


ד

דיאלוג - הטקסט המדובר של המחזה, שיחה בין שתי דמויות או יותר.

דימר - מכשיר לשליטה על הגברה והנמכה של עוצמת התאורה על הבמה.

דיקציה - אופן הגשת הטקסט על-ידי השחקן. דיקציה טובה מאפשרת לכל מילה נאמרת להשמע בבירור.ה

הפסקה - במופעים הנמשכים מעל שעה וחצי נהוג להקצות הפסקה של כ-20 דקות להתרעננות הקהל והשחקנים. לרוב תינתן ההפסקה בין המערכות של המחזה ותנוצל לצורך החלפת תפאורה ואו איפור.

הצגות הרצה - הצגות הקודמות לפרמיירה, שבמהלכן עוברים השחקנים "השתפשפות" בתפקיד, בעוד שהבמאי יכול לבצע שינויים אחרונים בהצגה.


ח

חזרה גנרלית - החזרה האחרונה לפני העלאת ההצגה בפני קהל משלם. לרוב החזרה הגנרלית מתנהלת כהצגה רגילה מול קהל אוהד (לדוגמא משפחות היוצרים).

חזרות - תקופת ההכנה להעלאת הצגה חדשה בתיאטרון. ברוב התיאטראות, מדובר על כשלושה חודשים. במהלך התקופה הזאת מתכנסים הבמאי והשחקנים לקבלת החלטות קונספטואליות, העמדת מיזאנסצינה וחזרות טקסט. בשלבים שונים בתהליך החזרות, מצטרפים אליו גם מעצבי התפאורה והתלבושות, מעצב התאורה והמלחין, המקבלים החלטות בנוגע למחלקותיהם ע"פ המתרחש בחזרות.


ט

טייפ-קאסט - ליהוק של שחקן מסויים על-פי ה"טיפוס" של הדמות, כלומר על-פי הדמיון של הדמות הנוכחית לדמויות שגילם בעבר.

טילט - הנעת הפנס בציר האנכי: למעלה או למטה.

טראגדיה - ז'אנר בסיסי בתיאטרון, המתאפיין בסגנון כבד, פייטני ומיוסר וסוף רע, לרוב מוות של הדמות הראשית.


י

יומית - הצגה שלא נערכת בערב, אלא בבוקר או אחרי צהריים. לרוב מיועדות היומיות לילדים וקשישים.

יציע - מפלס עליון של מושבי הצופים בתיאטרון, שמחירי הכרטיסים אליו זולים בכחצי מחיר. בשביל חובב תיאטרון אדוק ישיבה ביציע היא עונש מר, היות והיא מונעת את תחושת האינטימיות עם המתרחש על הבמה. כמו כן, לרוב גם לא רואים ולא שומעים מספיק טוב.


ל

ליהוק - מהשלבים החשובים של קדם-הפקה; בחירה מתוך להקת השחקנים של התיאטרון ובחינה של שחקני חוץ פוטנציאליים להפקה לפי פרמטרים מוגדרים. בסיום התהליך נקבע צוות השחקנים להצגה, "הקאסט".


מ

מונולוג - טקסט מדובר במחזה, המבוצע על-ידי שחקן אחד בלבד. שחקנים הנבחנים באודישן מכינים לרוב מונולוג קומי או "דרמטי".

מחזה - בסיס טקסטואלי להצגה המועלית, אשר כולל דיאלוגים ותיאורי התרחשות בסיסיים. בתיאטרון יש משקל רב יותר למחזה מאשר לבימוי ולפיכך המחזאי הוא לרוב היוצר המרכזי של ההצגה.

מיזאנסצינה - אופן סידור התפאורה והשחקנים על הבמה, לרוב בכוונה להשיג אפקט דרמטי כזה או אחר. עיקר עבודתו של הבמאי היא קבלת החלטות לגבי המיזאנסצינה לאורך ההצגה.

מיקסר - מכשיר השולט על האיזון וההשתלבות ההדדית של ערוצי הקול השונים במופע: מיקרופונים, אפקטים מוקלטים מראש וכו'.

מסך תיאטרון - לרוב, וילון גדול ואטום המסתיר את הבמה מעיני הקהל לפני תחילת ההצגה ובין המערכות.

מעצבת תפאורה - מתכנן ובונה הסביבה הפיסית של ההצגה בכפוף לחזון הבמאי.

מעצבת תלבושות - מתכנן ומייצר תלבושות להצגה בכפוף לחזון הבמאי.


נ

ניהול אמנותי - תפקיד מפתח בתיאטרון, בעיקר הרפרטוארי. מנהל האמנותי הוא האחראי לקו האמנותי של כלל הצגות התיאטרון, יועץ על לבמאים השונים וקובע הרפרטואר.


ס

ספוטלייט - פנס הזורק קרן אור חזקה על איזור מסויים על הבמה.


ע

עוזר במאי - תמצית תפקידו של עוזר הבמאי בתיאטרון היא רישום מפורט של החלטות הבימוי ומעקב אחרי ביצוען.

עונה - שנה בתיאטרון, שבמהלכה מתוכננות לעלות הצגות מסויימות. עונה תיאטרלית מתחילה בסתיו ומסתיימת לרוב בקיץ.


פ

פאן (PAN) - הנעת הפנס בציר האנכי: ימינה או שמאלה.

פסטיבל עכו - גדול פסטיבלי התיאטרון בארץ, המממן ומארח מדי שנה שורה ארוכה של הפקות פרינג' בתוך הפנינג גדול של ריחות, צבעים ותיאטרון. פסטיבל עכו הוא מוקד משיכה תיירותי ומקור בלתי נדלה להפקות פרינג' חדשות, הממשיכות לאחר מכן את חייהן בהצגות ברחבי הארץ.

פרופס - או אביזרים; חפצים שנעשה בהם שימוש על הבמה בעת ההצגה, החל מספרים וכלה בפסנתר.

פרינג' - עשייה תיאטרונית, המתרחשת מחוץ לממסד. לרוב מתאפיינות הצגות הפרינג' בבחינה של גבולות השפה התיאטרלית, תכנים פוליטיים רדיקליים ותקציבים נמוכים.

פרמיירה - במשמעות המקורית זוהי הפעם הראשונה שבה ההצגה מוצגת בפני קהל; היום הפרמיירה היא הצגה חגיגית למוזמנים ולמבקרים וקודמת לה שורה ארוכה של הצגות הרצה.ק

קומדיה - ז'אנר בסיסי בתיאטרון, שבמסגרתו מוצגים הארועים בקלילות ובדיחות דעת, לרוב עם סוף טוב.

קיו - המילים או הפעולות האחרונות שנאמרות או מתבצעות על הבמה לפני שהשחקן הספציפי יוצא אל הבמה.


ש

שחקן - מרכזה של הצגת התיאטרון. מבצע הטקסטים של המחזה והוראותיו של הבמאי.


ת

תוכניה - חוברת עם מידע ורקע על ההצגה הספציפית, הנמכרת לרוב בצמוד להצגה כמזכרת לקהל ומהווה מקור הכנסה נוסף לתיאטרון.

תומאס - פנס תיאטרון בסיסי בהספק של 1000 ואט.

תיאטרון - מיוונית "מקום להסתכלות"; אמנות המבוססת על הצגה בימתית בהשתתפות שחקנים, שמקורה בפולחני דת ביוון העתיקה. הז'אנרים הבסיסיים של התיאטרון הם קומדיה וטראגדיה.

תיאטרון מסחרי - סוג זה של תיאטרון נעלם כמעט לגמרי בשנים האחרונות, היות והתיאטראות הרפרטואריים הממסדיים החלו לפלוש אל השטח שלו בהעלאת הצגות קלות לעיכול ומושכות קהל. בשנה האחרונה הענף דווקא חוזר לחיים הודות לקריטריונים חדשים של משרד התרבות. באופן כללי, מדובר בתיאטראות שאינם זוכים לתמיכה ממשלתיתציבורית ומעלים הצגות, האמורות להחזיר את ההשקעה ולאף להביא רווח למפיקים. בקטגוריה הנ"ל נכללים רוב מופעי החנוכה וקומדיות סקס בורגניות, דוגמת "אני פה בכלל אישתי" ושיבוטיה.

תיאטרון רפרטוארי - תיאטרון המציג מבחר הצגות בו-זמנית, הן מהעונה הנוכחית והן מהעונות הקודמות. תיאטראות אלה מופיעים מדי יום הן באולם הבית של התיאטרון והן במקומות שונים ברחבי הארץ. רובם המוחלט של התיאטרונות הרפרטואריים הארץ מסובסדים בסביבות ה- 50 אחוזים מתקציבם על-ידי המדינה.
הכותב הנו עורך התוכן של אינדקס בידור ובמה, פורטל הבידור המוביל בישראל הכולל את כל הגורמים הרלוונטיים בתחום הבידור והבמה בארץ. http://bidur.index.co.il/
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב