ערעור בעניין צו אשפוז על פי חוק טיפול בחולי נפש ושאלת הפורום שידון בשאלת האשפוז
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

ערעור בעניין צו אשפוז על פי חוק טיפול בחולי נפש ושאלת הפורום שידון בשאלת האשפוז 

מילים במאמר: 396   [ נצפה 1450 פעמים ]

 
 
בש"פ 1920/09, פלונית נ' מדינת ישראל

כבוד השופט א' רובינשטיין


06.03.2009

העובדות:
1. העוררת נחקרה בחשד לביצוע רצח. ביום 26.12.08 החליט בית משפט השלום על מעצרה ושליחתה להסתכלות פסיכיאטרית בבית-חולים "אברבנאל". ביום 18.1.09 הוגשה חוות דעת ראשונית בעניינה של העוררת מטעם הפסיכיאטר המחוזי. בחוות דעת זו נקבע כי העוררת אינה נמצאת במצב פסיכוטי, וכשרה היא לעמוד לדין.
2. כנגד העוררת הוגש ביום 18.1.09 כתב אישום המייחס לה עבירת רצח. ביום 27.1.09 נבדקה העוררת על-ידי פסיכיאטר מטעמה, אשר מצא כי העוררת סובלת מפסיכוזה פרנואידית פעילה ומצויה במצב אבדני. ב-6.2.09 ביצעה העוררת ניסיון התאבדות.
3. ביום 9.2.09 הגיש בא כוח העוררת בקשה לאשפוז העוררת לפי סעיף 16 לחוק טיפול בחולי נפש, הקובע כי בית המשפט רשאי לצוות שהמעצר יהיה בבית חולים ככל שהוא סבור כי העצור חולה ומצבו מצריך אשפוז.

החלטה:
1. בית המשפט קבע, כי יש מקום לדיון שיפוטי מחודש בשאלת אשפוז העוררת. הטעם הוא הניסיונות האבדניים והשאלה אם בית הסוהר מתאים להמשך החזקתה של המבקשת, אם לאו, או שמא יש צורך באשפוז במב"ן או בבית חולים.
2. אשר לשאלת הפורום, אין מחלוקת ממשית בין הצדדים, שסעיף 16 לחוק לטיפול בחולי נפש מאפשר לבית המשפט הדן במעצר לדון באשפוז. שפתי המחוקק ברור מיללו, קרי (סעיף קטן (א)): "ציווה בית משפט על מעצרו של אדם והוא סבור, אם על פי ראיות שהובאו לפניו מטעם העציר או מטעם התובע...ואם על פי ראיות שהובאו לפניו ביזמתו הוא, כי העצור חולה וכי מצבו מצריך אשפוז, רשאי בית המשפט לצוות שהמעצר יהיה בבית חולים שיקבע הפסיכיאטר המחוזי או באגף פסיכיאטרי בבית סוהר". ברי, אם כן, כי בית המשפט העוסק במעצר רשאי לדון בסעיף זה. המילים "ציווה בית משפט על מעצרו של אדם" אף מטעימות במיוחד את "הפה שעצר הוא הפה שאשפז", רוצה לומר, את הזיקה המתקיימת בין דיון המעצר לדיון באשפוז העצור. ככל שמדובר בהליך מעצר נמשך, באה הסוגיה לפני בית המשפט הדן במעצר.
3. האם גם ההרכב הדן בתיק העיקרי רשאי לדון באשפוז במסגרת מעצר? זהו, כמובן, ההרכב שעליו לקבוע, לפי סעיף 15, אם מסוגל הנאשם לעמוד לדין (ס"ק (א)) או מה היה מצבו הנפשי בשעת מעשה העבירה (ס"ק (ב)). לכאורה לשון החוק אינה מונעת מבית המשפט לדון באשפוז במעצר גם בהרכב, שהרי ככלל באותו "בית משפט" עסקינן, ומדברים אנו בבית המשפט כמוסד.
4. המקרה הרגיל הוא ששופט המעצרים ידון בעניין אשפוז במעצר, אך במקרה שבו שיקולי יעילות שיפוטית, בשל דיון מוקדם בתיק העיקרי העוסק ממילא גם בנושא הפסיכיאטרי, מצדיקים לקיים את הדיון בהרכב התיק העיקרי - אין מניעה לכך.


את פסק הדין המלא תוכלו למצוא בתקדין, המאגר המשפטי הטוב ביותר בישראל, הכולל במנוי אחד מעל ל-500,000 מסמכי פסיקה וחקיקה וכחצי מיליון כתבות עיתון גלובס !!!
http://www.takdin.co.il
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב