השקעות לימודים ועבודה בסין לתושבי ישראל - היבטי מס (חלק א)
דף הבית  >> 
 >> 
הרשם  |  התחבר
מאמרים

השקעות לימודים ועבודה בסין לתושבי ישראל - היבטי מס (חלק א) 

מאת    [ 01/05/2006 ]
מילים במאמר: 1226   [ נצפה 4149 פעמים ]

 
 
סין המכונה פעמים רבות בשם "הענק המתעורר" מעוררת עניין רב אצל משקיעים תושבי ישראל. בשנים האחרונות החלו בעלי עסקים גדולים כקטנים אשר הינם תושבי ישראל להעביר חלק ניכר מן הפעילות העסקית שלהם לסין.

סין מהווה קרקע פורייה להשקעות ולפעילות עסקית. אין המדובר רק בכוח העבודה הזול (אשר כמובן מהווה נדבך חשוב בשיקולים העסקיים) ומכאן עלויות ייצור נמוכות. המדובר גם ביתרונות מס שונים. כך לדוגמא סין חתומה על עשרות אמנות מס עם מדינות שונות בעולם (כמעט 70 אמנות מס (לא כולן בתוקף), זאת לצד טיוטות שטרם נחתמו עם מדינות נוספות) בין המדינות עימן חתומה סין על אמנות מס ניתן למנות כמובן את ישראל כמו גם את אוסטריה, אוסטרליה, ארמניה, בחריין, בנגלדש, ברבדוס, בלגיה, ברזיל, ארצות הברית, קפריסין, דנמרק, לאוס, לטביה שוודיה, שוויץ, תאילנד, ספרד, דרום אפריקה ועוד רבות. חלקן של אמנות מס אלו קושר את סין עם מדינות עימן אין לישראל קשרי מסחר והמסחר עימן דרך סין יכול להוות קרקע נוחה למסחר עם מדינות אלו.

בסין כמו גם בישראל כוחם של הוראות אמנות המס גובר על הוראות הדין הפנימי (סעיף 196 לפקודת מס הכנסה) ולכן מקום בו יש למסות את ההכנסה שהופקה בהתאם לדין הפנימי, אך בהתאם להוראות האמנה זכאית הכנסה זו לפטור יחול הפטור. כמו כן חברות השקעה זרות זכאיות בסין לפחת מואץ על חלק מנכסיהן בכפוף לסוג הנכס ולקבלת אישור מרשויות המס בסין, שיעורי מס מופחתים לחברות זרות ועוד.

יחד עם זאת ברשימה זו לא נעסוק במערכת המס הסינית. המדובר במערכת מורכבת הכוללת למעלה מ-20 סוגי מיסים. בבסיס השיטה עומדת שיטת המס הפרסונלית במסגרתה תושבי חוץ מתחייבים במס על הכנסותיהם המופקות בסין או מכוח זיקה לסין. יחד עם זאת נציין ב"קצירת האומר" ובאופן כללי בלבד, כי מס החברות המוטל על חברות מקומיות בסין הינו בשיעור אפקטיבי של 33%. שיעור מס זה מורכב מ-30% מס לאומי ועוד 3% מס מקומי. לצידו של שיעור מס כללי זה קיימים בסין גם מעין "איזורי פיתוח" בהם מופחת מס החברות עד לכדי 24%, זאת לצד האפשרות לקבלת אישור מרשויות המס למפעל מאושר אשר יכול להביא להפחתה נוספת ומשמעותית בנטל המס.

נציין כי לאור הלחץ שהופעל על ממשלת סין על ידי ארגוני סחר בינלאומיים ובהתאם להודעת משרד האוצר בסין ייתכן והחל משנת 2007 ירד שיעור מס החברות האפקטיבי בסין לכדי 27% בלבד תוך שהוא נקבע כמס אחיד הן לחברות מקומיות והן לחברות זרות. יחד עם זאת חברות זרות הזכאיות כיום לשיעורי מס מופחתים יזכו לתקופת חסד של מס' שנים בהם ימשיכו לחול שיעורי המס הישנים.

הרשימה שלהלן כמו גם הבאות אחריה יידונו בחלק מהסדרי המס הקיימים באמנת המס בין ישראל לסין אותם כדאי למשקיעים, עובדים וסטודנטים הלומדים בסין לזכור ולהכיר. הכרת הסדרים אלו יש בה בכדי לסייע ולהפחית את נטל המס. ברשימה זו כמו גם ברשימה הבאה נעסוק בהיבטי המיסוי הקבועים באמנת המס לעניין השקעות נדל"ן בסין, משלוח עובדים ישראלים לסין וכן בתופעה החדשה של סטודנטים ישראלים הלומדים בסין. לאחרונה אנו ערים בישראל לתופעה לפיה סטודנטים הלומדים באוניברסיטה בישראל לומדים במסגרת לימודיהם את השפה הסינית. לאחר מכן נוסעים סטודנטים אלו ללמוד את התואר השני שלהם במקצועות דוגמת משפטים או מנהל עסקים דווקא בסין ולא במדינות המסורתיות לעניין זה דוגמת, ארצות הברית ואנגליה.

כיצד לתכנן את היבטי המס עובר להשקעה בסין:

כפי שכבר הוסבר לעיל מערכת המס בסין הינה סבוכה ואינה פשוטה כלל ועיקר. פעילות מיטבית בסין מבחינת היבטי המס עבור תושבי ישראל, מצריכה ייעוץ מקדים של מומחה מס ישראלי שיעמוד בקשר עם מומחה מס סיני, הסתפקות באחד מהם אינה כדאית ומומלץ לפנות לעו"ד/רו"ח ישראלי אשר הוא שיעבוד באופן ישיר עם עו"ד סיני וכך ניתן יהיה להציג בפני הלקוח תמונה שלמה. כפי שנראה להלן בכדי להפחית את שיעורי המס בהם מתחייבים תושבי ישראל המשקיעים בסין מומלץ לבצע את ההשקעה שלא באופן ישיר דרך חברה ישראלית. יחד עם זאת בשתי הרשימות הראשונות, לא נעסוק בתכנוני המס שנועדו להפחית את נטל המס אלא נסקור בקצרה את החיובים החלים על תושב ישראל המשקיע בסין ישירות (חברה ישראלית) ולא באמצעות חברה זרה. בתכנוני המס שנועדו להפחית את נטל המס הכללי נדון ברשימות הבאות.

השקעות נדל"ן בסין

בשנים האחרונות התופעה של ישראלים המשקיעים בנדל"ן מניב בסין הולכת וצוברת תאוצה. אמנת המס בין ישראל לסין קובעת זכות מיסוי ראשונית למדינת המקור בגין הכנסה הנובעת ממקרקעין - נדל"ן (הכנסה ממקרקעין), זאת בהתאם לכלל המיסוי שאומץ באמנת המודל של ה-OECD. כמו כן במקביל לאמנת המודל של ה-OECD, גם אמנת המס בין ישראל לסין מרחיבה את הגדרת הדיבור "הכנסה ממקרקעין" כך שיכלול אף הכנסה מהשכרת מקרקעין או שימוש במקרקעין בכל דרך שהיא.

יוצא איפוא כי משקיע ישראלי המשקיע בנדל"ן מניב בסין יתחייב בראש ובראשונה במס החל בסין (זכות מיסוי ראשונית למדינת המקור) ובמקביל תטיל עליו ישראל מס משלים תוך קבלת זיכוי כנגד המס ששולם בסין. לעניין זה נציין כי הזיכוי אותו תקבל החברה הישראלית המשקיעה בסין כולל לא רק את המס לאומי - מדינתי אלא גם את המס המקומי (3%) מנסחי האמנה הקפידו על כך ובמסגרת סעיף 2 באמנת המס בין ישראל לסין הדן "במיסים הנדונים" באמנה ואשר עליהם חלים הסדרי האמנה נקבע במפורש גם "מס הכנסה מקומי".

יחד עם זאת נציין כי השקעה בדרך זו עשויה אם תעשה באופן ישיר להתברר כבלתי משתלמת. באמנת המס בין ישראל לסין לא קיימת הוראת "חסך מס". הוראת חסך מס כפי שקבועה באמנות מס של ישראל עם מדינות דוגמת אתיופיה, סינגפור, ג'מאיקה ועוד, מאפשרת לתושב ישראל המשקיע באותן מדינות להינות בפועל מהנחות מן המס הניתנות באותה נדינה. כך לדוגמא אם באותה המדינה מס החברות הינו 30% אך חברה הפועלת באיזור פיתוח זכאית להנחה של 10% ,הריב שחברה זו המשלמת את מיסיה באותה מדינה תקבל בישראל זיכוי על סך של 30% בהתאם לשיעור המס המקורי, זאת על אף שבפועל שילמה 20% בלבד.

יוצא איפוא כי חברה שתהא זכאית למס מופחת בסין בין אם מחמת העובדה שהיא מפעילה מפעל מאושר (אפשר במקרים מסוימים להגיע גם ל-0% מס) או מחמת העובדה שהיא יושבת באיזור פיתוח, לא תהנה בפועל מהטבת המס אותה היא מקבלת בסין ואת שיעורי המס אותן חסכה בסין יהא עליה להשלים בישראל היות והזיכוי מן המס אותו תקבל בגין המס ששולם בסין יהא מופחת.

זכות מיסוי ראשונית מוקנית לסין על פי האמנה גם כאשר המדובר בחברת מקרקעין. במקרה כאמור קובעת אמנת המס עם סין זכות מיסוי ראשונית למדינת המקור לחברה שעיקר רכושה מורכב (במישרין או בעקיפין) ממקרקעין הנמצאים במדינת המקור (סין). זאת בשונה למשל ממכירת מניות חברה רגילה. במקרה כאמור כאשר תושב ישראל מוכר את מניותיו בחברה שאינה חברת מקרקעין יחול פטור מלא במדינת המקור - סין, והרווחים ימוסו במדינת המושב לה קיימת זכות מיסוי בלעדית (ישראל).

נקודה נוספת אותה כדאי לזכור ביחס להשקעות נדל"ן בסין נוגעת לעניין של מוסד קבע. אמנת המס בין ישראל לסין בדומה לרוב אמנות המס של ישראל שנחתמו עובר לשנת 2000 קובעת הסדר למיסוי הכנסות של מוסד קבע בסין לפיו תהא מדינת המקור (סין) רשאית למסות ראשונה את ההכנסות שיש לייחס למוסד הקבע. כדאי לזכור כי בהתאם לאמנת המס, מקום בו מדובר באתר/פרוייקט בנייה אשר הפעילות בו אינה נמשכת למעלה מ-12 חודש לא יראו באתר כאמור מוסד קבע ולמדינת המקור - סין לא תינתן זכות מיסוי ראשונית.

לסיום ובכדי לעמוד על החשיבות הרבה שיש ליתן לבקיאות בדיני המס בישראל בדגש על אמנות מס כאשר באים לתכנן את נטל המס הבינלאומי בכלל וביחס לסין בפרט. חשוב להבחין כי במסגרת סעיף 24 לאמנת המס ישראל - סין מצויה בהיחבא הטבת מס משמעותית בדמות "זיכוי עקיף".

כפי שהסברנו לעיל בהתאם לשיטה למניעת מסי כפל שנקבעה באמנת המס בין ישראל לסין, יהא זכאי תושב ישראל לזיכוי בישראל בגין מס ששולם על ידו בסין. זיכוי עקיף משמעותו קבלת זיכוי על ידי תושב ישראל שקיבל דיבידנד מחברה תושבת סין, הפעם כנגד מס ששולם על ידי החברה. יחד עם זאת תנאי לקבלת ההטבה הינו כי אותו תושב ישראל מחזיק ב-10% לפחות מן הזכויות לרווחים בחברה הסינית.
עורך דין אריה ליבוביץ - אודות כותב המאמר:


עוסק במיסוי בינלאומי, מיסוי נאמנויות, מיסוי מקרקעין, מע"מ, ירושת וצוואות - לרבות הלבנת הון, מיסוי יהלומנים, מיסוי ענף ההי-טק, רילוקיישן( relocation) ועוד.
מחבר הספרים: "אמנות מס - 111 טבלאות השוואה"; אנציקלופדיית אמנות מס כרך ב'; "נאמנויות ומיסוי נאמנויות" ; '"חוק מס הבולים"; סדרת ספרי מס ערך מוסף (כרכים א'-ד'); בעל מדור קבוע: לתכנוני מס בירחון "ידע למידע". ובעיתון "ליצואן" של מכון היצוא הישראלי, מחברם של עשרות פרסומים בירחונים מקצועיים; מרצה ב: לשכות עורכי הדין, רואי החשבון ומכון היצוא הישראלי. מ"מ יו"ר ועדת המיסים וסגן יו"ר ועדת הנאמנויות בלשכת עוה"ד בת"א.
ליצירת קשר - טל: 077-7051717; E- mail: aryetax@gmail.com; סלולרי: 599600 - 0544, מקור המאמר באתר המשרד - http://www.atax.co.ilמאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב