תרגילי תפילה (Praying exercises)
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

תרגילי תפילה (Praying exercises) 

מאת    [ 28/02/2009 ]
מילים במאמר: 896   [ נצפה 3600 פעמים ]

 
 

למי נועדו תרגילי תפילה?
תרגילי תפילה מיועדים לשיפור התנועה של מפרקי הירכיים לסובלים מדלקת מפרקים (ארתריטיס וראומטיזם). הרעיון הבסיסי ושיטת התרגול מתאימים גם למפרקים אחרים.
התהליך הדלקתי שמלווה את הארתריטיס ואת שחיקת הסחוס מתבטא בנפיחות, באודם ובחום של פנים המפרק עצמו ובכאב. הכאב מופיע בתנועת המפרק ובנשיאת משקל הגוף כמו בהליכה, עליה וירידה במדרגות ובקימה מכסא או ממיטה. כשהמצב מחריף הכאב מופיע גם במנוחה בשכיבה או תוך כדי שינה. כתוצאה מהכאב מגביל החולה באופן אינסטינקטיבי את התנועה של המפרק.
השחיקה גורמת להרס של המשטחים המפרקיים ותנועת המפרק קטנה בהדרגה. הקופסית (קפסולה) מצטמקת והשרירים שמניעים את המפרק מתקצרים. תהליך זה נמשך באופן כרוני ומחמיר בהתקפים שחוזרים ונשנים וגורם להידרדרות בתנועת המפרק ובתפקודו.
אובדן התנועה הוא תהליך שלא ניתן לתקנו על ידי התעמלות קונבנציונאלית מכיוון שזו מפעילה את השרירים באופן אקטיבי וגורמת להגברת הלחץ התוך מפרקי ולכאב. הכאב מעורר תגובה דלקתית וזו מחריפה את המצוקה ומגבירה את הנזק במפרק.

מהם תרגילי תפילה?
תרגילי תפילה הם תרגילי התעמלות שמבוצעים על ידי תנועות של הגו ביחס למפרקי הירכיים כשהירכיים אינן נעות
או מבוצעות על ידי תנועות פסיביות של כל הגפה התחתונה סביב ציר מפרק הירך(Reverse action exercises)
כששרירי הירך אינם פועלים. התרגול נעשה בתנוחות של ישיבה או שכיבה, תוך בקרה מתמדת של המתרגל על
התנועה שלא תגרום לכאב. בתרגול בישיבה, תנועת כפוף הגו מבוצעת כשהגו משוחרר ומתכופף למטה בכוח הכובד
ללא פעולה אקטיבית של שרירי הירכיים ולכן איננה גורמת לכאב. (Gravity dependent exercises)
התרגילים פותחו במרכז לשתילת מפרקים בבית החולים רוטשילד (בני ציון) בחיפה. השיטה נוסתה בהצלחה רבה במשך שנים של טפול במאות חולים שהיו מיועדים לניתוחים של החלפת מפרקי הירכיים במישתלים מלאכותיים, ובוצעה גם לפני הניתוח וגם לאחריו. כיום השיטה מיושמת גם בבית החולים אלישע בחיפה.
תרגילי תפילה הוכרו כשם מסחרי. השם ניתן להם בגלל הדמיון לתנועת מתפללים ובגלל האדיקות וההתמדה שנדרשות בביצועם.

מהי חשיבות התנועה למפרק הטבעי?
מפרק הירך בנוי משתי עצמות. אלו הן ראש הירך בצורת עלי והמרחשת בצורת מכתש. חלקי המפרק נעים זה בתוך זה בתנועה חלקה מאד כמעט ללא חיכוך, הודות לסחוס שמצפה את העצמות ולנוזל הסיכה ששומר את הסחוס לח ורטוב.
הסחוס היא רקמה בעלת אופי מיוחד שמורכבת מתאים, סיבים וחומר חיבור רך בעלי חיוניות גבוהה, אבל חסרת אספקת דם וחסרת עצבים. ידוע שאזורים של סחוס שאינם באים במגע זה עם זה סובלים מנוון ממוקד, וידוע שלסחוס שניזוק אין יכולת רפוי. זוהי רקמה שמקבלת את תזונתה על ידי פעפוע (דיפוזיה) ומתנקה מהפסולת באותה דרך וזה מצריך נוכחות מתמדת של נוזל הסיכה שנקרא נוזל סינוביאלי. הנוזל מופרש על ידי הסינוביה שהיא רקמה שמצפה את החלל המפרקי.
בגלל חשיבותו של הנוזל לחיוניותו של הסחוס הנוזל חייב להגיע לכל חלקי הסחוס המפרקי. הודות לתנועת המפרק הוא מגיע גם לחלקים הפריפרים ביותר. כשנגרמת הגבלה בתנועת המפרק נותרים אזורים סחוסיים שאינם מקבלים את תזונתם ואינם מסוגלים להפטר מהפסולת שמצטברת. זה מגביר את הנזק של התהליך הדלקתי ובאזורים היבשים נוצרות הדבקויות של הרקמה הסינוביאלית ושל הקופסית .

מהי חשיבות התנועה לשרירים ולגידים?
התהליך הדלקתי של המפרק גורם להתעבות ולהתכווצות של הקופסית ולהגבלה של תנועת המפרק. חלק מהשרירים של מערכת מפרק הירך מתקצרים גם הם מאבדים את יכולתם לתפקד בטווח התנועה הנורמאלי. הכאב שמלווה את התהליך הדלקתי גורם לחולה להימנע מלהשתמש בתנועות שמכאיבות ובטווח התנועה שמכאיב ולכן ההגבלה גדלה ותפקוד המפרק מדרדר.
על מנת להחזיר את טווח התנועה שאבד צריך לתרגל ולמתוח את השרירים ואת הקופסית לגודלם המקורי. את זאת ניתן לעשות רק אם נוכל למנוע את הכאב שנגרם על ידי המתיחה והתרגול. למניעת הכאב ניתן להשתמש בתרופות אבל חסרונן הוא בתופעות הלוואי שקורות בנטילה ממושכת. לחילופין ניתן (NSAIDנוגדות דלקת וכאב (
להשתמש בפיזיותרפיה ובתרגילי התפילה.

כיצד נולד הרעיון?
במזרח הרחוק בדרום אסיה שכיחות שחיקת הסחוס וארתריטיס של מפרקי הירכיים נמוכה במיוחד. אחד המאפיינים של אורח החיים בבית ובחוץ, באוכלוסיה שחיה שם הוא ישיבה שפופה כשהעכוז נח על העקבים בעת מנוחה. התנועה של ישיבה וקימה ותנועות הלוואי שמלוות תנוחות אלו גורמות לטווח תנועה מלא של מפרקי הירכיים.
כאמור זו נחשבת לתופעה חיובית לחיוניות רקמות המפרק.

מה הם יתרונות תרגילי התפילה?
תרגילי התפילה הם פשוטים, נוחים לתרגול, תוך שליטה מלאה על בצוע ללא כאב, וניתן לבצעם באופן אינדיבידואלי לאחר הדרכה מתאימה. תרגילי תפילה שמבוצעים באדיקות ובהתמדה לפני ניתוח עשויים לדחות את הצורך בניתוח לתקופה ארוכה מאד.
התרגול מותאם אינדיבידואלית ומבוצע בהדרגה לשם שפור טווח התנועה ועל מנת להתגבר על קונטרקטורות (כוויצויות). תנועת הגו יחסית למפרקי הירכיים מבוצעת בטווחי תנועה שאינם מכאיבים, ואלו גדלים ככל שגדילה גמישות המפרקים והשרירים.
בתקופה של כאב כמו בהתקף של דלקת או בתקופה שלאחר ניתוח, ניתן ואף מומלץ ליטול תרופה משככת כאב כחצי שעה קודם לתרגול על מנת לשפר את האפקטיביות.

כיצד לתרגל?
התרגילים מבוצעים במשך כרבע עד חצי שעה, פעמיים ביום. ניתן לבצעם כשמתעוררים בבוקר השכם תוך כדי שכיבה במיטה או בישיבה אל צד המיטה או על שרפרף או ספסל מתאים.
על המתרגלים ללמוד להגביל את טווח התנועה ואת עוצמת התרגול עד לתחושת כאב מבלי להכאיב. עליהם ללמוד להימנע מלבצע תרגול אגרסיבי כל שהוא ולהימנע מהדרכה אגרסיבית. כי תרגול מכאיב עלול לגרום לגירוי כרוני ולכאב כרוני שקשה להפטר ממנו.
אחרי ניתוחים של מפרק הירך כמו החלפת המפרק במשתל מלאכותי, יכולתם של המנותחים לרכוש מחדש טווחי תנועה מלאים תלויה קודם כל בטווח התנועה שהיה להם לפני הניתוח. אם טווח התנועה קרוב לתקין לא יתקשו להגדיל את הטווח עד לטווח נורמאלי ולכן רצוי לתרגל לפני מועד הניתוח. אם טווח התנועה מוגבל צריך יהיה לתרגל לתקופה ממושכת עד שנה וגם שנתיים על מנת להגיע לטווח תנועה מלא.

למידע מלא ולתרגול ניתן לרכוש את הספרון תרגילי תפילה בהוצאת כותרות.


פרופסור דוד מנדס . הפורום למצוינות בכירורגיה אורתופדית
mendber@netvision.net.il ;mendeber@netvision.net.il
Tel 972 4 825 8041 . Fax 972 4 825 8063
Professor David G. Mendes MD
Forum for Excellence in Orthopaedic Surgery
http://www.mendes-david.co.il;
http://www.mendes-forum.co.il
Tel 972 4 825 8041 ;fax 972 4825 63
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב