היעד הבא לתביעות רשלנות כנגד עורכי דין - הנאמנויות
דף הבית  >> 
 >> 
הרשם  |  התחבר
מאמרים

היעד הבא לתביעות רשלנות כנגד עורכי דין - הנאמנויות 

מאת    [ 24/04/2006 ]
מילים במאמר: 606   [ נצפה 4144 פעמים ]

 
 
רבים מאוד מעורכי הדין משמשים נאמנים בנאמנויות, חלקן נאמנויות ישראליות וחלקן נאמנויות זרות (גופים אלו מוכרים בשמות שונים כגון: Trust ,Foundation, Anstalt). אין המדובר דווקא באותם עורכי דין המנהלים את המשרדים הגדולים במשק, גם עורכי דין בעלי משרדים קטנים ובינוניים משמשים כנאמנים בנאמנויות בין אם הוקמו במשך חייו של יוצר הנאמנות (משמע האדם שהעביר את הנכסים לנאמנות) ובין אם הוקמו מכוח צוואה לאחר מותו.

הסיבות להקמת נאמנויות הינן רבות, בין השאר רצונו של יוצר הנאמנות לדאוג לרווחת או חינוך ילדיו לאחר מותו, למנוע מריבות במשפחה על הירושה באמצעות ניהול חיצוני של נאמן את נכסי הנאמנות, ועוד ועוד.

עד עתה פעילותו של עורך הדין כנאמן הייתה פשוטה. הוא בעיקר היה צריך להיצמד להוראותיו של יוצר הנאמנות כפי שמצאו את ביטויין בכתב הנאמנות. זהו המסמך בו מורה אותו אדם המבקש ליצור את הנאמנות על הקמת הנאמנות מינוי הנאמן ומטרות הנאמנות. מצב דברים זה עומד להשתנות.

ב-1.1.06 נכנס לתוקף תיקון 147 לפקודת מס הכנסה אשר הסדיר באופן מקיף את נושא מיסוי הנאמנויות תוך קביעה של חובות מיסוי נוקשות וחובות דיווח רבות אשר ברובן נופלות על כתפי הנאמן. על פי הוראות המחוקק הנאמן הוא הנישום ועל כתפיו חלות כל החובות החלות על הנישום.

על אף כניסתן של הוראות אלו לתוקף שינוי חקיקה זה לא הביא לשינוי או להתעוררות בקרב עורכי הדין היות ובפועל הוא היה נטול משמעות. הדיווח השוטף על הכנסות הנאמנות בגין שנת 2006 צריך שיעשה רק במהלך 2007 וטפסים והצהרות שונות אותן קבע החוק שיש למלא כבר עתה, טרם פורסמו כך שבפועל לא ניתן היה לעשות זאת. כתוצאה מכך ממשיכים נאמנים רבים לשבת על זרי הדפנה ולא לבחון את מצב הנאמנות מבחינת מיסוי. רבים מהם אינם יודעים כי הנאמנות בה הם משמשים כנאמנים עשויה עתה להתחייב במס מלא על נכסיה והכנסותיה (ובמקרים מסוימים גם על הכנסותיה מהעבר). רבים אינם יודעים כי ללא הכנה יהיו שיעורי המס בהם תתחייב הנאמנות, שיעורי המס המקסימליים הקבועים בחוק ליחיד (49%) זאת מבלי יכולת לקזז הפסדים. יתירה מכך, נהנים בנאמנות (אלו שעבורם ולטובתם הוקמה הנאמנות) אשר קיבלו בעבר כספים או נכסים מן הנאמנות עשויים למצוא את עצמם חייבים בחובות המס של הנאמנות אשר ייגבו ישירות מהם ומנכסיהם האישיים.

ללא התארגנות מראש, עשויים להיווצר לנאמנות ולנהנים בה נזקים כספיים כבדים, נזקים שבסופו של יום ייתבעו מן הנאמנים אשר בדרך כלל חייבים על פי נוסח כתב הנאמנות "לפעול בשקידה ראויה" לשמירה על נכסי הנאמנות ומיקסום רווחיה.

בחודשים האחרונים שוקדים ברשות המיסים על חוזר פרשנות להוראות החקיקה למיסוי הנאמנויות כמו גם על הכנת טופסי דיווח והצחרה אותם יהא על נאמנים כמו גם יוצרי הנאמנות והנהנים בה למלא. עם פרסום טפסים אלו וחוזר הפרשנות, דבר שצפוי לקרות כבר בשבועות הקרובים ממש, יהיה לכל אותם עורכי דין המשמשים כנאמנים בנאמנויות שונות רק 90 יום (בהתאם להוראות החוק) בכדי לארגן את ענייני הנאמנות קודם להגשת טפסים אלו. זמן קצוב זה עשוי להתגלות כזמן שאינו מספיק לצורך ההתארגנות הנדרשת. במיוחד כאשר המדובר בנאמנויות זרות. פעמים שהתארגנות נכונה תצריך אישור של בית משפט בארץ או בית משפט זר וסד הזמן הקצר לא יאפשר זאת. יתירה מכך פעילות שתעשה במסגרת טווח הזמנים הזה עשויה להיתפס בעיני רשויות המס כחשודה, כמלאכותית ולא אמיתית, לעורר חשדנות ובדיקה ולשים תחת מיקרוסקופ את הנאמנות, את מקור הכספים והנכסים שלה ואת זהות הנהנים.

לאור מצב הדברים נראה כי כפי שכיום מככבות עסקאות המקרקעין בתביעות הרשלנות כנגד עורכי דין בשל היבטי מיסוי בהם אותם עורכי דין אינם בקיאים, כך יהיו בעתיד הנאמנויות מקור לתביעות רשלנות כנגד עורכי דין אשר לא דאגו לארגון ענייני הנאמנות מראש בעקבות החקיקה החדשה. נציין כי בהתאם להוראות חוק הנאמנות הנהנים בנאמנות (מי שכספי הנאמנות נועדו לדאוג לצורכיהם) רשאים לדרוש דין וחשבון מן הנאמן. זה הזמן להיות אקטיביים ולהפנות את הנאמן לייעוץ או לחילופין לפנות באופן עצמאי לייעוץ, תוך בקשת דין וחשבון מן הנאמן באשר לפעולותיו בנאמנות לצורך הימנעות מנשיאה בנטלי המס הכבדים.
עוסק במיסוי: בינלאומי, מ"ה, מקרקעין, מע"מ, אופציות ויהלומנים, ירושות, צוואות, נאמנויות,relocation , קרנות גידור והון סיכון, הלבנת הון. מחבר הספרים: אמנות מס - 111 טבלאות; אנציקלופדית אמנות מס כרך ב'; נאמנויות ומיסוי נאמנויות; חוק מס הבולים; סדרת ספרי מע"מ; מ"מ יו"ר ועדות מסים ונאמנויות בלשכת עוה"ד בת"א; מרצה ב: לשכות עורכי הדין, רואי החשבון ומכון היצוא הישראלי. מ"מ יו"ר ועדת המיסים וסגן יו"ר ועדת הנאמנויות בלשכת עוה"ד בת"א.
ליצירת קשר - טל: 077-7051717; E- mail: aryetax@gmail.com; סלולרי: 599600 - 0544, מקור המאמר באתר המשרד - http://www.atax.co.il

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב