שש שנים תזרע...
דף הבית  >> 
 >> 
הרשם  |  התחבר
מאמרים

שש שנים תזרע... 

מאת    [ 11/02/2009 ]
מילים במאמר: 1183   [ נצפה 1999 פעמים ]

 
 
בס"ד

שנת השמיטה היא אחת מהמצוות החשובות ביהדות, מן המצוות התלויות בארץ.

שש שנים עלינו לזרוע, לחרוש ולקצור פרי עמלנו, להנות מהעשייה שלנו, לאכול ולשבוע מטובה.

ככל שהעמל בשש השנים יהא טוב יותר, ככל שנשקיע בתכנון, בחשיבה ובעשייה כך נפיק תועלת רבה יותר מאותו שדה.

חריש יעיל, זיבול ודישון נכון ובמועד חכם, ריסוס למניעת חרקים מזיקים, גיזום, מערכת השקיה נבונה ויעילה, עבודה קשה ומפרכת, כאשר היא נעשית בעוצמה, בנחישות מתוך ייעוד ברור להשגת תוצרים טובים מאוד - הרי התנובה תהא מצויינת ומעולה!

ובשנה השביעיית שנת השמיטה. נוכל להנות בשנה זו מפרי עמלנו בשש השנים הקודמות, נוכל להקדישה למנוחת השדה ובעיקר למנוחת האדם,ללימוד, לתוספת השכלה, למנוחת הקרקע, כדי שמייד לאחר השמיטה נוכל להתחדש ולהתקדם, להשתפר ולחולל תהליכי שינוי מעולים.

צריך תמיד למצוא הזמן כדי לחשוב בניחותא, לחשוב ולתכנן את העתיד. רק הקצאת זמן נכונה ויעילה- מאפשרת חשיבה עמוקה ונכונה.

הדרך לכבוש כל פסגה, הנתיב להגיע לראש כל הר - צריכה להיות מחושבת ויעילה, רק בהקצאת זמן לחשיבה ניתן לייעל כל מהלך ולבצעו בדרך החכמה ביותר.

הניצחון בכל תחום תלוי במידת השימוש של השכל, של החכמה, העצמת התבונה, הכוללת : קריאה, לימוד, הקשבה לאחר, קיום דיונים ושיחות אינה יכולה להתבצע כראוי אם אין מקצים לכך זמן.

זמן זה לעיתים ניראה לאנשים כבזבוז, באשר קניית החכמה אין לה משמעות של תפוקות. הזמן הנדרש ללמוד,להשכיל ולהוסיף דעת - אינו מתבטא בתוצרים. אך ככל שנשקיע יותר זמן בחשיבה ובהכנות, בחריש ובדישון, ככל שהקרקע תא מעובדת כנדרש, ככל שהתכניות לביצוע כל משימה תהינה מבוססות על לימוד, חכמה ותבונה - הרי התוצאות תהינה מעולות יותר.

הזמן המוקצב להשחזת סכין - אינו זמן מבוזבז, סכין חדה תבצע משימותיה ביתר יעילות ותחסוך מאמץ רב בהשגת המטרה.

ככל שהשכלתו של המנהיג רחבה יותר, מעמיקה ושמורה היטב במוחו כן תהינה החלטותיו לביצוע המשימות אפקטיביות ויעילות יותר. ההצלחות הטובות ביותר במהלך ההיסטוריה, וכן כיום בטכנולוגיה, במדע, באומנות, בספרות, במוסיקה ובמתמטיקה נובעות בעיקרו ממנהיגים העומדים בראש מערכות אשר להם חכמה שנרכשת בעמל רב ומתוך חדוות למידה.

נעים להקשיב לדברי חברים אשר קובעים עיתים לתורה, המשלבים חכמה ודעת, תורה ומדע, תורה עם דרך ארץ. לומדי הדף היומי המקצים זמן קבוע מידי יום ללימוד מפתחים את שכלם ומעשירים את מוחם. הצלחתם, תהליך קבלת ההחלטות שלהם, כל אחד בעבודתו הוא, תהא טובה יותר - באשר המוח,כל יום כל הזמן פועל מבחינה אינטלקטואלית. המחקרים מרבים לתאר את חשיבות השימוש במוח, התרגול בחכמה - כדי להיות חכם יותר.

תאי הזיכרון,למשל, נהרסים אט אט עם השנים, ידוע לנו כי ככל שמשתמשים בהם יותר - מופחת ההרס.

ככל שנלמד יותר ויותר דף יומי כך נשמר את תאי המוח...

ידוע לנו הפתגם: "מי שטרח בערב שבת - יאכל בשבת" , ההכנות חשובות מאוד!


אנוכי שואל את עצמי לא אחת, האם "מנהיגינו הפוליטיים" קובעים זמן ללימוד? האם ההשתלמות האישית והקבוצתית חשובה להם? אינני מתכוון לישיבות ממשלה, לישיבות כנסת, דיבור באמצעי התקשורת והרצאות פוליטיות הנכתבות בעבורם על ידי יועצים מוכשרים וחכמים. ישיבות אלה לא הם שיוסיפו חכמה. הדעות החכמות יותר מובעות ממנהיגים משכילים שלמדו ושלומדים, תהליך קבלת ההחלטות של מנהיגים אלה חשובה מאוד לעתידנו בארצנו. הם הם בדרכם מנתבים לנו את הדרך והכיוון הנובעים מההחלטות.

כאשר ההלטות יצאו ממוח חכם, משכיל ובעל עוצמה לימודית, הרי שהן תהינה יעילות וטובות הרבה יותר מאלה הנובעות ממוח נבוב וריק.

יהושע בו נון, בכניסתו לארץ ישראל, נתברך בברכת "חזק ואמץ",

אומר הרש"ר הירש "חזק" - התחזק בלימודך, הוסף חכמה למוח, כדי שהמטען הרוחני יהא גדוש ואיתן.

"ואמץ" - היה אמיץ כדי להוציא מן הכוח אל הפועל את אשר למדת.

או אז כל שתעשה יהיה מעוגן בחכמה שלמדת, חכמה שתוסיף לך עוצמה מנהיגותית.

ברור לנו שהלימוד המתמיד המביא לחכמה, מביא את האדם לביטחון עצמי גבוה, לדימוי עצמי איתן ולשיקולי דעת מצויינים בקבלת ההחלטות. ראו נא את הנעשה ברוב מפעלי התעשיה המתקדמים. רוב העובדים בדרגות השונות, יוצאים כל הזמן לימי השתלמות, למידה המוסיפה חכמה, מגבירה מוטיבציה ורצון לחשוב ולפעול אחרת, ולהתחדש בהתאם לתקופה ולדור.

האם חברי הכנסת וחברי הממשלה יוצאים מידי פעם להשתלמויות אינטלקטואליות? האם ראשי מדינתנו יכולים להתפאר בספרי הקריאה שהם קוראים? ידוע לנו כי לראשי המדינה בתחילת הדרך, לאחר קום המדינה, היתה נחישות, אומץ לב, אסרטיביות, נחרצות ואמונה. אמונה בעוצמתם וביכולתם , ואמונה בתנ"ך - אמונה בהבטחה שקיבלו אבותינו על ארצנו הקדושה. החכמה והאמונה הינחו אותם בעשייתם ובנחרצותם להשיג היעדים הטובים.הם קראו ולמדו, במוחם היה מאגר של חכמה ותבונה.

היתכן שהחלטות רבים ממנהיגינו נובעות ממוח שאינו גדוש בחכמה?

שמא אין בהם אמונה בתורתנו הקדושה?בגלל שלא למדו תורה?

שמא שיקולי הדעת נובעים מחלל תורני הפעור בהם?

בכך נגרעת איכותם של החלטות שונות הקשורות לעם היהודי שחזר לארצו שלו.

ברור לנו שהלוחמים מלבנון - הם ומנהיגיהם יגיעו להשגים טובים יותר, אם בכל רגע, בכל אירוע ובכל סיטואציה קרבית המתרחשת - תהא החלטתם נובעת מחכמתם של המנהיגים והקצינים.

הייתי שמח לו שרת החינוך היתה מוסיפה לעמלה בעיצוב פני הדור הצעיר, בחכמה ובדעת גם עיצוב פני המנהיגות הפוליטית.

נסי נא לתפוס פינה גדולה בכנסת ובמסדרון, אל מול המזנון הידוע, פינה שתהא בה הקניית חכמה, רכישת ידע, אינפורמציה על ספר טוב, המלצה על רעיונות חכמים, שילוב מאמרי חובה לקריאה ולעיון לכל המנהיגים הפוליטיים. שמא תפקיד שרת החינוך יכלול גם תוספת תבונה איכותית גם למנהיגינו? בטוחני ששיקולי הדעת שלהם יהיו איכותיים ונבונים הרבה יותר.

בהכירי את טבע הפוליטיקאים, הם לא יצאו לשנת שמיטה,ללימודים, לרכישת השכלה נוספת. אך עליהם לדעת כי הכל נובע מאיכות האינטילגנציה השכלית. ה I,Q ישתפר וישתכלל רק אם הם ינסו בכוחות עצמם למצוא הזמן להוסיף דעת.

אנוכי אציע להם לקרוא וללמוד מכל ספרות העולם, אך אנא שלבו בנחרצות והעוצמה גם לימודי תורה, לימודים הנובעים מההיסטוריה של העם היהודי.

דעו לכם, "מנהיגים פוליטיים", כי ארון הספרים היהודי הכולל את התנ"ך, המשנה, התלמוד, ספרות הגאונים, רש", רמב"ם, ריה"ל, רמח"ל, רשב"ם והשפע האצור של הספרות בדורנו שלנו מהווים את עוצמתנו באשר ארון ספרים יהודי זה מקורו ביצירותיהם המדהימות של חכמינו המצויינים בכל דור ודור, האמינו לי , לא תמצאו באף אומה ומדינה בעולם עושר רוחני כעושר הטמון בארון הספרים היהודי. השתמשו בו כמה שיותר וראו שכל עשייתכם והחלטותיכם יקבלו עומק וחשיבה מעולה ואיכותית.

"שש שנים תזרע" - שש שנים שהם מאות ואלפי שנים שמיטב היהודים התעמקו והעלו על הכתב חכמתם. מותר לנו ללמוד בשנה השביעית כדי להיות חכמים יותר. כל אחד יבחר לו את השיעור המענין אותו היום ובשנה השביעית כדי להוסיף לעצמו חכמה, בינה ודעת.

מותר לנו ללמוד משהו משכנינו הערבים, ראו נא ניצחוננו המדהים במלחמת ששת הימים . הערבים החליטו לעמול שש שנים ולהכין עצמם למלחמה נוספת, הכנה מקופה ויסודית שהביאה אותם למלחמת יום הכיפורים בשנה השביעית,

כך עתה, במלחמה הנוראה בלבנון, ברחנו מלבנון ובמשך שש שנים שיטו בנו אויבינו וחוללו מהפך בבניית התשתית המלחמתית. ובשנה השביעית, בשנה זו - הם נלחמים בנו מלחמת חורמה.

הגרמנים, ימח שמם, נלחמו ברשעות ובאכזריות במשך שש שנים והובסו כשנה לאחר מכן - הכנות מרושעות של שש שנים יוצרות לעיתים פעולה הפוכה.

כן...כן... עלינו כל הזמן להכין עצמנו מבחינה לימודית, אינטלקטואלית, אמונית, ריגשית ומלחמתית. רק מי שמכין עצמו כדבעי: יודע הכלים, מכין המטרות, בונה התהליך והתוצרים - יגיע למצויינות!!!

עלינו לחנך עצמנו, בכל שלב ובכל תפקיד ללמוד כל הזמן , להכין שש שנים את עצמנו - כדי שנוכל לקצור פירות עסיסיים בשנה השביעית.
- תואר ראשון ושני במדעי הטבע-ביולוגיה

- תואר שלישי בחינוך במנהיגות

משרות במשרד החינוך:
- 3 שנים מפקח על מדעי הטבע
- 12 שנים מפקח כולל
- 10 שנים מפקח מחוזי

בכל תחום פיתח מנהלים כמנהיגים, אשר הגיעו להישגים הטובים בארץ באזורם

ב6 שנים האחרונות מרכז את הקורס המכשיר מנהלים בבר אילן, וכמובן מלמד חינוך ומנהיגות באוניברסיטה ובעוד 3 מכללות.
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב