הכרת הטוב וחשיבותו
דף הבית  >> 
 >> 
הרשם  |  התחבר
מאמרים

הכרת הטוב וחשיבותו 

מאת    [ 11/02/2009 ]
מילים במאמר: 933   [ נצפה 8454 פעמים ]

 
 
בס"ד

אנו יודעים חשיבות חינוך הילד להיות טוב, לעזור לזולת, לאהוב הרע, לתמוך בחלשים, לתרום, לתת צדקה. שפע של מצוות קיימות ביהדות המדגישות מצוות שבין אדם לחברו, מוקד ההצלחה במנהיגות היא עבודת צוות, העצמת אנשים, פיתוח קהילה מלוכדת, ניתן לבנות איכות וגיבוש אנשים רק אם היחידים- הבודדים הם בעלי עוצמה של טוב לב.

אנו מודעים לפיתוח כל אדם והשכלתו, אך חובה עלינו לשלב בחוכמה, רגש, אהבה, כבוד, יחס, אכפתיות, הבנה לזולת, והכל מתוך טוב לב. ככל שכל יחיד בחברה יהא בעל תכונות אנושיות איכותיות כן נזכה לראות קהילה מגובשת ומצוינת.

פן חשוב וערכי בבנייה ועיצוב ילדים היא הכרת הטוב, חובה עלינו לטפח ילדים טובי לב, בעלי נפש חיובית, אך הכרת הטוב היא תכונה חשובה מאוד בעולמנו המשתנה והמרתק.

ניתן ללמוד מהות הכרת הטוב מפרשת שמות, פרעה מלך מצרים לא ידע את יוסף, גם אם פרעה היה מלך חדש, או שקמה לה הנהגה חדשה ואחרת של אותו פרעה, הרי אנו מבינים כי המשפט-"אשר לא ידע את יוסף", מבהיר לנו את כפיות הטובה של מלך מצרים, פרעה לא הכיר טובה ליוסף על מעשיו הטובים שהרי היצירתיות שלו הצילה את מצרים מחרפת רעב, הצרות מתחילות לרוב מאי הכרת טובה.

אנו מודעים לבעיה של אי הכרת הטוב כלפי חברים, שמביא את האדם לאי הכרת הטוב כלפי בורא עולם, באמונתו ובמעשיו כלפי הסביבה ובקיום מצוות. אי הכרת טובה היא חיסרון יסודי בנפשו של האדם, יש חשיבות גדולה מאוד להכיר טובה לכל מי שדאג לתת לנו טובה, חי או דומם.

הקב"ה ביקש ממשה "אמור אל אהרון קח מטך ונטה ידך על מימי מצרים...ויהיו לדם" היינו אהרון יכה את היאור ללא משה, כך במכות הצפרדע והכינים- שאהרון יכה את עפר הארץ. כל זאת מפרש רש"י :לפי שהגן היאור על משה כאשר נשלח לתוכו, גם העפר שהגן על משה שהרג את המצרי הרע- המכה כתוב "ויטמנהו בחול", אף כי היאור והעפר הם דוממים הרי לומדים אנו מפרשה נפלאה זו כי יש צורך להכיר תודה גם להם.

בחומש במדבר משה קולט כבר את חשיבות הכרת הטוב, אחרי פרשת בנות מדיין, "צרור את המדיינים והכיתם אותם" משה אינו הולך לבדו לביצוע המשימה נגד המדיינים, לכך הוא שולח את פינחס, כאשר משה שברח מפרעה, המשיך לגדול בארץ מדיין ואין ראוי שהוא לא יכיר טובה להם.

"בור ששתית ממנו-אל תזרוק בו אבן". אנו מודעים לערך החשוב של הכרת טובה להורים, לאבא ולאמא, על שחינכו, גידלו ועיצבו אותך, על שהשקיעו בנו, בכולנו, בהיותנו ילדים כל מרצם ויכולתם, כל חיינו עלינו לכבד הורינו משום "הכרת הטוב" הילדים צריכים להתחנך גם להכיר הטוב במורים ובמנהלים המשקיעים את מיטבם וכל מרצם כדי להתמודד עם חינוכם, עלינו-כל חיינו להכיר טובה להם.

אנו מכירים סיפורים לרוב על בעלי חיים שסייעו והצילו אנשים מכל מיני אסונות, עד כמה קיימת הכרת הטוב לבעלי חיים אלו, ידועים סיפורים על פליטי שואה שניצלו בגלל שהתחבאו מאחורי שיחים וצמחים, המה מגדלים ומשקים בעצמם שיחים בביתם, בכך הם ממחישים כלפי כל העולם הכרת הטובה שלהם. גיסי-יוסקה, היה על ערימת מתים באושביץ, באחת הלילות "טיילו" להם מספר נערים במחנה השמדה זה על "ערימת המתים", כדי לנסות למצוא תפוחי אדמה בכיסם של המתים, כאשר הם גילו שהילד יוסקה נושם- הם החזירו אותו לחיים, עד יום מותו היו כל חבריו מאושביץ לידידי נפשו יותר מכל אחד אחר, הכל משום הכרת הטוב!!!

חשוב לחנך ילדינו, כי גם מחשבות טובות של אנשים, גם אם לא הגיעו לידי מימוש מעשי, יש להכיר בטוב שבהם.

צריכים אנו כל חיינו להתבונן סביבנו, להתעמק ולדלות את הטוב שאנשים חיים ואף גופים דוממים עושים לנו. לא לברוח ולא להתעלם מכך, לא לראות את הטוב שנעשה כמשהו טבעי וברור, עלינו להכיר להם, לכולם-טובה.

עולמנו יהא איכותי ומעולה ככל שנלמד ממשה ומהתנהגותו כלפי כאלה שסייעו לו בחייו, שהיו טובים אליו במעשיהם ואף בכוונותיהם ובהמשך כל החיים להכיר להם טובה.

כאשר אנו מתארחים או מארחים אורחים, חשוב להסתכל על הכל ברוח חיובית וטובה.ככל שנחדיר לתוכנו תכונה חשובה זו, הרי נימנע מלשון הרע, מביקורת שלילית על כל דבר קטן, גם אם תוך כדי אירוח נאמרים משפטים מיותרים או הכיבוד מועט, עלינו להכיר תודה על האירוח, היחס והכבוד, חובה עלינו הורים ומורים להוות דוגמא לילדים בעת חינוכם כדי לראות את הטוב החיובי והערכי בכל תחום, תמיד להדגיש את נקודת החוזק, לתת מילות עידוד ומחמאות על עשיה טובה, גם אם הייתה משולבת בתחומים שיש צורך לתקנם. התמקדות בנקודת האור שבכל אדם ובכל עשייה מוסיפה המון טוב, ובכך כולנו נהיה יותר טובים.

יחסי חברות מהווים את הבסיס החשוב לחיים איתנים ונפלאים, בניית קהילה, בכל אתר, בכל כיתה ובכל מוסד חינוכי מהווים את הגורם הדומיננטי בזקיפות קומה, באהבת אדם ובאיכות חיים. כאשר ילדים, מורים, הורים וכל מבוגר מכיר בטוב שבכל חבר, מתייחס בעיקר לתחומים הטובים שבחבר ובעיקר מחזיר להם בעשיית הטוב, בהכרת הטוב, הרי כל הסובב אותנו הופך להיות נעים, נחמד ומעולה.

הרב נבנצאל - במאמרו על חשיבות הכרת הטוב מתאר את ר' ישראל מסלנט, שנכנס פעם לבית קפה וביקש כוס תה, החשבון היה נכבד למדי, שאל הוא את בעל המקום מדוע המחיר יקר כל כך? השיב לו בעל בית הקפה, אינך משלם כאן רק עבור המים, התה וכפית הסוכר, הינך משלם גם עבור כל התפאורה שמסביב. יש תזמורת, מלצרים, תמונות על הקירות, הבין רבי ישראל דבריו ואף הבין יותר טוב את ברכתו "שהכל נהיה בדברו" הברכה שמברכים על שתיית התה שהרי לא רק על התה אני מברך, אלא על כל העולם שמסביב שנהיה בדברו. כאשר אני שותה תה עלי לברך גם על כל התפאורה בעולמנו המעניין והמרתק, הרים וגבעות, ימים ונהרות, החשבון הוא על טורח חיי הטוב שבעולמנו.

צריך כל הזמן להודות לבורא עולם על כל הסביבה העופפת אותנו בכל תחום ובכל עשייה. להכיר טובה לבורא עולם על כל שנעשה למעננו.

כאשר נטמיע בתוכנו, בתוך כל ילד, כל מורה וכל הורה- את הכרת הטוב ותוכנה, נהפוך עולמנו לטוב ולמצוין.


- תואר ראשון ושני במדעי הטבע-ביולוגיה

- תואר שלישי בחינוך במנהיגות

משרות במשרד החינוך:
- 3 שנים מפקח על מדעי הטבע
- 12 שנים מפקח כולל
- 10 שנים מפקח מחוזי

בכל תחום פיתח מנהלים כמנהיגים, אשר הגיעו להישגים הטובים בארץ באזורם

ב6 שנים האחרונות מרכז את הקורס המכשיר מנהלים בבר אילן, וכמובן מלמד חינוך ומנהיגות באוניברסיטה ובעוד 3 מכללות.
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב