המועדים - כחגי משפחה
דף הבית  >> 
 >> 
הרשם  |  התחבר
מאמרים

המועדים - כחגי משפחה 

מאת    [ 08/02/2009 ]
מילים במאמר: 929   [ נצפה 2866 פעמים ]

 
 
המועדים - כחגי משפחה

למנהלים, למורים למוסדות החינוך השפעה רבה מאוד על עיצוב פני הדור, אני יודעים שככל שמובילי הדרך בחינוך הינם מנהיגי חינוך, הרי השפעתם אדירה מאוד בתוצרי החינוך. ככל שהמורים הינם בעלי משמעות, הרי דרכם מוטמעת בפנימיותם של הילדים. יחד עם זאת, מאז ומתמיד יש להורים השפעה רבה מאוד על ילדיהם הרי הצלחתם רבה יותר. בית בו קיימים, יחס אישי אהבה, אמת, יושר הגינות, דיבור בשפה עשירה, קוראים ספרים, משקיעים זמן ומחשבה בכל ילד, הרי התוצרים הם למופת.

היהדות מדגישה מאוד את "המשפחה" -כלי מהותי ועקרוני ביצירת גורם דומיננטי בהתגברות על כל מכשול ובתנועה קדימה במעלה המשפחה ואחדותה. גם כאשר בנו ישראל יצאו ממצרים, ברגע שהשתחררו הפכו "למשפחותיהם", כל שבט נע במקומו הקבוע, ובכל שבט משפחה ומשפחה ומיקומה הקבוע.

אנו יודעים מדורי דורות כי "משפחתיות", נאותה איתנה ומאוחדת, תלויה בראשי המשפחה המשקיעים עמל, מחשבה וכלים כדי להצליח במשימתם הקדושה.

אין לי ספק שמקור הכוח החינוכי מצוי במשפחה ובאיכותה. כל יום מהווה מוקד חשוב בחינוך ילדינו בקרב משפחות, אך אין ספק שקיים צורך ביצירת חוויות לכל אורך הדרך כדי לגוון בהשקעה החינוכית, השבת וכל חגי ישראל מהווים מוקד איתן בקיום החוויות המגוונות והמרתקות.

שולחן השבת מדי שבוע הכנתו המעשית והרוחנית, המזון המגוון והייחודי לשבת המשולב עם דברי תורה בהם הילדים מוכיחים דברי חכמתם גורמים לליכוד משפחתי קבוע ואיתן. הסבלנות הרוגע דברי תורה וחוויות אישיות מגבשת את המשפחה ויוצקת לכידות מוחית ואנושית. ככל שמשקיעים יותר בכל ילד ומאפשרים לו להגשים שאיפותיו יכולתו וכישוריו בשולחן השבת, כן זוכים לעדנה לאורך שנים רבות בפריחתם של הילדים ובצמיחתם המרחבית.

המורים יכולים לסייע רבות בגיבוש המשפחתי אם הם יהיו בעלי יוזמה ויצירתיות בהכנת חומרים מעולים אותם יצליחו הילדים לומר בפני כל המשפחה בשולחן השבת ככל שהמשימות יהיו בעלי תוכן מרשים הרי הקשר בין ביה"ס והמשפחה יהא מצויין. הכרתי משפחות בהם כמעט כל ילד מגיל צעיר מאוד - מקבל במה לדברי תורה בשולחן השבת.
ילדים אלה גדלים לתפארת זקופים קומה מאוחדים ובעלי בטחון עצמי ברטוריקה וביצירתיות. הליכוד המשפחתי מגביר את הדימוי העצמי וזוקף קומתו של כל ילד במשפחה האוהבת.

עם ישראל משופע בחגים המאפשרים להמשיך את הלכידות המשפחתית ולהעמיקה. גם כאשר המשפחה מסועפת ומורחבת, הרי המועדים מאפשרים יצירת גיבוש מרחבי יותר.

חג הפסח - מכונה במקורות רבים כחג המשפחה, חג זה נחוג לרוב ברוב עם הדרת מלך. המשפחות נוהגות לזמן אורחים רבים לליל הסדר ובכך יוצקים גיוון רב לאהבה המשפחתית, משפחתית מעולה, כל ילד מוצא מקומו וגאה להיות חלק משרשרת נפלאה של לכידות משפחתית.

חג הפסח מבהיר לכל משפחה כי חובתם להתיחס לכל ילד באשר הוא ליישם הלכה למעשה - המשפט הנפלא "חנוך לנער על פי דרכו" "כנגד ארבעה בנים דיברה תורה" ארבעה בנים שיכולים להיות במשפחה אחת ועלינו להקשיב ולהתיחס לכל אחד מהם. לעודד כל אחד מהם לנוע לכיוון האמונה הנכון אף כי המה שונים. לאפשר לכל אחד מהם לשאול שאלות - שהרי זו הדרך- המתכונת החשובה ביותר להפוך אדם להיות חכם, אף הבן שאינו יודע לשאול את פתח לו... עלינו למצוא הכלים לאתר הדרכים כדי שכל אחד ילמד לשאול שאלות, מתן אופציה לכל אחד להשמיע דעותיו, להתיחס בצורה הוגנת יוצר - משפחה אנושית ונפלאה.

הלמידה בערב פסח על בניית של העם מתוך תורה ,מהווה יסוד בסיסי בהתקשרות של כל אחד עם עברו של עמנו. תפקיד ההורים מוגדר וברור "והגת לבניך" על ההורים ללמד את בניהם על יציאת מצרים מדי שנה, כך שומרים על עברו של עם, מבינים וקולטים בפנימיותנו.

ההיסטוריה של עמנו המשולבת כל הזמן עם התחדשות מתמדת, התקדמות ותהליכי שינוי ללא הרף, אך הכל מתוך שימור תורת העם היהודי, כך יוצרים משפחה מלוכדת הקשורה לעם.

"מה נשתנה" - חלק מתודי נפלא בבניית משפחתיות נהדרת,לומדים מתוך שאילת שאלות. כל ליל הסדר היא חוויה משפחתית מעולה ומרתקת. רבות מאוד המשפחות בעמנו "המנצלים" היטב חג נפלא זה לגיבוש משפחתי, משפחות דתיות ואף חילוניות, רוב העם היהודי, חוגג את חגי ישראל בקרב המשפחות בכך יוצקים בסיס איתן לבניית העם היהודי לעתיד, אנו יודעים כי חינוך אינו מתבצע במבצעים חד פעמיים, חינוך נכון מעמיק ויציב מתקיים בתהליך, המועדים הקבועים בלוח העברי מאפשרים גיבוש משפחתי מתמיד.

הדגשתי דברי בחג הפסח, אף כי חגי ישראל הנוספים מהווים אף הם גורמים לליכוד המשפחה, כך ראש השנה ויום הכיפורים ובודאי חג הסוכות אין ספק שחגים כמו חנוכה ופורים הם מועדים חשובים מאוד לבניית משפחתיות מרתקת. המדורות בל"ג בעומר וחג מתן תורה - חג השבועות מהווים אף הם גורמים חשובים בבניית המשפחה.
חייבים ההורים בכל בית להפעיל יוזמות מקוריות ונחמדות בכל חג, לשלב רגש ושכל, אוירה נעימה עם למידה וחכמה "והגדת לבנך" והקשבה ולימוד מכל ילד משום... ומתלמידי יותר מכולם...

גיבוש המשפחה תלוי בנו ההורים, המועדים המחולקים לאורך כל השנה מאפשרים לנו לחגוג לשמוח ולשלב חוויות לימודיות לבניית המשפחה. ה"אחריות" לחינוך ילדינו לקיום תורה ומצוות לגדול לצמוח ולפרוח ולהיות הטובים ביותר תלויה בנו כהורים, ככל שנשכיל לשלב שפע המועדים הכלולים בעם היהודי ולהופכם לחגי חינוך המלכדים המשפחה כך נראה פרי בשל עסיסי וטעים בצאצאינו.

ראוי להדגיש כי בחלק מהמועדים קיימים חופשות ממוסדות החינוך, חול- המועד פסח, בסוכות בחנוכה וביום העצמאות ובודאי החופש הגדול, תקופות אלו מהוות מוקדים חשובים ביותר לגיבוש משפחתי לאו דוקא בין כתלי הבית. ראוי לצאת למרחבי הטבע, לטיולים, לסיורים ולביקורים ברחבי הארץ, במוזיאונים ובבתי תרבות.

הטיולים במרחבי הטבע, הכרת הארץ, בערים ובגבעות במשעולי ההרים והעמקים, יוצרים "משפחתיות" המשולבת עם אהבת הארץ.

גידול ילדים מלוכדים במשפחה ואוהבי הארץ מטמיע בתוכם תכונות אלו באופיים, כאשר המה יקימו משפחותיהם שלהם, הם ימשיכו בדרך המסורת אשר הוקנתה להם על ידי ההורים ובכך ערכים יסודיים בחינוך באמונה בתורה ובדרך ארץ מועברים מדור לדור. כך נבנה יחדיו את עם ישראל לתפארת ולגדולה.


- תואר ראשון ושני במדעי הטבע-ביולוגיה

- תואר שלישי בחינוך במנהיגות

משרות במשרד החינוך:
- 3 שנים מפקח על מדעי הטבע
- 12 שנים מפקח כולל
- 10 שנים מפקח מחוזי

בכל תחום פיתח מנהלים כמנהיגים, אשר הגיעו להישגים הטובים בארץ באזורם

ב6 שנים האחרונות מרכז את הקורס המכשיר מנהלים בבר אילן, וכמובן מלמד חינוך ומנהיגות באוניברסיטה ובעוד 3 מכללות.
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב