מתה על העבודה
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

מתה על העבודה 

מאת    [ 03/02/2009 ]
מילים במאמר: 978   [ נצפה 2410 פעמים ]

 
 
מאמר דר יחיאל

לקראת ביקור סטודנטים הלומדים הכשרת מנהלים לתואר שני בבר אילן ביקשתי ממנהלת בי"ס "ניר" בקרית אונו, הגב' אתי דהן, שתבהיר לי שלושה תחומים ההופכים אותה למנהלת מצוינת, השיבה לי המנהלת באופן מיידי :


  • 

  אני מתה על העבודה


  • 

  הצוות שלי נפלא


  • 

  אנחנו כל הזמן חולמים

לאחר חשיבה רבה הגעתי למסקנה ששלושה תחומים אלו מהווים מוקד בהצלחתו של מנהל - שהוא מנהיג, מניסיוני הרב בשדה החינוך למדתי כי הגורם הדומיננטי - העיקרי בהצלחתו של מוסד חינוכי הוא מנהל שהוא מנהיג, מצאתי כי כאשר המורים נחשבים בינוניים או כאשר התלמידים מאזור מצוקה, ממצב סוציו אקונומי נמוך, כאשר הרשות בעלת תפקוד לקוי, ניתן וניתן להגביה עוף ולהגיע להישגים הטובים ביותר רק... רק... אם המנהל הוא המנהיג. מנהל בית הספר המוביל והמשפיע היטב את כל הסובב אותו על כל מונהגיו הרי ההישגים בכל התחומים גבוהים, המנהיג הנושא בתוכו אמונה בעצמו ביכולתו בכישוריו, המאמין שהוא באמונתו הנמרצת והנחושה ישכיל למצוא כל נתיב כדי להעפיל על ראש ההר, כאשר הוא משלב להט באמונתו זו, הרי הוא ימצא כל הכלים הנכונים כדי להמריא ולסחוף אחריו כל מונהגיו.

המנהיג המדגיש "אני מתה על העבודה" מתכוונת לכך שהיא כמנהלת אוהבת עשייתה, מאמינה בדרכה החינוכית, עושה כל פעילותה מתוך להט ואמונה, כי אדם שמת על עבודתו - שהוא אוהב מאוד מלאכתו הוא חייב להצליח. הנני מכיר אנשים האוהבים מוסיקה - המה מצליחנים, שמחים ומאושרים בכל הקשור למוסיקה. גם כאשר הם עייפים מיום עבודה, מעמלם הקשה - הרי המוסיקה מגבירה בהם מוטיבציה חבויה והמה נעים לכל מקום כדי לזקוף קומה ולהתגבר על כל עייפות. "הם מתים על מוסיקה". ולכן כל עוד הם עוסקים באהבתם, הם לעולם אינם עייפים, המוסיקה הופכת אותם לשמחים מאושרים ובעלי מזג אישי חיובי ומרתק.

מנהלת בי"ס מוסיקלי החדירה אהבת המוסיקה לכל המורים, או אז לימוד המתמטיקה, התורה, התלמוד והאוריינות נלמדו עם רקע מוסיקלי מכיתה א', ההישגים פרחו. האלימות שאפה לאפס, חיי החברה פרחו ושגשגו. אינני מכיר אנשים ילדים ומבוגרים שרים , מזמרים , מאזינים למוסיקה וגם מכים, מרביצים- אלימים.

"אדם שמת על עבודתו" - ימצא כל דרך כדי שהלמידה תהא חוויתית, מרתקת, מעניינת ויעילה. אדם כזה הוא חכם נבון ולומד כל חייו, כי הוא מבין שאהבתו לעבודה תתגבר ותפרח ככל שחכמתו תגבר, ככל שאדם יותר חכם, הוא יחפש יאתר וימצא עוד ועוד חכמה.

בבניית המשכן מבהיר הקב"ה שעושי המלאכה הם אנשים חכמים מאוד ולהם הוסיף הוא חוכמה. מסביר לנו הרש"ר הירש כמה חשוב להוסיף חכמה לחכמים שיהיו יותר חכמים, שהרי המה יודעים לנצל היטב חכמתם, מה ערך להעניק חכמה לפתי שואל הרש"ר הירש. אז .. מי שמת על העבודה ומצליח הוא גם חכם ובכך עבודתו הופכת לאיכותית כי חכמתו מנחה אותו לנוע בנתיבים הטובים והיעילים. אם כי אני חייב לציין שבעמלי החינוכי לאורך שנים רבות. מצאתי מנהלים שעבודתם הייתה טובה בעברם - ובהווה חלה נסיגה באיכותם, כל הנכשלים הללו - כולם היו עייפים בעלי יכולת שירדה מטה, חלקם היו שחוקים, אך כולם , "כל הבעייתיים "לא מתו על העבודה" הם לא היו חדורי מוטיבציה ורצון עז להצליח, לא היו יצירתיים ולא בעלי יוזמה. המנהל - המנהיג הרואה בעבודתו "עוד ...שליחות" - מת על עבודתו הוא בעל חשיבה יצירתית ותמיד היוזמות נוכחות בסביבתו.


ההיגד השני אותו ביטאה בנמרצות ובעוצמה - המנהלת, היה על הצוות, כאמור "יש לי צוות נפלא" מעולם לא מצאתי צוות מורים נפלא שהפך את עצמו לצוות נפלא, כדי שצוות יהא מלוכד, איתן, חביב, מפרגן ובעיקר איכותי - צריך מישהו להוביל אותם להיות כאלה, מנהל שהוא מנהיג הוא ..הוא הגורם הבלעדי ההופך מורים לצוות נפלא, מנהלת - מנהיגה שמתה על עבודתה מבינה כי היא תצליח ותגיע לפסגת כל הר- רק אם היא תשכיל לפתח צוות מורים, שהרי המה המורים נמצאים בכיתות, הם מלמדים, מחנכים ומעצבים את הדור הבא. מנהלת איכותית שמתה על עבודתה מבינה היטב שתפקידה העיקרי הוא להעצים מורים, לפתח לטפח ולהפוך מורה טוב - למצוין.

מנהל איכותי שהוא מנהיג מבין שרק מנהיג המשתמש בכלים מנהיגותיים יכול להשפיע על מונהגיו ולהובילם להצטיינות.

מנהיג צריך להאמין במונהגיו, מנהל-מנהיג צריך להאמין בצוות מוריו ולהובילם במעלה ההר גם אם יש בורות סלעים, ומהמורות בדרך, מנהיג אמיתי מבין שבניית צוות הוא היעד העיקרי בעבודתו, ככול שהוא חדור באהבתו, באמונתו בתחושת שליחותו בחינוך הרי הוא ימצא את כל הכלים כדי להפוך את המורים לטובים ביותר.

אז - המנהלת שמתה על עבודתה הבינה היטב שהצלחתה נובעת בעיקרה מצוות המורים הנפלאים כדבריה, ברור לי כי היא בעמלה החכם והאיתן העצימה כל מורה כל יחיד בהתאם לכישוריו וליכולתו, לזקוף קומתו של כל מורה לעודד ולהחמיא כל הזמן, לפתח רק ובעיקר את נקודות החוזק שבכל מורה, אך תמיד תמיד לשלב עבודה קבוצתית תוך כדי בנית כל יחיד ויחיד.

כלל חשוב ועקרוני בהצלחה הוא עמל חינוכי בבניית "ייחודיות מתוך אחדות".

מנהלת מצוינת זו מבינה כי לא די שהיא מתה על העבודה, שלב נוסף והחשוב ביותר הוא "יש לי צוות נפלא" היינו אני מסוגלת להצליח בחינוך, להגיע להישגים חינוכיים, ערכיים, לימודיים וחברתיים רק אך ורק בזכות בניית צוות מעולה.


הכלל השלישי של מנהלת זו - החלום ,הוא הכלי החשוב ביותר לחדש, לשפר ולהתמקד בתהליכי שינוי מתמידים. למדנו במסכת חגיגה "שאין בית המדרש ללא חידוש" היהדות מבוססת כל הזמן על תורתנו הנצחית מזה אלפי שנים, אך תורה זו מבוססת על חידוש כל הזמן, בעולמנו המרתק - קיימים כל הזמן תהליכי שינוי, רק החולמים מנצחים, החולמים שאוהבים את עבודתם, שמפעילים צוות מורים נפלא ואיכותי מסוגלים למצוא כל הדרכים כדי להפוך חלום למציאות.

היהדות מעריכה מאוד חלומות, חומש בראשית משופע בחלומות .החלומות הופכים את האדם ליצירתי, החלום מניע כל מצבר כדי שיניע כל גוף. החלום הוא הבסיס המצוין להפעיל כל מוח.


שלוש אמירות של מנהלת דגולה ומצליחה יכולות להבהיר לנו חשיבות העבודה החינוכית החכמה מתוך אמונה בחזון הנובע ממילים ממשפטים המקבלים תוכן ומשמעות עמוקה.

- תואר ראשון ושני במדעי הטבע-ביולוגיה

- תואר שלישי בחינוך במנהיגות

משרות במשרד החינוך:
- 3 שנים מפקח על מדעי הטבע
- 12 שנים מפקח כולל
- 10 שנים מפקח מחוזי

בכל תחום פיתח מנהלים כמנהיגים, אשר הגיעו להישגים הטובים בארץ באזורם

ב6 שנים האחרונות מרכז את הקורס המכשיר מנהלים בבר אילן, וכמובן מלמד חינוך ומנהיגות באוניברסיטה ובעוד 3 מכללות.
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב