דחיית עתירות של ארגוני זכויות אדם בעניין המצב ההומניטרי ברצועת עזה עקב הלחימה
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

דחיית עתירות של ארגוני זכויות אדם בעניין המצב ההומניטרי ברצועת עזה עקב הלחימה 

מילים במאמר: 386   [ נצפה 1258 פעמים ]

 
 
בג"ץ 201/09, רופאים לזכויות אדם ואח' נ' ראש הממשלה ואח'

כבוד הנשיאה ד' ביניש, כבוד השופט א' גרוניס, כבוד השופט א' רובינשטיין


19.01.2009

העובדות:
1. ביום 27.12.08 פתח צה"ל במבצע צבאי רחב היקף שיזמה ישראל באזור רצועת עזה, במטרה להפסיק את ירי פצצות המרגמה וטילי הקסאם והגראד לעבר יישובים ישראליים בדרום המדינה. למרבה הצער, נפגעת האוכלוסייה המקומית עקב כך פגיעה קשה ומכאיבה.
2. העתירה בבג"ץ 201/09 מתייחסת לעיכובים הנגרמים בפינויים של פצועים ברצועת עזה אל בתי החולים, ולטענות לפיהן מותקפים בידי צה"ל אמבולנסים וצוותים רפואיים. העתירה בבג"ץ 248/09 מופנית נגד המצב בו נגרם מחסור בחשמל.

החלטה:
1. פעולות הלחימה של צה"ל אינן נעשות בחלל נורמטיבי. קיימות נורמות משפטיות הן במשפט הבינלאומי המנהגי, הן באמנות שישראל צד להן והן במשפט הישראלי, הקובעות כללים ועקרונות החלים בעת לחימה ומחייבים פעולות למתן סיוע הומניטרי לאוכלוסייה אזרחית ולהגנה על אותה אוכלוסייה. תפקידו של בית המשפט, גם בעת לחימה, לקבוע האם במסגרת פעולות הלחימה מקויימת החובה לפעול על-פי אמות-המידה המשפטיות - הן במישור הדין הישראלי והן במישור הדין הבינלאומי ההומניטרי.
2. בענייננו, הוגשו העתירות שעה שפעולות הלחימה עודן מתנהלות בשטח, ומתוך מטרה לכוון את ההתנהגות המיידית של הצבא בעניינים הומניטריים כדי להיטיב עם האוכלוסייה האזרחית שנקלעה לליבה של הלוחמה המתנהלת סביבה. בשלב ניהול הלחימה לא תמיד ניתן לאסוף את מלוא המידע הדרוש להפעלת הביקורת השיפוטית, נוכח השינויים המתרחשים באופן דינאמי ורציף.
3. הוראות המשפט הבינלאומי ההומניטרי מקנות הגנה למיתקנים ולצוותים רפואיים מפני תקיפה. עם זאת, הגנה זו אינה מוחלטת, והיא תיפסק אם נעשה בהם שימוש מחוץ לתפקידיהם ההומניטריים, או ניצול לרעה למטרות הלחימה. נוסף על ההגנות שמקנה המשפט הבינלאומי ההומניטרי, קיימות הוראות המחייבות לאפשר את קיומן של פעולות פינוי פצועים וטיפול רפואי בנפגעים.
4. מן הכלל אל הפרט. במסגרת החובות שצה"ל מאשר כי הוא חייב בהן, בוצעה היערכות לשם התמודדות עם הפגיעות הנלוות באוכלוסייה האזרחית ולשם מתן מענה לצרכים ההומניטריים של התושבים המקומיים. בפעולות הלחימה של צה"ל סובלת האוכלוסייה האזרחית ברצועת עזה סבל קשה. הלחימה נערכת בשטח בנוי וצפוף. כתוצאה מהתנאים, רבים מהקורבנות הם מבין האזרחים שלא היו מעורבים בסכסוך והם משלמים מחיר כבד. אל מול כוחות צה"ל נלחם ארגון טרור. ארגון זה אינו מקיים את המשפט הבינלאומי; החובות ההומניטריות אינן מכובדות על-ידו; ואף אין כל הידברות עמו לקידום יישומם של העקרונות והדינים החלים על הצדדים המעורבים בעימות המזוין מן הסוג המתחולל כאן. צה"ל וגורמי הפיקוד הבכירים הפועלים מטעמו ערוכים למילוי חובותיהם ההומניטריות ומודעים להן. בנסיבות אלה, דין העתירות להדחות.את פסק הדין המלא תוכלו למצוא בתקדין, המאגר המשפטי הטוב ביותר בישראל, הכולל במנוי אחד מעל ל-500,000 מסמכי פסיקה וחקיקה וכחצי מיליון כתבות עיתון גלובס !!!
http://www.takdin.co.il
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב