חישוב בסיס השכר הצריך לשמש לאומדן הפיצוי שיש לפסוק לעיזבון המנוח בגין הפסדי ההשתכרות בשנים האבודות
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

חישוב בסיס השכר הצריך לשמש לאומדן הפיצוי שיש לפסוק לעיזבון המנוח בגין הפסדי ההשתכרות בשנים האבודות 

מילים במאמר: 397   [ נצפה 1238 פעמים ]

 
 
תביעת פיצויים עקב מותו של הילד מיכאל אטינגר ז"ל שמצא את מותו במהלך משחק עת נפל לבור בלתי-מגודר בעיר העתיקה


ע"א 9980/06, עיזבון המנוח מיכאל אטינגר ז"ל ואח' נ' עיריית ירושלים ואח'

כבוד המשנה לנשיאה א' ריבלין, כבוד השופטת א' פרוקצ'יה, כבוד השופט י' דנציגר


26.01.2009

העובדות:
1. ביום 15.3.2004 ניתן פסק-דינו של בית-המשפט העליון בתביעת הפיצויים שהוגשה עקב מותו של הילד מיכאל אטינגר ז"ל, שמצא את מותו במהלך משחק עת נפל לבור בלתי-מגודר בעיר העתיקה בירושלים והאחראים לכך נתבעו לפצות את עזבונו ואת בני משפחתו. בפסק-הדין נקבע, כי עזבונו של המנוח זכאי לפיצוי בגין ראש הנזק של הפסד יכולת ההשתכרות "בשנים האבודות", אותן שנות חיים שנשללו מן המנוח בשל מעשה הנזיקין (ע"א 140/00 עיזבון המנוח אטינגר נ' החברה לשיקום ופיתוח הרובע היהודי בעיר העתיקה בירושלים בע"מ, פ"ד נח(4) 486 (2004). בכך הפך בית-המשפט העליון את ההלכה הקודמת בסוגיה זו שנתקיימה במשך למעלה מעשרים שנים.
2. בית-המשפט המחוזי חייב את המשיבים לשלם לעיזבון המנוח בגין הפסדי ההשתכרות בשנים האבודות סכום של 894,577 ש"ח.

החלטה:
1. העמדה העקרונית המכירה בזכאותם, של מי שנפגעו בעודם קטינים לפיצוי בגין הגריעה הצפויה מכושר השתכרותם בעתיד, נתקלת בקשיים כאשר מגיע תורה של שומה. במיוחד כך, מקום שבו מדובר בקטין או בקטינה שאין להם "היסטוריה תעסוקתית" בשל שנפגעו בטרם הספיקו לעשות דרכם בשוק העבודה.
2. בע"א 10064/02 "מגדל" חברה לביטוח בע"מ נ' רים אבו חנא, נתגבשה ההלכה כי יש לערוך את חישוב אובדן כושר ההשתכרות שלהם על בסיס ההנחה שאילולא התאונה היו משתכרים בשיעור השכר הממוצע במשק.
3. ההנחה שאלמלא התאונה היה הקטין משתכר כשיעור השכר הממוצע במשק מתיישבת עם עקרון השבת המצב לקדמותו בלבושו המהותי. היא משקפת קריאה אמיתית של העתיד שהיא מצידה מבוססת על ההנחה כי הקידמה תביא עימה שוויון. אכן, החזקה כי קטין שנפגע בטרם הגיעו לגיל הבגרות ובטרם נתגבש עתידו התעסוקתי היה משתכר, אלמלא מעשה הנזיקין, כשעור השכר הממוצע במשק - ניתנת לסתירה בנסיבות מסויימות. אלא שטיב הנסיבות המצדיקות סטייה מן החזקה נגזר מהגיונה של החזקה עצמה.
4. הוצאתו של ילד המשתייך למשפחה מבוססת מחוץ לגדרו של השכר הממוצע במשק - בשל השתייכותו זו - והותרתו של ילד שלא נולד אל תוך רקע חברתי-כלכלי דומה בתוך גדרו של השכר הממוצע, יוצרת חזקה-מפלה בין השניים. חריגה מהנחת המוצא מותרת רק באותם מקרים שבהם הוכחו במשפט נתונים עובדתיים חריגים המתייחסים לנפגע עצמו והמוציאים אותו מגדר הנחת העבודה המשמשת ברגיל לפיצוי ניזוקים קטינים. אין זה המקרה כאן. הנתונים שהובאו אינם עומדים בקריטריונים הנדרשים על-פי דין לשם חריגה מכלל-הדבקות בשכר הממוצע במשק.את פסק הדין המלא תוכלו למצוא בתקדין, המאגר המשפטי הטוב ביותר בישראל, הכולל במנוי אחד מעל ל-500,000 מסמכי פסיקה וחקיקה וכחצי מיליון כתבות עיתון גלובס !!!
http://www.takdin.co.il
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב