שיתוף בנכסים בין בני זוג - כספי פיצויים, גימלה מביטוח לאומי - האם זכאי בן הזוג למחצית
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

שיתוף בנכסים בין בני זוג - כספי פיצויים, גימלה מביטוח לאומי - האם זכאי בן הזוג למחצית 

מאת    [ 26/01/2009 ]
מילים במאמר: 623   [ נצפה 2095 פעמים ]

 
 
השאלה מתי ייחשב נכס כנכס משותף שיש לחלקו בין בני הזוג נקבעה במספר סעיפים בחוק יחסי ממון בין בני זוג התשל"ג 1973. למרות הלשון המפורשת של החוק קבעה הפסיקה במספר מקרים כי נכסים מסויימים שהחוק החריגם מחלוקה משותפת יחשבו לנכסים משותפים. כך למשל בכל הנוגע לכספי פיצויים וכספי גימלה מהמל"ל. בנסיבות אלו ברור כי כל מקרה נדון לגופו ויש לשקול היטב לפני שמוותרים על נכס מהנכסים שנצברו על ידי אחד מבני הזוג במהלך החיים המשותפים וזאת גם אם נקבע בחוק כלל אחר.

בכל מקרה אין לוותר על נכסים לפני קבלת ייעוץ משפטי הולם ממומחה בתחום דיני המשפחה.


ככלל כספי גימלה המשולמת לאחד מבני הזוג על ידי המוסד לביטוח לאומי או גימלה או פיצוי שנפסקו או המגיעים על פי חיקוק לאחד מבני הזוג בשל נזק גוף או מוות הינם חריג לכלל הקבוע בחוק יחסי ממון לפיו זכאי בן זוג למחצית מהנכסים שנצברו על ידי בני הזוג במהלך החיים המשותפים. סעיף 5 (א) (2) לחוק יחסי ממון בין בני זוג.

המטרה העומדת מאחורי סעיף זה ברורה. הכספים שמקבל האדם הנכה נועדו לפצותו על הנכות ולהקל עליו.

יחד עם זאת במקרים מסויימים נפסק על ידי בתי המשפט כי למרות הוראות חוק יחסי ממון בעניין נתן יהיה לראות בכספים אלו נכס משותף.

ב ע"מ (י-ם) 821/05 ש.א. נגד ש.ג., נפסק כי "לכתחילה , קיצבה זו נועדה למי שמקבל אותה ולא לבן זוגו, כי היא משקפת כאב או סבל שעבר אותו בן זוג המקבל את הגימלה. ברם, אם הגימלה היא תמורת אובדן הכנסה יש לראות בגימלה כחלק מהכנסות בני הזוג והן משותפות". במקרה זה קובע בית המשפט כי אם השתמשו הצדדים בכספי מענק חד פעמי לצורך נסיעה לחו"ל, החלפת רכב, או קניית ריהוט לבית שאז יש בכך כדי להעיד על כוונת שיתוף.

במקרה אחר בו הופקדו הקצבאות לאורך שנים בחשבון המשותף של בני הזוג, ואף הוכח כי בן הזוג הנכה ראה בקצבאות נכס משותף של בני הזוג קבע בית המשפט כי הכספים מהווים נכס בר איזון. ע"מ (י-ם) 608/01 שגב נגד שגב

בע"מ ש.א. נגד ש.ג. הנ"ל נקבע כי כי אין צורך בחשבון משותף דווקא ודי בקופה רעיונית, כמו למשל שימוש בכספי המענק לרכישות משותפות כגון רכב וכיוצ"ב.

בעניין תמ"ש (י-ם) 14702/97 פלונית נגד אלמוני עשתה כבוד השופטת נילי מימון הבחנה בין "סכום אשר התקבל בסכום אחד ניכר ואשר רובו שימש את המשפחה" לגביו אין לאמר כי מדובר בגימלה המוצאת מנכסי האיזון לעומת "גימלה חודשית".

ובלשון בית המשפט "כוונת המחוקק בהוציאו מנכסי האיזון את הגימלה היתה, כי לא תכלל בנכסי האיזון שכן מקבל הגימלה, הנכה, זקוק לה לקיומו היומיומי אולם מקום שהכספים לא מתקבלים כגמלה חודשית לקיום שוטף, כי אם נתקבל סכום גדול רטרואקטיבי, ובמיוחד כשרוב הסכום שימש את המשפחה הרי שאין לראות ביתרה שנותרה או בפירותיה גימלה לקיום שוטף יומיומי כי אם כחסכון או בדומה לכך, על כן אין לומר כי יתרת הסכום החד פעמי שנתקבל עבור העבר או פירותיו מהווים גימלה הנכללת בסעיף 5(א)(2) לחוק יחסי ממון בין בני זוג ואשר יש להוציאה ממכלול נכסי האיזון. אף יש לאמר כי הצדדים הסכימו כי כספים אלה ישמשו את המשפחה ואף נהגו על פי הסכמה זו, הכספים שימשו את המשפחה כולה. כאמור, המגמה כפי שהובאה לעיל היא לצמצם הוצאתם של נכסים מנכסי האיזון ויצויין בהקשר לכספים אותם מקבל הנכה כי יש הצדקה להכללתם בנכסי האיזון שכן בת או בן הזוג מתגייסים לעזר לנכה בן זוגם. נכותו משפיעה על חיי המשפחה בכללם, יש תרומה של בן הזוג לחיים המשותפים עם הנכה אשר נכותו משפיעה על חיי המשפחה בכללה.
וכאמור, עפ"י מצוות המחוקק, למעט גימלה לקיום יומיומי ופיצוי בגין נזק גוף הניתן ישירות עקב נזק הגוף כפי קביעת המחוקק בסעיף 5(א)(2) לחוק יחסי ממון בין בני זוג יכללו כספים אחרים - אף כאלה הניתנים בגין הנכות ואינם גמלה יומיומית או פיצוי - בנכסי האיזון".מובן שהנטל להוכיח כי הגימלה או הפיצוי מהווים חלק מנכסי בני הזוג חל על הטוען טענה זו לאור הכלל הקבוע בחוק יחסי ממון בין בני זוג.

ליאן קהת משרד עורכי דין
משרד המתמחה בדיני משפחה וירושה
ליאן קהת עורכת דין
תובל 32
רמת גן(מתחם הבורסה)
03-6126367
http://kehat-law.com
lskehat@netvision.net.il
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב