עוסק: אתה רשאי לנכות מס תשומות גם אם אין בידך את חשבונית המס
דף הבית  >> 
 >> 
הרשם  |  התחבר
מאמרים

עוסק: אתה רשאי לנכות מס תשומות גם אם אין בידך את חשבונית המס 

מאת    [ 07/04/2006 ]
מילים במאמר: 228   [ נצפה 3793 פעמים ]

 
 
עוסקים רבים סבורים כי מקום בו אין מצויה בידיהם חשבונית המס שהוצאה להם בגין רכישת תשומות לעסק אין הם זכאים לנכות מס תשומות שהיה כלול בה. עמדה זו שהשתרשה אצל עוסקים רבים, מוטעית !! חוק מס ערך מוסף (להלן: "החוק") קובע כי עוסק יהא זכאי לנכות את מס התשומות הכלול ב"חשבונית מס שהוצאה לו כדין" (סעיף 38(א) לחוק), במידה וחשבונית הוצאה לאותו עוסק בגין רכישת תשומות שישמשו אותו לעסקה חייבת במע"מ או להוצאות כלליות של העסק (חשמל, טלפון וכדומה).

המחוקק לא דרש בעניין זה כי לצורך הדיווח ודרישת ניכוי מס התשומות יחזיק העוסק את חשבונית המס בידיו. יתירה מכך, ייתכן וחשבונית זו אף פעם לא הגיע לידיו (לדוגמא, נשלחה בדואר אך לא הגיע ליעדה). זכות העוסק לנכות מס תשומות מתגבשת כאשר הוצאה לו חשבונית כדין (ע"א 396/87 עליאן ו- ע"ש 614/00, אבו סלאח חוסין) ולא כאשר חשבונית זו מגיע לידיו או מצויה אצלו.

מדברינו עולה כי במקרה בו איבד או לא קיבל העוסק את החשבונית או לחילופין במקרים בהם נשרפו החשבוניות (ע"ש 40/91 אחים פיכמן) הרי שעדיין ניתן לנכות את מס התשומות הכלול באותן חשבוניות מס. יחד עם זאת היות ונטל הראיה מוטל על כתפי העוסק רשאי יהיה מנהל מע"מ לפנות אל העוסק בבקשה כי ימציא לו ראיות לאותם סכומים. ראיות אלו יכול שיהיו גם העתקים השמורים אצל העוסק שהוציא את החשבונית ומסמכים אחרים אשר ניתן ללמוד מהם על קיום העסקה וסומי המע"מ ששולמו במסגרתה על ידי העוסק.
עורך דין אריה ליבוביץ - אודות כותב המאמר:
עוסק במיסוי בינלאומי, מיסוי נאמנויות, מיסוי מקרקעין, מע"מ, ירושת וצוואות - לרבות הלבנת הון, מיסוי יהלומנים, מיסוי ענף ההי-טק, רילוקיישן( relocation) ועוד.
מחבר הספרים: "אמנות מס - 111 טבלאות השוואה"; אנציקלופדיית אמנות מס כרך ב'; "נאמנויות ומיסוי נאמנויות" ; '"חוק מס הבולים"; סדרת ספרי מס ערך מוסף (כרכים א'-ד'); בעל מדור קבוע: לתכנוני מס בירחון "ידע למידע". ובעיתון "ליצואן" של מכון היצוא הישראלי, מחברם של עשרות פרסומים בירחונים מקצועיים; מרצה ב: לשכות עורכי הדין, רואי החשבון ומכון היצוא הישראלי. מ"מ יו"ר ועדת המיסים וסגן יו"ר ועדת הנאמנויות בלשכת עוה"ד בת"א.
ליצירת קשר - טל: 077-7051717; E- mail: aryetax@gmail.com; סלולרי: 599600 - 0544, מקור המאמר באתר המשרד - http://www.atax.co.ilמאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב