מגיא ההריגה לשער הגיא
דף הבית  >> 
 >> 
הרשם  |  התחבר
מאמרים

מגיא ההריגה לשער הגיא 

מאת    [ 21/01/2009 ]
מילים במאמר: 1024   [ נצפה 1915 פעמים ]

 
 
בס"ד

מוקדש לגיסי יוסקה היקר שלנו ז"ל


בפרשות השבוע בחומש שמות אנו קוראים ולומדים על יציאת מצרים, ארוע שעלינו לזכור לדורות, לתמיד- אנו וילדינו, לכן נחוג חג הפסח ,המאופיין כולו כ"זכר ליציאת מצרים", הבה נמחיש כמה עקרונות ביציאת מצרים ואנסה להגבילם ליוסקה שלנו במהלך חייו.

יציאתם של בני ישראל ממצרים מאופיינת באמונה ובנחישות שהפגינו המנהיגים משה אהרן ומרים בהנהגתם את בני ישראל והוצאתם לא רק מארץ מצרים אלא גם מעבדות לחרות, חמישה שישה מיליון יהודים נגאלים מארץ מצרים לחרות, נגאלים מארץ מצרים בו הפכו אותם במהלך השנים לעבדים, הפרשה מבהירה לנו על ארבע לשונות גאולה ליוצאים מארץ ממצרים.


והוצאתי - אתכם מתחת סבלות מצרים.

והצלתי - אתכם מעבדתם.

וגאלתי - אתכם בזרוע נטויה.

ולקחתי - אתכם לי לעם.

ובהמשך אף כתוב והבאתי אתכם אל הארץ. כנגד ארבע לשונות גאולה אלה, אנו שותים ארבע כוסות בליל הסדר שבפסח, אוכלים מצות שבעה ימים - זכרון לשחרור מעבדות, ובהמשך כתוב והגדת לבנך, פסח נחשב לחג בנין העם היהודי, הגאולה, היציאה ,השחרור מעבדות אינו אקט חד פעמי. עלינו ההורים המבוגרים לדעת כי תפקידנו העיקרי העקרי הוא "והגדת לבנך", תפקיד החינוך לילדינו, להרגיל אותם לאהוב התורה והמצוות, עלינו ההורים להיות דוגמא אישית לילדינו, נעורר בהם את הלב והמוח, הרגש והשכל, נלמד אותם, נבהיר לנו מעשינו וזכרונותינו, כדי שיתרגלו כל הזמן לאהוב את העם היהודי, להבנה להכרה ובהתלהבות, היציאה לחרות אינה יציאה להפקרות ,

הגאולה מעבדות יוצרת בנו אחריות וקבלת עול, התחייבות וקבלת עול הנחת התפילין של ראש ושל יד מדגיש את חשיבות השילוב של שכל ורגש, EQ ו- IQ ובהמשך כתוב למען תהיה תורת ד' בפיך, לא די להפעיל המוח ואף הרגש - הלב, יש צורך שתורת ד' תהיה בפיך, לפה, לדיבור חשיבות עצומה, באשר הפה הוא צינור המחשבה, הדיבור בפה מעגן את העשיה, החשיבה ואף הרגש ביתר שאת, האמירה בפה משמרת את ההיגדים ומעגנת מילים המשפטים לזמן רב וארוך.

יוסקה היקר שלנו - בחייו - מאז ילדותו ועד מותו יישם בהליכותיו בהתנהגותו ובמעשיו את דרך יציאת מצרים עד הגיענו אל ארץ זבת חלב ודבש.

בהיותו בפולין, ארץ שהכילה למעלה משלושה מיליון יהודים, מקום בו הפולנים וכל ארצות אירופה - כולם לא אהבו את היהודים באף ארץ בשום מדינה שהיהודים שגרו שם לא היוו גורם שלילי, היו הם שקטים רגועים הסתגרו להם בשכונות בקהילות ובהמשך בגטאות.


האיפיונים שהחזיקו אותם במשך אלפי שנים היו: לימוד תורה, קיום מצוות וחכמה.

הייחודיות של אמונה בבורא עולם, שמירת תורה ובעיקר החכמה גרמה משום מה לאנטישמיות כמו פרעה בתקופת מצרים כך האירופיים והגרמנים בראשם, פרעה הפך העם היהודי לעבדים אף כי הם גרו להם בארץ גושן ללא נזק וללא התפרעויות, כך חיו להם היהודים בכל אירופה, האנטישמיות של אז ושל היום אינה ניתנה להבנה.

בביקורי עם תלמידים בפולין נתקלנו בחבורת צעירים שקיללו אותנו, אף הרימו ידם כמו הגרמנים בזמנו, כשנרגעו הרוחות - שאלתי הצעירים למעשיהם, שהרי גם הם סבלו מהגרמנים, ניסיתי "ללמוד" מדוע הם מתנהגים כאנטישמים, לא...לא... הם לא יכלו להסביר מעשיהם.


יוסקה שלנו סבל מאוד נפשית וגופנית בהיותו צעיר לימים.

נכחדה כל משפחתו, והילד יוסקה נשלח לזמן ארוך לאושביץ, חברו כמה ילדים במחנה ארור זה והחזיקו מעמד עד לגאולתם והבאתם לארצנו שלנו - ארץ ישראל, כאן בישראל - המשיך הוא להשתתף בגאולת הארץ ולהופכה לארץ זבת חלב ודבש, ממחנה אושביץ הארור - מגיא ההריגה לשער הגיא - לפלמ"ח, כמו בני ישראל שיצאו ממצרים והגיעו לארץ ישראל - הארץ המובטחת הרי גם כאן נאלצו להילחם באויבים למיניהם.

כילדים קטנים אני ואחי מאיר לא הבנו - מהי אושביץ, מנין מגיע אלינו יוסקה - מהפל"מח - אך לא קלטנו שהוא אצלנו כי אין לו בית אחר, אין לו הורים ומשפחה.

יוסקה בעוצמה באמונה בזקיפות קומה, כמו שנאמר על בני ישראל שיצאו ממצרים "ואולך אתכם קוממיות" אומרים מפרשים בזקיפות קומה.

יוסקה בנחישות במוטיבציה עם ראש מורם הקים יחד עם אחותי פנינה בית לתפארת, ילדיהם אסתי ודודו ולהם ילדיהם ונכדיו. יוסקה יישם הנאמר - "בפיך", הוא שכל לימודיו הסתפקו במחנה אושביץ, החל ללמוד ולהפעיל מוחו ויכולתו, השיחה הדיבור עם יוסקה בכל ארוע בכל מפגש היה תמיד מרגש ומחכים, באשר יוסקה הפעיל פיו ולשונו בחכמה ובינה, מתוך הומור אהבה וכבוד לחברים.

כל עשייתו של יוסקה הזכירה לי הנאמר בפרשה "והגדת לבנך" הוא הוביל כמנהיג ולימד א כולנו בפיו, בדבריו, לא רק והגדת לבנך אלא גם והגדת לכל חבריו וידידיו.

יוסקה שלנו הדגים לנו - מהות השמחה, האהבה והעזרה לזולת, בעל חוש הומור נפלא, מוקד בכל מפגש של חברים ואף גורם מרכזי ודומיננטי במשפחת שרמן.

בהיותי בן 13 נותחתי בניתוח פנדציט, ללא פלאפון ומיילים, יוסקה כמובן היה הראשון שהגיע לבית החולים כדי לבקרני ולשוחח עם הרופאים כך היתה התנהגותו לכל אורך הדרך במשך שנים רבות, כשנולד בני הבכור - ספי, פחדתי להחזיקו בצאתנו מבית החולים, יוסקה שלנו עשה זאת.


החיוך והעוצמה המלווה באופי חיובי וערכי לוו תמיד באות נצחית - שהיתה חרוטה על ידו - המספר מאושביץ.

המספר היווה אות זכרון לרשעותם של בני אדם, של הנאצים הארורים, אך יוסקה הדגים לנו במעשיו הטובים את הדרך להתגבר על אסונות עבר, על עבדות מצרים, על שהות נוראית במחנה השמדה.

בעומדי אישית ארבע פעמים על הרמפה שבאושביץ - בביקורו עם נוער ישראלי -במחנה ההשמדה בפולין, תמיד עמדתי עם ראש זקוף, בעוצמה אל מול מקומו של "מנגלה" ימח שמו והבהרתו לו בליבי כי הוא לא הצליח, הוא והם כל העם הגרמני הנוראי, הם וכל ארצות אירופה שסייעו לנאצים הארורים, לא הצליחו. באשר, הקמנו כאן בשילובו ובהשתתפותו של יוסקה במשך 60 שנה עם חכם ונבון איכותי ומצויין.

לא הצלחת - מנגלה הנבל - אנו כולנו ויוסקה איתנו הצלחנו לגדל עם, צבא ,מדינה ומשפחה ברוך השם ענפה וטובה.

הבהרתי ל"מנגלה" כי יוסקה אתנו - ואנוכי הבן הקטן במשפחת שרמן עם 22 צניחות עם ילדים ונכדים לא ניתן לך לעולם להשפילנו עוד, תמיד תמיד ננצח, כמו שבני ישראל יצאו ממצרים בזקיפות קומה ועלינו לזכור כל חיינו - אנו וילדנו "זכר ליציאת מצרים", כך עלינו לזכור תמיד כי יש עמים מוסיקליים תרבותיים המסוגלים להקים את אושביץ מיידנק ובוכנוולד.

יוסקה היקר - אנו נמשיך בדרכך לבנות חיי חברה ומשפחה עם ומדינה מתוך אמונה בנו ביהדות בתורת ישראל הניצחית מאז קבלת תורה ביציאת אבותינו ממצרים , כל זאת נעשה בנחישות בעוצמה ובאהבה כפי שלמדנו ממך.


- תואר ראשון ושני במדעי הטבע-ביולוגיה

- תואר שלישי בחינוך במנהיגות

משרות במשרד החינוך:
- 3 שנים מפקח על מדעי הטבע
- 12 שנים מפקח כולל
- 10 שנים מפקח מחוזי

בכל תחום פיתח מנהלים כמנהיגים, אשר הגיעו להישגים הטובים בארץ באזורם

ב6 שנים האחרונות מרכז את הקורס המכשיר מנהלים בבר אילן, וכמובן מלמד חינוך ומנהיגות באוניברסיטה ובעוד 3 מכללות.
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב