מדוע להשחיז משור?
דף הבית  >> 
 >> 
הרשם  |  התחבר
מאמרים

מדוע להשחיז משור? 

מאת    [ 21/01/2009 ]
מילים במאמר: 867   [ נצפה 2361 פעמים ]

 
 

מעמד הר סיני, קבלת התורה היה מרגש, מדהים ונלמד לדורות. בארוע חשוב מאוד זה נצטווינו לשמור על הנפש "ולהתחבר" ריגשית ושכלית לקראת שיא התהליך. לכל הישג קודמת הכנה המשולבת בתהליך, ככל שההכנה מאורגנת, מסודרת ומטופחת כדבעי, כן יהיו התוצאות מוצלחות יותר. חובה עלינו לדעת כי "מבחן התוצאות" תלוי בעיקר בקטעים שלפני, בחשיבה, בתכנון, בתהליך נכון, בהכנות שלפני... משום "יגעת ומצאת תאמין".

עקרון נוסף וחשוב בכל הצלחה הוא ההמשך, לא די בהכנות ובתוצרים המעולים, כל איש תעשיה, הייטק, אנשי מדע וכמובן מורי-ההוראה העוסקים בחינוך ובעיצוב פני הדור יודעים כי יש צורך בהפנמת כל יידע ותוצר חדשני - והעיקר להמשיך ביישומם של ההישגים.

בהכנות במעמד הר סיני כתוב (בדברים ד', ט') "רק השמר לך ושמר את הנפש פן תשכח את אשר ראו עיניך ופן יסורו מלבבך כל ימי חייך והודעתם לבניך ולבני בניך". פסוק חינוכי זה מבהיר לנו כי עלינו לשמור את הנפש, גוף איתן מבחינה פיסית ורוחנית כדי שלא "תשכח את הדברים", שהרי אין טעם בעשיה אם שוכחים.

למעמד הר סיני ניתן להגיע "רק" על ידי הכנה. יתרו מציע למשה טרם קבלת התורה למנות מנהיגים, כאלה שתכונות מנהיגותיות טמונות בהם, כמו אנשי חיל, יראי אלוקים, אנשי אמת ושונאי בצע. תכונות שיש בהם מידות טובות ומוסריות. אנשי אמת, בעלי המידות הטובות יובילו את העם ליעדים הנכונים והטובים, כאשר מנהיגות העם מושחתת, המתחנפין למשל לבעלי הממון הרי ההכנה לקויה מאוד. ההכנות קשורות היטב למובילים בכל תחום. הם צריכים להיות הדוגמא לכל העשייה, הם מסתכלים, מתבונננים בהתנהגותם של המנהיגים כדי לרכוש הכלים והדרכים - ההכנה לקראת כיבוש היעדים.

כאשר מתקרב העם לקבלת תורה - להר סיני, אל המעמד המרגש והחוויות הוא עובר דרך המדבר, כדי להתרחק מהשפעות חיצוניות שיסיטו את ליבם מן העיקר, שימקדו את העם ביעד העיקרי, בכך אומר (אורח חיים יט' א'-כ') מתרחקים מעצלות, מפסיביות, חשים ענוה ופשטות, הם משלבים עוז וענוה באמת תכונות אנושיות המכינות האדם לקראת מעמד. ההצלחה תלויה רבות במיצוי יכולותיו של יחיד, בפיתוח יחודיותו של כל אדם אך מתוך אחדות, מתוך גיבוש אמיתי של

משפחה, קבוצה, ישוב -עם. ההכנה צריכה לדאוג לחיבורים הכרחיים בין הפרט והכלל. כנאמר - "כה תאמר לבית יעקב ותגיד לבני ישראל", גברים ונשים - כולם, "כאיש אחד בלב אחד", לא בכדי כתוב בתורה על קבלת תורה - מתוך אחדותו של העם, אף עשרת הדיברות כתובה בלשון יחיד, כאשר צריך כל אחד בכל תחום לדעת כי העם, כולם, האחדות חשובה מאוד, אך עלינו תמיד לזכור כי היחד - בנוי מפרטים מבודדים, כל אחד צריך לחוש שהוא חלק - חוליה משרשרת חזקה ואיתנה. כדי לקרב היחיד, כל אחד ואחד אל אותה אחדות איכותית, צריך להשתמש מכוחה של אהבה, לא בכדי אנו קוראים" הבוחר בעמו ישראל באהבה".

ההפנמה של התורה כמו כל נושא תלוי בהכנה שיש עימה כלים נוספים כמו הוראה - הכנה מתוך שמחה, נתינת תחושה של קדושה לאדם, כפי שכתוב (בתנא דבי אליהו יד') וישראל קודמים לתורה.

כאשר ההכנות לכיבוש יעדים, נעשים מתוך אהבה הרי העשיה נעשית בשמחה והתוצאה תהא חיובית וטובה. אהבת ד' את עם ישראל בנתינת תורה גרם לעיסוקנו המתמיד בלימוד ובעשיה, אהבה זו מכוונת אותנו לטוב, צדק ואמת אל מול רשעות, אכזריות ושנאה הנובעים מהכנה שאינה נובעת מתוך חדוה וגיל.

מכאן יכול הקב'ה בסיכום ההכנות למעמד הר סיני לכתוב - "ואתם תהיו לי ממלכת כהנים וגוי קדוש" (שמות יט' ו') גם אם יש קשיים בדרך הרי יצליחו במשימה אם האמונה תהיה נר לרגליהם בתחילת ההכנות. אמונה עוז וענוה, מסירות ,אומץ לב ונחישות הן תכונות חשובות בדרך אל... כך הוקמה גם מדינת ישראל.

כל מפעל מצליח, כך מוסדות חינוך איכותיים מגיעים להישגיהם בעיקר אם ההכנות היו כדבעי, היינו - אם ישבו חשבו ,העמיקו והקצו זמן ויצירתיות בתכנון טרום עשיה, ככל שהחלום, חזון, קביעת היעדים והמטרות הנובעות מההכנות תהיינה מבוססות,איתנות- כן, תהיינה התוצאות מצויינות יותר.

צריך כל הורה לדעת כי ככל שהם יפעלו בהכנות נכונות בעיצוב ילדיהם כן - יזכו לרוב נחת בבניהם, קריאת סיפור מדי ערב, המלווה בקיום דיאלוג - שיחה, רגועה ושקטה יזכו לראות הצאצא בר אוריין יותר, שהרי ההכנות הקבועות יוצרות תשתית בריאה להצלחה. כך עידוד ממושך לאורך זמן, טיפוח נקודות החוזק שבאדם, יביאו איתו לזקיפות קומה ואומץ לב, להתגבר על קשיים, לדימוי עצמי חיובי וריאלי. ידוע לנו כי ההצלחה הסופית תלויה בחוויות של הצלחה שבדרך בתהליך מצב כשלון בשלב הראשון מונע- פסיכולוגית יצירת מאמץ להשתפר. כך


ההכנות לקראת שבת, 30 יום לפני פסח לומדים הלכות, החל ממוצאי יום הכיפורים מתחילים בהכנות לקראת חג הסוכות.

חגים ומועדים ארועים למסיבות, ימי הולדת וסעודות מצוה - יצליחו וישמחו אנשים רק אם יוכנו כהלכה. האפשר להצליח במבחן ללא הכנה לפני? המלמדים שלנו את הדף היומי יום יום - יודעים כי השיעור יהא מוצלח, הלימוד יהא ברור בעיקר אם ההכנה לשיעור הייתה מעולה.

ממעמד הר סיני - לקבלת תורה מההכנות של עם ישראל אנו לומדים כי בכל נושא ובכל תחום עלינו לתכנן, כל ההכנות כדי שהתוצאות תהיינה מעל ומעבר.

נוהגים לנקות את הבית לקראת חג הפסח אף לומדים דיני פסח שלושים יום לפני החג.

סיפר פעם חקלאי מצליח כי המראתו נובעת בעיקר מניהול זמן נכון, היינו- מירב הזמן הוא מקדיש להשחזת הסכין - הגרזן, או אז כריתת העצים נעשית ביעילות בעוצמה ובמהירות. כך נלמד ממנו - כי המכין כראוי את השבת - היא הופכת לתענוג. התכנון החכם של כל מהלך, שלבי החשיבה הראשוניים בשילוב ובשיתוף אנשים נוספים, אין בו בזבוז זמן. הוא המהלך הנפלא והחשוב ביותר להגיע למצויינות.

- תואר ראשון ושני במדעי הטבע-ביולוגיה

- תואר שלישי בחינוך במנהיגות

משרות במשרד החינוך:
- 3 שנים מפקח על מדעי הטבע
- 12 שנים מפקח כולל
- 10 שנים מפקח מחוזי

בכל תחום פיתח מנהלים כמנהיגים, אשר הגיעו להישגים הטובים בארץ באזורם

ב6 שנים האחרונות מרכז את הקורס המכשיר מנהלים בבר אילן, וכמובן מלמד חינוך ומנהיגות באוניברסיטה ובעוד 3 מכללות.
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב